Ексклюзиви
Четвер, 25 листопада 2021 00:15

Дерева найкраще утеплювати березовим листям

Автор: Катерина РОМАНЧУК
 

— Важко підстроїтися під каверзи погоди. Тому завчасно турбуюся про садок, — каже Лариса Лероміна, 53 роки, із села Угринь Чортківського району Тернопільської області. — Обгортаю стовбур пожмаканими газетами й примотую скотчем. Раніше робила це туалетним папером, але він швидко розмокав під дощами і не захищав від зайців.

Для укриття стовбура підійдуть капронові колготи, ялинові гілки та крафт-папір. Обмотує, коли температура повітря не перевищує -7°C і вже підмерзає ґрунт.

— Загинути може навіть утеплена рослина. Укриття — лише один із способів підвищення зимостійкості, — каже Антон Колюбаєв, 41 рік, озеленювач із столичного садового центру.

Рослини гинуть не від сильного морозу, а від перепаду температури. Під час відлиги кілька днів розігріваються на сонці, а потім не готові до похолодання.

— Укриття не спрацює без вологозарядного поливу. Після похолодання дереву мало води, тягне її з коренів. Без цього воно висушується.

Між деревами копає рівчак, щоб вода не розтікалася. Це краще, ніж лити в пристовбуровий круг. Бо перед цим його прокопують, пошкоджуючи поверхневе коріння. Молодим кущам і саджанцям дає по чотири відра води, а старшим — вісім.

— Води не повинно бути забагато. Зайва витисне повітря із землі. Вона осяде, коріння почне "задихатися" і всохне. Від переливу дерево може підгнити, — говорить Колюбаєв. — Навколо стовбура нагортаю горбок землі з перегноєм. Це підживить і розпушить ґрунт. Покращить відведення талих вод навесні. Захис­тить корені від вимокання й гниття.

Також дерева на зиму вкривають ялиновими гілками. Під ними є простір для провітрювання, і корені не гниють. Хоча хвоя захищає від мокрого снігу і гризунів, вона не підвищує морозостійкість рослини.

— Треба бути обережним, щоб із гілками не нанести в садок шкідників і хвороб. Вибирайте без пожовклої хвої.

Дерева та ягідники добре вкривати опалим листям. Воно утеп­лює корені та приманює дощових черв'яків. Ті розпушують ґрунт і підвищують родючість. Найкраще брати березове, дубове та кленове. Воно не встигає згнити за зиму.

Зі стебел соняшника та кукурудзи зручно робити курінь для захисту від вітрів.

— Неткані матеріали не найкращі для укриття рослин. Хоча з ними легко вправлятися і не треба щороку заготовляти, як листя чи гілки. Якщо у вашій області багато снігу, не слід натягати на дерева чохли. Під ними деревина стоятиме мокра і до весни зіпріє. Не потрібно укутувати крону повністю — тільки на третину.

Можна використати мішковину. Вона добре пропускає повіт­ря. Рослини швидко просихають після відлиги і не перегріваються на сонці. Для утеплення грядок полуниці годиться білий лутрасил.

Зараз ви читаєте новину «Дерева найкраще утеплювати березовим листям». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі