понеділок, 19 серпня 2019 00:21

Ожину розмножують наприкінці літа

Автор: ФОТО З САЙТА MEGAOGOROD.COM
  Новий американський сорт Осейдж має великі овальні плоди. В Україні рослину найкраще розмножувати в серпні. За півтора місяця пагони приживуться
Новий американський сорт Осейдж має великі овальні плоди. В Україні рослину найкраще розмножувати в серпні. За півтора місяця пагони приживуться

— Новинками цього року є американські сорти ожини Фрідом і Тревел. Вони дають два врожаї — у липні та вересні, — розповідає садівник В'ячеслав Францішко, 52 роки, із села Жовтневе Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Має 30 сортів ожини, 25 — фундука, по 50 — шовковиці й аґрусу, 10 сортів глоду.

— В Америці та Європі ожину називають королевою ягід. З квадратного метра можна зібрати більше, ніж суниці, малини чи смородини.

Також новим сортом є американський Осейдж з овальними ягодами. Ірландський Літл Блек Принц — карликовий, його вирощують у горщику. Але він з великими ягодами — 5 см. Завдяки метровій висоті куща й самоплідності, його зручно вирощувати на балконі. Сорт Блек Меджік родить двічі на рік. Уперше в липні й вдруге — під агроволокном до Нового року.

— Українські ­селекціонери теж виводять сорти, але про них ніхто не знає. Чують тільки в тій місцині, де їх створили. При наукових установах немає збуту, бо не налагоджена спів­праця з садівниками. І ці новинки затихають на тому ж місці, де й з'являються, — скаржиться В'ячеслав Францішко.

В Україні цього року вперше зібрали білу ожину сорту Сніговий замет. Її вивели американці ще 1850-го, але її не було в Радянському Союзі.

— Тодішній владі нічого не треба було, крім пшениці. Інколи ще яблука проскакували. З ожиною доводиться панькатися й укривати. Тому насіння Снігового замету везли з насіннєвого банку на Алясці. Його розморозили й посіяли в Україні. Цього року вже пробували врожай новинки, якій майже 170 років.

Щоб вибрані сорти щедро плодоносили, їх періодично розмножує. Робить це в серпні. За півтора місяця пагони приживуться і до холодів можна пересадити на постійне місце.

Коріння ожини наростає при низьких температурах, тому осінь — найкращий час для закладки саду. Останні роки весна холодна, а потім різко настає спека. У саджанців не ростуть всмоктувальні молоді корінці.

Для розведення робить біля материнського куща канавки глибиною на штик лопати. У них пригинає верхівки однорічних пагонів, не відрізаючи від куща. Прикладає камінцем і засипає землею так, щоб верхівка була зовні. На початку жовтня вилами розкопує пагони і відрізує вкорінений саджанець. Садить на постійне місце і мульчує хвоєю, корою дерев, соломою, листям, перегноєм чи подрібненим бадиллям кукурудзи.

Першого року кущ росте й закладає бруньки. Родить на другий. Дозріває з кінця липня до вересня. Урожайність збільшується завдяки прищипуванню верхівок пагонів. Від цього прокидаються бічні бруньки.

— Врожайність ожини збільшує подвійне прищипування пагонів. Без цього ягоди всередині куща погано визрівають, у непогоду загнивають. Для профілактики по мірі відростання цьогорічного пагона на висоті 1 метра зриваю точку росту. З верхніх бруньок відростають кілька пагонів, які знову прищипую через 50 сантиметрів. Тоді формується сильний розгалужений кущ.

Зараз ви читаєте новину «Ожину розмножують наприкінці літа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути