
За 100 метрів від селища Диканька є хутір Проні. На ньому 47-річний Володимир Удовиченко створив історико-культурний комплекс "Вечори на хуторі поблизу Диканьки". Улітку сюди щодня приїжджає до 500 осіб з усього світу.
— Події з "Вечорів..." Гоголя відбувалися саме на цьому хуторі. Ми вирішили відтворити побут того часу, — розповідає Володимир Удовиченко. — Дружина Валя організовує розважальну програму, син Максим завідує господарством. Донька Наталя зараз виховує свою донечку.
На в"їзді в хутір стоїть шинок. Перед ним на траві cтарі вози. Усі хати розмальовані сюжетами з гоголівської "Ночі перед Різдвом". Відпочивальники розсідаються у 14 дерев"яних бесідках під очеретом.
На сцені розігрують мініатюри з гоголівських творів. Удовиченко грає пана Голову, дружина — Солоху. Виставу можна замовити за 200 грн.
Поряд зі сценою на складі зберігають старі речі для майбутнього музею — опішнянську кераміку, прядки, діжки для тіста, рублі, ночви-довбанки, коромисла. На даху хати біля димаря сидить вирізаний із дерева чорт.
У 2003 році Удовиченки представили власний бізнес-проект обласному фондові підтримки підприємництва. Отримали 30 тис. грн безвідсоткового кредиту. Володимир тоді був селищним головою, дружина — директором районного Будинку культури. За освітою Удовиченко інженер-механік, працював у райсільгосптехніці, був начальником комбінату комунальних підприємств. Чотири роки тому подружжя отримало дозвіл на будівництво, орендувало хуторянський ставок.
— Мій брат Роман із Харкова за власні кошти придбав будівельний вагончик, — каже Удовиченко. — Поставили його на місці колишніх городів з бур"янами в людський зріст. Там почали будувати шинок.
Кредит Удовиченкам обіцяли дати на три роки. Назад вимагали вже через рік.
— Побіг по банках та знайомих, щоб перепозичити, — пригадує Володимир Васильович. — А тут ще й почали вимагати генеральний проект забудови території. Він коштує більше, ніж наша позика!
За півтора року борги повернули. Звели колишню комору з садиби поміщика Кочубея, який жив у Диканьці двісті років тому. У хаті на стіні — картина із зображенням Пронів у давнину. Її Удовиченкові дев"ять років тому подарувала остання представниця Пронів, родини, що заснувала цей хутір. Хатина покійної стоїть за 500 м від комплексу.
У ставку можна порибалити за 5 грн, покататися на човнах чи катамаранах. У шинку за 8 грн пропонують борщ, за 9 грн — порцію з чотирьох вареників, за 2 грн — узвар, за 7 грн — суп із галушками. 100 г шашлику коштує 12 грн.
Улітку тут гуляють весілля. При в"їзді в Проні молодят зустрічає пан Голова і кіньми везе до шинку. Замовлення на одного коштує не менше 100 грн.
Коментарі