На Полтавщині для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні зареєструвалися понад 15 тис. осіб, з яких дві третини — цьогорічні випускники шкіл. Приймальні комісії почнуть свою роботу з 15 липня. Розцінки на контрактні форми навчання ще не складені, проте у всіх вузах відповідають — дешевше, ніж торік, не буде.
Найдорожчими залишаються столичні університети. На периферії вартість навчання нижча, а за якістю освіти вузи не поступаються столичним.
До Полтави за вищою освітою приїздять із Кіровоградщини, Черкащини, Чернігівщини, менше із Західної України. Популярність полтавських вузів залежить від помірної оплати навчання і відносно невеликих витрат на проживання.
— Торік на стоматологію в нас було 20 осіб на місце, — розповідає відповідальний секретар приймальної комісії Медичної стоматакадемії Валентин Дворник, 39 років. — Вартість навчання помірна, а кадрова база сильна. За радянських часів було тільки два медичних інститути — Московський і наш. Тепер маємо хорошу репутацію.
Полтавці за дипломами їдуть переважно до Києва, Харкова і Дніпропетровська.
21-річна Євгенія Подобна з Полтави навчається журналістики в столичному університеті ім. Шевченка.
"Корочка" потрібна для порядку
— Спочатку вступила на контракт. Рік тягнули батьки, — розповідає Євгенія. — Після першого курсу пішла на практику в газету. Запропонували роботу. Оплачувала собі навчання і життя в Києві. Не такий страшний контракт, як його малюють. У столиці абсолютно реально знайти роботу, яку можна суміщати з навчанням і гульками. Я на третьому курсі виграла всеукраїнську студентську олімпіаду з журналістики і вже навчаюся безкоштовно. Знаю, у престижні вузи, особливо на природничі факультети, вступити легше, ніж десь на периферії. Бо цінують знання, наукові роботи. А це може продемонструвати і випускник сільської школи.
Для роботодавців головне — досвід і знання, запевняють у полтавському центрі підбору персоналу "Відділ кадрів".
— Тільки для юристів має значення, в якому вузі вони навчалися. Користуються попитом випускники Харківської академії імені Ярослава Мудрого і Київського університету імені Шевченка, — розповідає директорка "Відділу кадрів" Ірина Василівна. — Без досвіду — ніде не потикайся. Фінансистів і економістів якщо й беруть у банки, то спочатку на посади касира, менеджера по роботі з клієнтами. Лише через три-п"ять років вони претендуватимуть на посади за спеціальністю. Без досвіду роботи можуть взяти секретарем випускників педвузів чи перекладачів у шлюбні агентства. Працедавці питають грамотних спеціалістів, а "корочка" про вищу освіту потрібна лише для порядку.
Коментарі