— Захоплювався старовиною, торгував антикваріатом у Вінниці. А потім купив металошукач. Коли викопую в лісі якусь річ, то хочу дізнатися її походження, — говорить гайсинчанин Сергій СІРКО, 41 рік.
Очолює спілку скарбошукачів Вінниччини, яка налічує близько 20 людей. Має сайт "Гайсинський уєзд".
— Коли йду в ліс і копаю, то завжди загортаю ями за собою. Але бачив, що чимало є незакопаних. Зрозумів, що на пошуки ходять й інші люди. Вирішив об'єднати скарбошукачів, — веде далі Сергій. — Спершу нас було двоє. Потім почали приєднуватися люди. Хлопець із Ладижина привів трьох друзів. З'явилася людина з Вінниці. Організували зліт однодумців. 2013 року робили необхідні документи для спілки через Крим, де була асоціація Приборного пошуку України. Потім створив філіал з осередком у Гайсині. Об'єднали райцентр, Умань, Київ, Вінницю, Ладижин і Улянівку.
Я захотів "окультурити" копання скарбів та встановити місця, де можна копати, а де ні. Захотів допомогти й нашому музею. Коли Сергій Васильченко був його директором, ми знали, що ті речі, які туди принесемо, будуть на вітрині. Планували зробити музей у школі №2. Робили там стелажі й експонати привозили — різні речі з побуту скіфів, монети. Був радий, що діти-школярі побачать ці речі вживу, а не на картинці.
Металошукач коштує 5 тис. грн. Може себе окупити за один-два місяці, говорить пошуковець:
— Займаюся пошуком з 2004 року. Хотів дізнатися історію свого краю. Часто знаходжу підкови, стремена. Є гусарське та часів середньовіччя. Буває, проводимо пошуки скарбів, то знаходимо замулене джерело. Окультурюємо його. Зробили ось і бесідку дерев'яну в Михайлівському лісі.
Найціннішою знахідкою Сергія був гаманець середніх віків. Там були 16 монет та одна сережка. Загальну вартість скарбу оцінили у 22,5 тис. грн.
— На пошуки гаманця пішло хвилин 20. Таке трапляється рідко. Хоча є знайомі, які за п'ять хвилин знаходили речі на півтора мільйона гривень, — продовжує пошуковець. — Люблю шукати в лісі. Поєдную захоплення та прогулянки. Ліс корисний і для здоров'я. Ось одному моєму знайомому лікарі сказали, що без палиці ходити не буде. А він продовжував бродити лісами в пошуках скарбів. Спочатку по лісі з палицею ходив, а зараз бігає з рюкзаком на спині у 50 кілограмів. Лікарі дивуються. Вірю, що це природа людині допомагає зцілюватися.
Знахідки колекціонує.
— Раз у Бондурях Гайсинського району знайшов ланцюжок. Думав, що то золото. Зламав і побачив, що то звичайний метал, вкритий позолотою. А іншого разу попався виріб у вигляді квітки. Думав, біжутерія, але заніс перевірити ювеліру. Виявилося золото 999-ї проби.
Нещодавно один знайомий у лісі під Гайсином знайшов наручний браслет періоду Київської Русі.
Сергій Сірко народився в Рівному. Закінчив Вінницький педагогічний університет, факультет фізичної культури та спорту. Жив у Дашеві Іллінецького району, згодом переїхав до Гайсина. Зараз приватний підприємець. Має дружину Наталю та доньку Христину, 18 років.
Коментарі
1