— Узимку краще шукати роботу тим людям, яких не цікавлять тимчасові підробітки, а потрібна постійна зайнятість, — говорить кадровик 26-річна Тетяна з агентства "Добробут" у Полтаві. — Хоч вакансій не так і багато, але вони певні. Пік пропозицій припадає на весну та початок осені. Улітку більшість вакансій сезонні.
У пошуках роботи обдзвонюю кілька десятків номерів телефонів з оголошень у місцевих газетах. Найбільше потрібні продавці та охоронці на приватні фірми, склади. Багато вакансій різноробів, торгових представників. Менеджерів у більшості шукають із досвідом роботи. Одразу запитують, чи працював у цій сфері. Вирішую влаштуватися продавцем книжок. Там не потрібен досвід, робота не брудна, інтелектуальна. Домовляюся з роботодавцем про зустріч. Чекаю на зупинці біля центрального ринку близько 20 хв.
— Ну ти ізвіняй. Із цьою роботою замотаєшся так, що все забудеш, — підходить високий чоловік років із 40. Він у потертій шкірянці та брудних чоботах. — Мене Володею звати. По батькові не обращайся. Не люблю формальностей.
Ідемо до книжкового ринку. Дорогою розповідаю Володимиру про себе. Вигадую, що раніше працював менеджером, учуся на п'ятому курсі в університеті.
— Харашо, що вища освіта є, — усміхається. — Тільки дивися, щоб навчання роботі не мішало. А то в нас тут графік чьоткий — із 7.00 до 15.00.
На книжковому ринку ятка Володимира крайня в ряду. Книжками торгує дружина господаря.
— Перший день з Олею постоїш. Подивишся, як торгують, — Володимир жестом показує, щоб заходив усередину. — Тиждень поробиш, а далі подивимося, як справлятимешся. Зарплата — 1200 гривень. Якщо товар продаватиметься, матимеш 1,5 тисячі.
Оголошень про вакансії офісних працівників у газетах мало. Знайомі радять звернутися до кадрових агентств. Там вакансій менеджерів найбільше.
— Вакансій у нас багато. І неправда, що всюди треба досвід, — каже телефоном працівниця приватної біржі. — Запрошує до офісу агентства.
У невеликій кімнаті три працівниці років із 20. Одна з них представляється Лідією.
— Я б порадила вам спробувати себе торговим представником, — каже. — Функції ті ж, що і у менеджера, а зарплата 3-4 тисячі.
Замовкає, уважно мене роздивляється.
— Ви можете укласти договір із нами на 10 місяців. Заплатите 150 гривень. Є договір за 100 гривень на три місяці. Але тоді я відрахую з першої зарплати 30 процентів, — Лідія показує на монітор комп'ютера. Там відкритий перелік вакансій. Біля кожної вказана зарплата. — Відраховуватиму з тої зарплати, яка вказана в базі. Хоч вам роботодавець може запропонувати і менше.
Полтавець 22-річний Іван Щербак двічі укладав договори з кадровими агентствами. Витратив 200 грн.
— Давали направлення туди, де все було зайнято, — розказує. — Лишився без роботи та грошей. Тільки час потіряв. Плюнув на все і устроївся підсобником на стройку. Там обіцяли 600 гривень за тиждень, а дали 300. Поняв — нормальну роботу можна знайти тільки через знайомих. Тепер усіх розпитую.
Найважче в обласному центрі влаштуватися на роботу студентам.
— Пообіщали, що візьмуть медсестрою в реабілітаційний центр. А коли взнали, що я паралельно вчуся, то відказали. Так прямо і заявили, що студенти — то одна морока, — розповідає 23-річна Марина з Полтави.
Кадровики кажуть, у молодших жінок є шанс влаштуватися на роботу секретаркою або адміністратором. Платять 1,5-2,5 тис. на місяць. Жінкам і чоловікам від 45 років складно знайти роботу. Переважно пропонують некваліфіковану. Майже немає вакансій для юристів та економістів.
Коментарі
1