— Парник для розсади закладаю на березових віниках. Вони гнучкі й роблять з-під низу гарну вентиляцію, — каже 61-річний Анатолій Патій, селекціонер із селища Рожни Броварського району Київщини. Вважає, парник не пізно підготувати після Різдва.
Розкладає віники на всю довжину майбутньої теплиці. Якщо не приготовані з осені, їх можна нарізати взимку. Навіть не в'язати, а встелити землю прутиками 20 см заввишки.
— Поверх віників розкладаю свіжий конячий гній. Він найкраще гріє землю. Щоб не розсипався, не розсувалася земля й парник тримався купи, оббиваю його дошками, старим шифером. Будь-чим, аби тримав форму.
Кізяків насипають 30 см, а то й до півметра. Зверху — стільки ж землі. Накривають склом, аби ґрунт починав прогріватися після Василя, 15 січня. А 20-го починають висівати перець. Він сходить за місяць, росте помалу.
— Склом накривати найкраще. Через нього проходить сонце. Земля додатково прогрівається зверху. Підійдуть старі віконні рами. Можна накрити клейонкою й укутати ковдрами, пальтами. Гній париться, віддає тепло в землю. Вона розмерзається й покриває відпаром плівку чи скло.
У прогрітій землі роблять борозни, поливають, сіють насіння й загортають. Зверху не поливають, а розприскують. Бо буде суха кірка, через яку рослині важко вилізти. В сонячні дні на кілька годин парник із розсадою відкривають, щоб закалялася. На ніч, коли приморозки, її можна вкрити. Вранці знову відкривають, щоб через скло проходило світло.
— Земля швидше прогріється. Раніше можна посіяти розсаду, якщо ґрунт накрити спанбондом або старою клейонкою. Найкраще чорною. Вона притягує сонце. Швидше розтане сніг і відійде земля.
Робить борозни зі сходу. Тоді сонце вранці добре освітлює й прогріває рослини. Не затінюватимуть одне одного.
— Посіяне у відкритий ґрунт накрийте пластиковими пляшками зі зрізаним горлом, догори дном. Але, коли рослина зійде, буде паритися. Тоді треба позрізувати денця, підливати через отвори.
У парнику на березових віниках й конячих кізяках вирощують перо цибулі й редиску до 8 Березня. Сіють на початку лютого. Щити мають бути високими, щоб скло, яке на них лежатиме, не придавлювало рослини.
1 чайну ложку попелу без верха змішують із літровим пивним стаканом землі, коли готують суміш для висівання розсади на підвіконні.














Коментарі