"Усе дорожає, люди ходять злі, як собаки, — розказує полтавка Людмила, прізвища не називає. На вигляд років 50. На зупинці "Критий ринок" чекає автобуса. — Пару днів тому мужики побили кондукторшу і викинули із салону. Вона причепилася до них, щоби посвідчення показали. А ті вперлися. Кажуть, хіба не видно, ми пенсіонери. Лаяли за подорожчання на чому світ стоїть. А на зупинці випхали її з автобуса. Водітєль не догледів, закрив собі двері та й поїхав".
Від 5 лютого у місті вартість проїзду в автобусах і маршрутках зросла до 2 грн. Того ж дня пасажири побили вагітну кондукторку, бо не хотіли платити за проїзд за новими розцінками.
— Жінка на шостому місяці вагітності, живіт добре видно. На неї як напали — обзивали всяко, ніби вона ціни підвищила, — говорить сусідка потерпілої, не називається. — Бідолашна рознєрвнічалася, прямо з рейсу зняли її та відвезли в лікарню. Досі лежить на збереженні.
Тиждень тому міський голова поновив перевезення пільговиків двома автобусами, що їздять кільцем. Оприлюднили графік їх руху. Пенсіонери нарікають на незручності, сваряться з кондукторами.
— Це якесь іздіватєльство. Ми завжди їздили "кільцевими" безплатно, — каже пенсіонерка з Полтави Галина Чужбенко. — Тепер стій на морозі, жди тролейбуса або тих автобусів. Путаєшся, яким можна їхати. Зайшла в один автобус. Кондукторша кричить: або платіть, або виходьте. Автобус із місця не зрушив, доки не вийшли пенсіонери. Молодьож сміється. Стидно зробилося.
Два тижні тому в райцентрі Машівка місцевий побив контролера Олександра Ляшенка з "Обленерго".
— Від цього абонента діставалося нам не раз. Більшість контролерів дівчата. Ідуть лічильник дивитися, він виматюкає і з двору виганяє. Газовикам дає стусанів, — розповідає 69-річний Микола Андрусенко, начальник Машівської філії "Обленерго". — Сашко працює контролером кілька тижнів. Зайшов у двір, попросив хазяїна винести йому абонентну книжку. Повернувся до лічильника, що висить на фасаді хати. Тут господар його за плече хап і по голові тричі трісь. Кулаки, мов кувалди.
Чотири дні Олександр Ляшенко лікував забій у районній лікарні. У міліції відмовили порушити кримінальну справу, бо немає свідків цих подій. Контролери відмовляються ходити хатами поодинці.
На вул. Латишева у Полтаві працівник комунального автотранспортного підприємства на очах у людей убив бездомних собаку з цуценятами. Свідки події не скаржилися чиновникам. На місці побили комунальника. Той на лікарняному.
"Не провокуйте. Краще поспівчувайте людям"
— Підвищення цін провокує хвилю негативних емоцій, — каже полтавський психотерапевт Анна Кулик. — Люди розуміють, що мусять платити більше, в чомусь себе обмежувати. Стають агресивними. Тому і виникають словесні перепалки. Б'ються, бо не почуті владою, зневірилися у керівниках, не можуть вплинути на ситуацію. Чиновники, у свою чергу, добре затямили — важливо перечекати хвилю невдоволення, пояснити, чому підвищують ціни. За кілька тижнів люди змиряться.
Найчастіше від агресії потерпають кондуктори, контролери, продавці, люди, які беруть гроші. Їх підсвідомо сприймають вороже.
— Якщо на вас кричать, не сприймайте образи на власний рахунок, — радить психотерапевт представникам таких професій. — Подумки проказуйте: "Це не про мене, а про тих, хто прийняв цей закон". Не провокуйте. Краще поспівчувайте людям.
Коментарі
3