46-річна Лідія Куценко з міста Сміла на Черкащині розводить кролів. За хатою у семи клітках тримає чотири десятки тварин.
— Цього літа кролиця перехворіла трясучою головою, на це в народі кажуть кривошия. Клітки вкриті тонким металом, який у спеку нагрівається. Клала зверху старі куртки, ковдри, щоб було не так жарко. На ніч знімала. У цьому році прогавила і не накрила зранку. Після обіду кинулася до кролів, а вони всі повилягали і роти порозкривали. Злякалася, думаю зіб'ю температуру. Наточила з колонки холодної води та й полила клітку. Через щілини попало до кролів. Ще й подумала, чого вони так посхвачувалися, може, злякалися шуму. А через пару днів кроличка стала погано їсти і весь час мотала головою, — згадує.
Понесла кролицю до ветеринара.
— Трясуча голова або кривошия не є хворобою. Це симптом іншого захворювання, — розповідає ветлікар 38-річний Анатолій Загреба. Він лікував кролицю Лідії Куценко.— Тоді виявив отит. Краплина води потрапила у вухо, пішло запалення. А поряд знаходиться "апарат", що відповідає за координацію тварини. От вона уже і трясе головою. Пролікували отит і все минуло.
При кривошиї у тварини можуть швидко рухатися в різні боки очі. Це ознака, що паморочиться голова.
— Інколи кріль може бути дезорієнтований настільки, що не зможе навіть іти. А буде крутитися в різні боки, намагаючись знайти рівновагу. Усипляють, коли інфекцію вилікувати неможливо. Тоді тварина перестає їсти й пити. Більшість із легкою формою можуть жити. Потрібно взяти аналізи. Можуть бути проблеми і з нервовою системою, пухлина мозку чи крововилив. Інколи недуга виникає через травму. Коли кролика тримає дитина, тварина намагається вирватися і падає вниз головою. Або ж кліщ заліз у вухо.
Коли хворіють багато кролів, радить здорових тримати окремо.
Коментарі