"До нас стало більше людей ходити. Одягаються самі, дітям купують", — говорить 60-річна Валентина Чередниченко. Вона продає речі секонд-хенд на полтавському ринку Алмазний.
— Ми щороку возимо товар на Сорочинський ярмарок. Цього літа продавці нового одягу навіть не вернули грошей, які заплатили за містове, за машину. Новий товар же дорогий, а качество яке? А ми нічого назад не привезли, все розпродали. Раз на 10 років у нас так получилося — втричі більше вторгували, ніж зазвичай.
Речі секонд-хенд, які продають поштучно, зросли в ціні у середньому на третину. Продавці пояснюють: подорожчала закупівля.
— Якщо рік тому найдешевший товар коштував 2,8 долара за кілограм, то тепер — 3,5 долара по нинішньому курсу, — каже Валентина Андріївна. — Містове на ринку подорожчало. От і товар продаємо дорожче. Але це все одно краще, ніж брати на базарі втридорога нові вєщі, пошиті під Кобеляками. А на секонді вони ж ексклюзивні. У мене є постійні клієнти, які працюють за кордоном. Вони приїжджають і купують одяг тут. За ті гроші, що там заробляють, не можуть брати фірмові якісні речі. Наприклад, фірми "Некст", "Дороті Перкінс". Може, хто й купив би щось нове, так у людей грошей немає.
На ринку Алмазний продають одяг секонд-хенд і стоковий. Жінка років 60 розглядає куртку. Запитує в продавщиці ціну.
Краще піду на вагу куплю за двадцятку
— 60 гривень, — відказує та.
— Ого, як дорого. А за 40 не віддасте?
— Ідіть собі далі. Сказала — 60.
— Я краще піду на вагу куплю за двадцятку.
— Ідіть, беріть на вагу. Там фігню вам підсунуть, — спокійно говорить продавщиця, забирає куртку, вішає її і поправляє решту.
Торговці із сусідніх наметів обговорюють магазини секонд-хенду:
— Там сплошні ганчірки висять. Тільки на тремпелях, от люди й купуються на них. А в нас нормальні вєщі. Чого ми їх за копійки будемо віддавати?
Троє дівчат шукають на секонді обновки.
— Через цю кризу нові речі дуже не купиш, а щось нове, модне вдягти хочеться, — каже 19-річна Карина. Прізвища не хоче називати, бо соромиться, що купує ношений одяг. — У мене подруги підуть, на тридцятку накуплять класних шмоток. А мені щось не щастить.
Дівчина міряє салатовий джемпер і широкий синій пояс, розшитий блискітками. Бере обидві речі за 60 грн.
Одяг, який довго не купують, продавці викладають купами на розпродаж. Торгують по 1–10 грн за штуку. У магазинах секонд-хенд можна купити речі на вагу. Що не день, ціна за кілограм зменшується. Щойно завезений товар продають по 89, 49 і 19 грн/кг залежно від якості. Останнього дня, коли вибір невеликий, — по 49, 19 і 9 грн.
Попит на ношений одяг зріс у Полтаві протягом останнього року щонайменше вдвічі.
Одяг секонд-хенд дезинфікують і прасують з обох боків
Ношені речі дезінфікують пароповітряною або пароформаліновою сумішшю в спецкамерах за високої температури. Перед носінням санітарні лікарі рекомендують обов"язково прати їх, якщо можливо — кип"ятити та прасувати з обох боків. Узимку — вивісити на кілька днів на мороз, коли температура нижче -5°С. Щоб уникнути грибкових захворювань, взуття зсередини слід протерти спиртом або обробити антибактеріальним спреєм.
Стокові магазини торгують нерозпроданими партіями нового товару, колекціями минулих сезонів і складськими залишками. У них недорого продають фірмові речі.
Секонд-хенд — речі, що були у вжитку. Серед них трапляються нові, які не підійшли їх власникам. На таких є й цінники. Буває одяг чи взуття ексклюзивної, ручної роботи.
Коментарі