Від початку року злодії обікрали п"ять храмів на Рівненщині. Міліція запевняє, що вкрадені ікони та церковне начиння не мають історичної та культурної цінності. Парафіяни так не вважають.
— То було в ніч на дванадцяте лютого, — каже 27-річний отець Андрій, настоятель Успенської церкви Московського патріархату з села Висоцьк Дубровицького району Рівненщини. — Про розбите вікно в церкві мені сказала жінка, яка наглядає за порожньою хатою колишнього священика. Якби я жив поряд, то почув би.
Грабіжники розтрощили вівтар, украли срібний престольний хрест, латунну чашу з посрібленим днищем і три ікони: Миколая в позолоченій ризі, Успіння Богоматері та старовинну спускну ікону Богородиці — копію знаменитої чудотворної ікони Почаївської Божої Матері. Останню парафіяни вважають найціннішою. Отець Андрій запевняє, що на чорному ринку така ікона коштує понад 3 тис. євро.
— Усе село за нею плаче. Обіцяли винагороду, — каже "ГПУ" колишня касирка церкви 65-річна Віра Муха. — Кожен двір здасть гроші навіть за інформацію про ікону. А сам образ можемо викупити, коли б хто назвав ціну.
На думку нинішньої касирки храму 47-річної Світлани Макаревич, із крадіжкою пов"язаний хтось із односельців.
Сам образ можемо викупити, коли б хто назвав ціну
— Те, що ікона старовинна, відає кожен. Але тільки висоцькі знають, що отець Андрій не живе біля церкви. І ще — злодії не пішли через центральні дубові двері, бо знали, що вони зачинені наглухо. Церковною драбиною влізли у вікно за алтарем, а з собою взяли іншу — меншу, щоб повернутися. Перед цим її вкрали в моєї сусідки Віри.
Отець Андрій не має житла у Висоцьку. Колишній настоятель церкви 70-річний отець Миколай не звільнив йому зведеної за пожертви парафіян хати — півроку тому замкнув двері і перебрався до доньки в Острозький район. На служби новий батюшка їздить із села Березне, що за 90 км. Решту часу за храмом практично ніхто не наглядає.
Ікони Миколая та Успенської Богородиці стояли за склом у дубовій рамі. Почаївська висіла під стелею на довгих мотузках. Цю ікону на великі свята спускали вниз, тому вона й називається спускною.
Від спускної ікони отець Андрій знайшов лише перерізані мотузки, розкидані лампади та розірвані рушники. Каже, старовинний образ викрали на замовлення. У храмі є ще дві давні ікони 1895 року — Христа-Спасителя і Чотирьох святителів. Однак їх не чіпали.
— Релігійні цінності завжди осідають у приватних колекціях, — зітхає настоятель. — Можливо, нашу Почаївську Богородицю вже вивезли за кордон. Не думаю, що її вдасться повернути. Скільки храмів пограбували, але нічого не повернули. Принаймні я не чув.
На перше після викрадення богослужіння парафіяни прийшли в чорному одязі.
— На отця Андрія страшно дивитися — так переживав, — каже касир. — Червоніє, біліє, виходить на вулицю, тре снігом обличчя. Старші люди досі за іконою плачуть. Ми просили міліцію взяти собаку й пустити по сліду, але вони кажуть, що це не допоможе, бо в ніч крадіжки йшов дощ.
Селяни переконані, що міліція навмисне не визнає образ історичною цінністю. Так, мовляв, швидше закриють справу.
— Ця ікона дуже стара. Навіть моя бабця не пригадує, як вона з"явилася тут. Можливо, коли сто тридцять років тому звели храм, — продовжує касирка Світлана Макаревич. — Таких копій усього три — у нас, ще в Почаєві та десь у Росії.
— Усі предмети, що мають історичну цінність, внесені до спеціального каталогу. В ньому немає інформації про копію Почаївської Богоматері з Висоцька, — запевняє "ГПУ" 28-річний старший уповноважений карного розшуку обласної міліції Юрій Буднік. Утім, припускає: каталог містить не повний перелік пам"яток.
Торік на Рівненщині обікрали 20 храмів.
Поцупили ікону, подаровану Ющенком
У ніч на 27 лютого троє невідомих обікрали Свято-Георгіївський храм у музеї-заповіднику "Козацькі могили" під Берестечком на Рівненщині. Одну з трьох викрадених ікон, "Чудо великомученика Георгія о змії", чотири роки тому музею подарував Віктор Ющенко. Історичної цінності образи не становлять, але один із них коштує близько 5 тис. грн.
— Злодії перекусили металеві грати, вибили скло і проникли до храму, — каже начальник Радивилівського райвідділу Віталій Чубаєвський, 31 рік. — Вони професіонали, але деякі сліди залишили.
Викрадення 2000 року трьох образів із жіночого монастиря в місті Корець на Рівненщині — найвідоміша серед недавніх церковних крадіжок. Тоді, за версією слідчих, злодіям могла допомогти послушниця. Щоправда, нікого не затримали, а ікони не знайшли.
Коментарі
1