Цієї весни селяни відмовляються віддавати свиней заготівельникам. За кілограм живої ваги в області платять 8–12 грн. Великий кабан коштує 1,5–2 тис. грн.
Родина Зеленських із села Ісківці на Лохвиччині купили в односельця Геннадія 200-кілограмову свиню. Заплатили 2 тис. грн. Заготівельники не хотіли брати тварину — затовста.
— Здоров'я немає поратися біля хазяйства, — каже 69-річна Галина Зеленська. — Діти, онуки з'їжджаються, кожному торбу хочеться спорядить. Самим тримати порося невигідно. Воно з'їсть більше, ніж м'яса на ньому наросте. Зерна тільки тонну треба. А це вже дві тисячі гривень. Ще кукурудзи, дерті, картоплі, буряка. Поратися біля нього цілий рік.
Селяни шукають продавців у місті через знайомих. Самі на ринок вивозять рідко, не хочуть морочитися з довідками.
У м'ясному павільйоні Гадяцького ринку торгують підприємці. Поряд поставили два столи для господарів, котрі продають вирощене своєю працею. На ньому розклало свинину подружжя Олександр і Наталія Півовари із села Ручки.
— Отримали 800 кілограм зерна на пай. Усе вигодовували поросяті, — розповідає Наталія. — Хотіли лишити собі. Та корова перестала доїтися, молоко не здаємо. Грошей на життя немає. От і привезли кабана на базар. Що виторгуємо, заплатимо за світло, газ. Решту лишимо на харчі. Роботи в селі немає. Праця біля хазяйства не варта виторгів.
У Полтаві у м'ясному павільйоні критого ринку людей мало. Продавці виклали товар, кожен закликає до себе.
— Чим гірше живуть люди, тим краще продається курятина. Зараз на неї попит. Свинину беруть мало, — каже продавщиця, викладає на прилавку шматки сала і свинячі ребра. Не називається. — Люди по селах стали менше тримати свиней. Але все рівно віддають, бо їм за щось жити треба. Товстих, що сало в долоню, брати не хочемо. Тоді мало вторгуємо. Ціни збивають приватні фермери, відкривають магазини зі свіжиною. У великих супермаркетах торгують завозним. Сало тонке і світиться. Таке буває, як годували тварину біодобавками.
В обласній інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції не заперечують, в області багато привозного м'яса. Звідки воно надійшло на Полтавщину, не уточнюють. Кажуть, великі м'ясокомбінати відмовляються брати свинину в селян. Власну ферму має тільки Глобинський м'ясокомбінат. Яку продукцію використовують на підприємствах, перевірити не можуть. Люди розказують, у них закуповують свиней живою вагою по 8–10 грн за кілограм. Чиновники допомогти селянам не можуть.
Сьогодні на Полтавщині у приватних господарствах вирощують 364 тис. свиней. За останні 15 років поголів'я зменшилося на 500 тис.
Коментарі