Державне казначейство майже припинило фінансування місцевих бюджетів по всій Україні. Минулого тижня голови обласних держадміністрацій підписали заяву до Кабінету Міністрів. Від їхнього імені очільник Полтавщини 56-річний Валерій Асадчев звернувся до уряду з проханням провести засідання з представниками органів місцевої влади і Міністерства фінансів.
— За цей тиждень ситуація тільки погіршилася, — говорить Асадчев. — Досі ніхто не прокоментував ситуацію. Здається, що уряд і прем"єр кинули управління державою і займаються виборами — як воно буде, так і буде.
Полтавщина виконує план надходжень до бюджету?
— Не тільки виконує, а й перевиконує. Місцеві бюджети мають кошти, але не можуть отримати їх. Казначейство гроші в нас забрало і невідомо куди розтринькало. Розумію, що не виконується держбюджет. Але бюджети не відповідають за зобов"язання один одного. Запитав про ситуацію у Мінфіну, а там кажуть: "У нас немає грошей, нам пенсії треба платити". Пенсії — не наша відповідальність, ми маємо не менш значущі соціальні видатки. Це школи, лікарні, інтернати, соціальні установи. Там теж люди.
Де вже відчули брак фінансування?
— Найбільше постраждали сільради. Їм першим перекрили фінансування. Сьогодні у нас почалися проблеми із закупівлею інсуліну, ліків для онкохворих. Залишок медикаментів, який маємо, скоро може закінчитися. Передусім, фінансується зарплата бюджетникам і частково енергоносії. На початку листопада вже можемо мати заборгованість по заробітній платні.
Від кризи більше постраждав Кременчук?
— По доходній частині він серйозно впав. Промислові підприємства міста працюють не на повну потужність, звільняють працівників. Нещодавно Кременчук отримав 15 мільйонів гривень позики. Не знаю, за рахунок чого він її поверне. У Полтаві менше скорочень людей, але заборгованість по зарплаті більша. Місто, за законом, має право брати позику. Але не знаю, чи дасть її казначейство, якщо у нього немає грошей.
У Києві в мене живе донька, у Полтаві — прийомні сини
Ви говорили, що в разі програшу Віктора Ющенка на президентських виборах готові піти у відставку.
— Не виключено, що можу піти навіть у разі перемоги Віктора Андрійовича. Вважаю, що завдання, які переді мною поставив президент, в області ми реалізували. Але не так просто розриватися між Києвом і Полтавою. У Києві в мене живе донька, у Полтаві — прийомні сини, дружина постійно їздить туди-сюди. У столиці кинув університет. Мав там кафедру, студентів. Я все-таки економіст, хотів би повернутися до законотворчої діяльності. Бачу, в парламенті немає людей, які можуть писати закони, пропонувати ідеї. Тому думатиму.
Квартиру, яку придбали в Полтаві, продаватимете?
— Я узяв її в кредит, виплатив тільки половину. Коштувала під мільйон гривень. Фактично виграв, бо оформив кредит у гривні, коли долар був по п"ять. У ній ще потрібні ремонти-переремонти. Продавати її не планую. Три з половиною роки живемо з синами і дружиною у двокімнатній орендованій квартирі.
Коментарі