"Заходьте, побачите мій сад, — запрошує у прибудову до хати селекціонер Анатолій Патій, 56 років. Він живе в селі Рожни Броварського району Київщини. Чоловік понад 30 років займається екзотичним садівництвом і виводить нові сорти. Його батько був агрономом, він інженер на пенсії. — За вікнами мороз, а в мене квітнуть лимони, дозрівають банани".
У колекції чоловік має 50 видів рослин. Вирощує ще й ананаси, мандарини, гранат, папаї. Є наранхіла, яку називають водою богів. Її у колекцію Патія привезли з Гватемали. Сік фрукта поєднує смак ананасу, суниці, лимона й мандарина.
Теплиця поділена навпіл, збудована за принципом термоса. У частині, де прохолодніше, зріють лимони й банани. У теплішій ростуть ананаси.
Вікна розташовані так, щоб максимально використовувати сонячне проміння. Газовий обігрів чоловік застосовує лише в морози.
— У січні квітнуть тільки деякі рослини, — каже Анатолій Патій. — Ближче до весни, коли одразу зацвітає декілька рослин, запах неймовірний. Сусіди кажуть, нагадує французькі духи.
Чоловік поправляє гілочку лимона з плодами помаранчевого кольору. Їх садівник вивів щепленням цитрусових культур на одному дереві.
— Усі цитрусові чудово схрещуються між собою, — веде далі. — Адже ці дерева виведені селекційним шляхом, у природі їх не існує. До лимона можна прищепити гілочки мандарина, апельсина чи грейпфрута.
У початковій школі Патій посадив деревце апельсина з кісточки. Чекав 23 роки, щоб побачити його плоди. Потім зрозумів, що цитрусові деревця, вирощені з живця, приживаються краще. Уже за рік плодоносять.
Чоловік заочно закінчив сільськогосподарську академію. Самотужки вивчав історію оранжерейного вирощування у дореволюційні часи.
За смаком банани нагадують диню
Перші цитрусові вирощував на заскленому балконі столичної багатоповерхівки. Для саджанців наносив багато землі. Сусіди боялися, що балкон не витримає і обвалиться.
— Рослинам чудово підходить наш лісовий ґрунт з-під листяних дерев: липи, берези, клена, акації. Для удобрення не застосовую жодної хімії. Найкраще для цього підходить перегній і гумус. Хімія вбиває грибки.
Над виведенням сорту лимона Київський із великими плодами чоловік з колегами працював 27 років. Рослина має велике листя, а в плодах більше вітаміну С. Приживається навіть на північних вікнах.
Банани сортів Київський карлик і Київський суперкарлик добре ростуть і плодоносять у наших умовах. Для них селекціонер схрещував низькорослий текстильний банан і карликовий плодовий сорт Кавендиш. На одному дереві може бути до 700 плодів. За смаком банани нагадують диню.
— Бананове дерево непримхливе, — розказує садівник. — При 30-градусній спеці може рости без поливу місяць. Улітку його притінюють від прямого сонячного проміння, поливають раз на тиждень. Узимку — раз на місяць.
Із теплиці в Чернігівській області Патій продає 500 тис. саджанців на рік. 80% живців замовили по телефону і через Інтернет. Київський великоплідний лимон від селекціонера росте у Росії, Чехії, Австрії, Франції, Канаді. А в Іспанії цей сорт вирощують на плантаціях.
— Виведений Київський сорт граната дозріває в середині липня і дає 250 великих зав"язків. Навіть на Півдні, звідки ця рослина, такого не буває, — хвалиться чоловік.
Саджанці лимона селекціонер продає по 30–50 грн. Бананові дерева — за 200–500 грн.
З Анатолієм Патієм можна зв"язатися за тел. 8 097 956 51 76.
Коментарі
10