Минулого тижня три крупні банки перестали видавати кредити на купівлю житла. "Укрсиббанк" та БМ Банк перестали видавати іпотечні кредити на потримані квартири, ВТБ банк — на нове й старе житло. На 10-річний термін ці банки видавали кредити під 20-22% річних. "Це грабіжницькі відсотки, проте й під такі видавати фінустанови остерігаються", - каже президент Спілки з нерухомого майна Олександр Рубанов.
-Чому крупні банки припиняють кредитувати купівлю житла?
- Бояться, що у людей через знецінення гривні не вистачатиме коштів погашати кредит. Також важливою причиною, через яку банки перестали кредитувати, є зміна багатьох положень і законів, пов'язаних із купівлею нерухомості. Наприклад, із січня діятимуть нові правила реєстрації нерухомості. Поки невідомо, наскільки вони стануть дорожчими. Якщо удвічі чи утричі, тоді треба буде змінювати вимоги до позичальника або міняти умови кредитування, змінювати суму першого внеску.
-Чи багато українців можуть собі дозволити купити квартиру в кредит?
- Їх купують одиниці, люди зі зв'язками або з величезними офіційними зарплатами. Для пересічних українців кредит на житло – це фантастика.
- Чому кредит на житло такий недосяжний?
- Зараз найменший перший внесок за недорогу однокімнатну квартиру в Києві становить 30 відсотків від вартості квартири. Це приблизно 110-130 тисяч гривень. Без такої суми на руках кредиту не дадуть. Сукупний дохід сім'ї має бути не менше 9 тисяч гривень. Зарплата чоловіка й дружини повинна бути офіційною. Мало які працівники державних структур мають зарплати по 5-6 тисяч для купівля квартири. А ті, що працюють на приватників, можуть отримувати і більше, але офіційна зарплатня в них не перевищує 2 тисяч гривень. Таку встановлюють роботодавці, щоб не платити державі більшого податку.
- Тобто вся проблема у тому, що в українців низький дохід?
- Ні, при видачі кредиту ще є й обмеження по віку — людям до 26 років не дають кредитів. Їхня платоспроможність може бути тимчасовою. Наприклад, пощастило молодій людині знайшла високооплачувану роботу, а через півроку фірма закрилася й такий фахівець нікому не потрібен. Старшим 50 дають неохоче, бо невідомо, який у людини стан здоров'я та положення на роботі. Може, завтра він захворіє, а післязавтра його виженуть із роботи.
- Така ситуація була й рік тому. Невже великі річні відсотки банків не перекриють ризику різкої девальвації гривні?
- Можливо й перекриють. Але банки зараз не мають грошей. Українці восени перестали нести заощадження у фінустанови. Забирають свої депозити навіть дотерміново, аби купити долари. Так хочуть вберегти гроші від інфляції.
- Чи працюють державні програми кредитування?
- На жаль, вони не є масовими. Ці кредити отримують одиниці. Я чув за останні 10 років про багато державних програм кредитування. Проте сказати, що хоча б одна із них дієва складно.
- Коли в Україні з'являться доступні житлові кредити під 5-8% річних?
- Не знаю чи даватимуть саме під такі відсотки. Але наступні десять років на таку іпотеку можна не надіятися. Для цього потрібен час. Треба, щоб в Україні побільшало інвестицій, щоб запрацювала нормально економіка, знизилася інфляція і пожвавився банківський ринок. Бо найближчі 2-3 роки в Україні й надалі не буде інвестицій — іноземні й вітчизняні компанії не будуватимуть підприємств, не розвиватимуть інфраструктуру, не вкладатимуть кошти у наші банки, товарообіг буде невеликий. А зарплати українців вистачатиме у кращому разі на оренду житла.
Коментарі
3