— Марійка прибігла до мене. Кричала й плакала, що страшно голова в неї болить. Не витримує. Від того аж відключалася, — 49-річна Надія Пасєка із села Мошківці Калуського району на Івано-Франківщині говорить про сусідку 23-річну Марію Лантвіт.
Удень 30 травня у неї піднявся тиск. Надія Володимирівна викликала сільських лікарів та "швидку", але Марію не врятували. Був утрачений час, нарікають місцеві. Оскільки в село немає автомобільної переправи через річку Сівка, "швидка" проїхати не змогла. Лікарі йшли пішки через дерев'яну кладку, на другому березі їх забирали автомобілем односельці.
Марія з чоловіком 27-річним Віталієм виховували сина Владислава, 2 роки. Мешкали разом із матір'ю, бабою та молодшою сестрою жінки.
— Зразу Марійці тиск поміряла. Був 200 на 115. Дала таблетки, стала дзвонити до лікарів. Найперша прибігла наша медсестра. Наколола її, аби тиск збити, — плаче Надія Володимирівна. — Потім сімейна лікарка зі своєю медсестрою приїхала. Вже і Марійчина мама примчала з роботи. За нею — фельдшерка на "швидкій". Мій син поїхав забрати її від переправи. Вона визвала реаномобіль.
Переправу до села зруйнувала повінь 2008 року. Будівництво нового мосту заморозили. Досі проїхати у Мошківці можна було бетонною кладкою. Але через зливи піднявся рівень води у річці і її затопило.
— Проїхати неможливо. Лише пішки, а це все час. Марійку до переправи матір відвозила машиною. Там переклали у "швидку". Але вже нічого не змогли зробити. Всі її рідні не тямляться від горя. Дитя ходить по хаті і все маму кличе, — розповідає Оксана Дідур із Сівко-Войнилівської сільської ради, куди входять Мошківці. — Без мосту в селі біда. Ні школи, ні магазину, ні цвинтаря. Старі люди навіть хліба купити не можуть. Молодші, хто має машини, гак накидають кілометрів у 20, аби дістатися роботи.
Марія уже мала проблеми із тиском під час вагітності. Позаторік від інсульту помер її батько 46-річний Михайло.
— У тата була аневризма головного мозку. Помер молодим. У Марійки теж піднімався тиск. Під час вагітності в лікарні лежала. Цього разу з півгодини в мене в хаті її спасали. Якби реаномобіль одразу забрав — у лікарні ж більше спеціалістів, апаратура. Може би врятували, — міркує Надія Пасєка. — У синові вона душі не чаяла. Спокійна, добра. Любила готувати.
У лікарню Марію привезли в стані клінічної смерті, каже фельдшер екстреної допомоги Мар'яна Яремків, 32 роки.
— Жінка була в свідомості. Раптом її почало судомити, більше до тями не приходила. Я розуміла, що це все. Але ми до останнього підтримували життєдіяльність, — розповідає Мар'яна Мирославівна. — Офіційного заключення поки немає. Припускаємо, що в Марійки теж розірвалася аневризма. Це той стан, коли кров заливає мозок. Навіть якби довезли до лікарні, врятувати не змогли б. Це спадкова хвороба.
Місцеві просять у влади, аби їм облаштували міст через річку. 31 травня голова села Оксана Галка разом із керівництвом району обговорили це питання в обласній адміністрації.
— Попередній проект відновлення моста мав кошторис у 35 мільйонів гривень, освоїли 10. Після цього будівництво "заморозили", — каже Оксана Галка. — Відтоді ціни на все піднялися. І тепер для завершення робіт потрібно близько 40 мільйонів гривень. Без допомоги держави не зможемо.
Коментарі