Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України 15 травня 2013 року ухвалила постанову, яка дозволить інвесторам легше вигравати судові суперечки у забудовників і банків-кредиторів.
ВСУ розглянув справу, суть якої така: компанія-забудовник продала інвестору квартиру у споруджуваному будинку і отримала за неї оплату в розмірі 100%. Пізніше ця ж компанія-забудовник звернулася у банк за іпотечним кредитом, щоб отримати гроші на добудову своєї багатоповерхівки. В якості застави по кредиту вона надала банку житло, що зводиться, у тому числі і вже продану інвестору квартиру. У результаті забудовник не впорався з платежами за отриманим ним кредитом, і вся недобудова перейшла у розпорядження банку разом із викупленою інвестором квартирою. Інвестор подав до суду на компанію-забудовника і банк-кредитора з вимогою визнати недійсним договір іпотеки, оскільки забудовник віддав у заставу банку квартиру, яка йому, по суті, не належала.
"Забудовник скористався правовою колізією, яка існувала тоді і існує до цих пір. Справа у тому, що право власності на об'єкт незавершеного будівництва належить забудовнику. Тому він фактично може розпоряджатися недобудовою на свій розсуд, у тому числі передавати її як заставу банку за договором іпотеки. Інвестор же у такому випадку потрапляє в ситуацію, коли повністю оплачена ним квартира передається у заставу банку за зобов'язаннями забудовника. Покупець квартири заявив про свої майнові права і оскаржив у судах дії забудовника", - розповідає юрист юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Олексій Новіков.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український ринок нерухомості у серпні замре - прогноз
Суд першої інстанції ухвалив рішення на користь інвестора, суди апеляційної та касаційної інстанції підтримали позицію компанії-забудовника і банку. Остаточну крапку в цій справі поставив ВСУ.
"У Постанові Верховного Суду України від 15.05.2013 року було вказано, що майнові права на об'єкт будівництва не могли бути передані компанією-забудовником в іпотеку, оскільки Закон України "Про іпотеку" в редакції, яка діяла на момент вчинення іпотечної угоди, не дозволяв передавати в іпотеку майнові права на об'єкти будівництва. Із ухваленням цього рішення слід очікувати сотні звернень у судові інстанції з боку інвесторів, які потрапили в аналогічну ситуацію", - говорить Новіков.
Це рішення внесло ясність у відносини між інвесторами, забудовниками та банками, позначивши принципи, що визначають, що саме може бути предметом іпотеки. А зважаючи на той факт, що правові позиції, висловлені ВСУ у своєму рішенні, є обов'язковими для всіх судів України, можна припустити, що наступні подібні суперечки за участю інвесторів, які повністю оплатили свою майбутню нерухомість, найчастіше вирішуватимуться на користь інвесторів.
Коментарі