Понеділок, 04 січня 2021 09:20

"Відрами визначаємо кількість опадів" - Гайсинська метеостанція працює в житловому будинку
3

Технік-метеоролог  Світлана Левіна знімає показники з психометричної будки
Фото: Ірина Мамрига
 Віта Сівак і  Світлана Левіна демонструють опадомір.
Начальниця Гайсинської метеостанції Віта Сівак і технік-метеоролог Світлана Левіна біля психометричної будки

- Ви правильно ідете. Метеостанція - в наступному подвір'ї. Там, де фронтон хати обшитий осб-плитою. Це помешкання на кілька господарів: у правій частині живуть люди, а зліва – метеостанція. Заходьте і стукайте в двері, - каже кореспонденту Gazeta.ua чоловік, що мешкає поряд з метеостанцією у райцентрі Гайсин на Вінниччині. Вона знаходиться по вул. Соборні, 109. Позаду будинку встановлені прилади, що фіксують метеорологічні дані.

Двері відчиняє начальниця станції Віта Сівак. Запрошує всередину. У передпокої прикрашена жива ялинка. В іншій кімнаті по-домашньому затишно: біля стіни стоїть диван, на підвіконнях - квіти в горщиках, є два столи з комп'ютерами. За одним із них працює технік-метеоролог Світлана Левіна.

- У нас всього семеро працівників, - каже начальниця. - П'ятеро техніків-метеорологів - Валентина Кириченко, Світлана Левіна, Світлана Грішина, Людмила Козачук та Олеся Підкова, а також технік-агрометеоролог Алла Безносенко. Валентина Миколаївна має найбільший досвід - понад 30 років присвятила роботі на станції. Метеорологи працюють позмінно – добу через три. Кожні три години проводять спостереження за погодними умовами і передають в Укргідрометцентр. Щоденний звіт із середньодобовими показниками передаємо у Вінницю. Вимірюємо температуру повітря, вологість, атмосферний тиск, швидкість і напрям вітру, радіаційний фон, спостерігаємо за опадами, висотою хмар. Також фіксуємо температуру ґрунту на 5, 10 сантиметрів, на поверхні і на висоті 2 сантиметри. Коли надворі заморозки, то на цій висоті фіксуємо найнижчу температуру.

Кожні півтори години проводять спостереження за погодними умовами

- Ми не складаємо прогноз погоди, а лише спостерігаємо за станом атмосфери, - приєднується до розмови Світлана Левіна. – Часто знайомі і сусіди запитують, яка на нас чекає погода, навіть водій маршрутки завжди цікавиться. Але я пояснюю, що лише фіксую дані, а прогноз роблять синоптики з Гідрометцентру. Єдине - можу спрогнозувати деякі явища за атмосферним тиском. Якщо він росте, то може бути мороз, а як падає - опади. Найточніший прогноз можна скласти на три дні. На триваліший час він не дуже достовірний. Хоча вінницькі колеги вважають, що ця зима буде тепла.

Автор: Ірина Мамрига
  Технік-метеоролог  Світлана Левіна знімає показники з психометричної будки
Технік-метеоролог Світлана Левіна знімає показники з психометричної будки

Метеостанція у Гайсині діє з 1935 року. Але регулярні спостереження за опадами почали проводити і фіксувати з 1923-го. Під час Другої світової війни у роботі метеостанції була перерва. А в березні 1944 року, коли Гайсин звільнили від фашистських загарбників, вона відновила свою роботу. Зараз у Вінницькій області працює сім метеостанцій. Окрім Гайсина, є у Вінниці, Жмеринці, Хмільнику, Могилів-Подільському, Липовці та в селі Білопілля.

Часто знайомі і сусіди запитують, яка на нас чекає погода

Проходимо на спеціальний майданчик метеостанції. Віта Олександрівна і Світлана Василівна показують кожен прилад і розповідають принцип роботи. В око впадає біла дерев'яна будка з жалюзі, що стоїть на 2-метрових підніжках.

- Це наша психометрична будка, - пояснює Віта Сівак. – Тут встановлені психрометр, волосяний гігрометр, максимальний і мінімальний термометри. Конструкція будки захищає прилади від снігу, дощу, прямої дії сонячного проміння, випромінювання ґрунту. Отож, всі показники максимально точні.

Автор: Ірина Мамрига
  Начальниця Гайсинської метеостанції Віта Сівак і технік-метеоролог Світлана Левіна біля психометричної будки
Начальниця Гайсинської метеостанції Віта Сівак і технік-метеоролог Світлана Левіна біля психометричної будки

- А цей прилад - схожий на звичайний вітряк - називається анеморумбометр. Він вимірює швидкість і напрямок вітру. Ось - ожеледний станок. По ньому дивимось, яке налипання мокрого снігу на дротах і при необхідності передаємо штормову телеграму.

Підходимо до невеликого стола пофарбованого в білий колір.

- Це - радіаційний столик з дозиметром, - говорить Світлана Василівна. - Щодня вимірюємо і передаємо рівень радіації. У нашій місцевості вона в межах норми. А така цікава конструкція називається опадоміром. Він теж розташований на підвищенні, має циліндричний колектор, лійки і ємність. Коли йде дощ, то ми спеціальними відрами визначаємо кількість води.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Погода розділить Україну: де чекати сонця, а де - снігу

- Завдяки цим приладам вимірюємо температуру ґрунту, - каже Віта Олександрівна. - Навесні плануємо ввести в експлуатацію електронний датчик температури ґрунту. Він автоматизовано виводитиме всі дані на комп'ютер. Показуватиме температуру на глибині 5, 10 і 15 сантиметрів. Маємо і мерзлотомір, що фіксує глибину промерзання. Спеціальними рейками міряємо висоту снігу. Наша агротехнік займається снігозйомкою на полях, визначає його щільність та висоту. Влітку спостерігає за ростом пшениці, буряків, кукурудзи. Вимірює вологість на різних шарах ґрунту. Це робиться для того, щоб зробити прогноз щодо розвитку культур і майбутнього урожаю.

Автор: Ірина Мамрига
   Віта Сівак і  Світлана Левіна демонструють опадомір.
Віта Сівак і Світлана Левіна демонструють опадомір.

Світлана Василівна пригадує, що коли не було інтернету, то інформацію передавали телеграмами.

- Зараз, якщо зникає електроенергія, то теж все обраховуємо вручну і у визначений час дані диктуємо по телефону, - зауважує начальниця. – У нашій професії важлива точність. Любов до метеорології мені передалась від бабусі, вона теж все життя працювала на станції, як і мама Світлани Василівни.

На метеостанцію час від часу приводять на екскурсію школярів. Студенти беруть показники для курсових робіт, консультуються.

- Іноді люди приходять за довідками, - додає Віта Сівак. - Коли був сильний вітер і в одному з будинків зірвало покрівлю, люди звертались за відповідними документи, щоб надати страховій компанії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україну завалить снігом: народний синоптик розповів, коли

До кінця зими в Україні слід очікувати і снігопадів, і дощів. А сильні морози і відлиги будуть періодично змінювати одне одного.Січень очікується контрастний щодо температури. Перша половина місяця тепла, зі сніго-дощами, друга – морозна із частими снігопадами, розповів народний синоптик Леонід Горбань.

Зараз ви читаєте новину «"Відрами визначаємо кількість опадів" - Гайсинська метеостанція працює в житловому будинку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 924
Голосування Як оцінюєте судову систему після вироку Стерненку?
  • Судової системи в Україні не існує. Є телефонне право президента
  • Вбивця і викрадач людей Степаненко отримав те, що заслужив
  • Українська судова система – це Портнов
  • Хто такий Стерненко?
  • Мені байдуже. Я виїхав з країни, або планую це зробити
Переглянути