13 січня двійнятам Ганні та Івану Хорошунам із селища Нові Санжари виповнилося по 10 місяців. Мати Валентина, 33 роки, лікар-стоматолог, народила їх шляхом штучного запліднення.
Валентина мала дві позаматкові вагітності. Три роки тому лікарі видалили їй другу маткову трубу і сказали, що жінка не зможе народжувати.
— Із чоловіком Сергієм навіть почали думати про усиновлення, — розповідає жінка. — Для штучного запліднення нашої зарплатні не вистачало. Я робила на півставки в амбулаторії сусіднього села Малий Кобелячок за 600 гривень. Він — фельдшером у районній поліклініці. Платили до 350 гривень.
Валентина почула про безкоштовну програму штучного запліднення. Через рік після здачі аналізів жінку запліднили в центрі репродуктивних функцій людини "Сім"+я" в Донецьку. На проживання в місті та медпрепарати жінка позичила в знайомих близько 7 тис. грн. Віддала після народження малюків із першої частини допомоги, що держава виплатила на дітей.
Після запліднення ультразвукове дослідження показало два зародки в утробі матері та позаматкову вагітність.
— Коли її востаннє оперували в Полтаві, то лишилася частинка маткової труби. А до неї приросли ще дві запліднені яйцеклітини, — пояснює кума Валентини Світлана Литвак, 37 років. — Живіт був, як на четвертому місяці вагітності. Після операції дзвонить до мене й плаче: "Мої дітки живі!".
У вересні Хорошун повернулася до Полтави. Її поклали на збереження до обласного центру планування сім"ї. На ультразвуковому обстеженні лікарі сказали, що народиться двоє дівчаток.
— Жартувала, що одна буде футболісткою, бо дуже б"ється у животі, — згадує Литвак. — Чоловіка просила купити два рожеві костюмчики.
Народжувала жінка о пів на четверту ранку 13 березня.
— Завозять до пологової зали, а я хапаю головного акушера-гінеколога області Ганну Шкоденко за руку і прошу: "Тільки мені ж кесареве". А вона: "Та вже головка лізе!", — говорить Хорошун. — А тоді підносить мені хлопчика: дивись, який губатенький! Донечку я одразу назвала Ганною на честь акушерки.
— Державна програма з безкоштовного штучного запліднення працює п"ятий рік. Нею може скористатися безплідна, в якої непрохідні маткові труби або взагалі їх видалили, — пояснює головний акушер-гінеколог Полтавщини Ганна Шкоденко.
Батьків із венеричними хворобами, спадковими захворюваннями чи з проблемами в спермі чоловіка на запліднення не беруть.
Спершу жінкам дають гормональні препарати для стимуляції розвитку яйцеклітин. А тоді їх у пробірці сполучають зі сперматозоїдами чоловіка. Ембріони вводять у матку.
Вірогідність завагітніти складає 25–30%. За три останні роки штучно запліднювали 69 жінок Полтавщини. Завагітніли лише 20. У двох із них стався викидень, одній перервали вагітність через аномалію в розвитку плоду. У приватних клініках штучне запліднення коштує до 75 тис. грн.
— Найчастіше не можуть завагітніти через запалення статевих органів. Треба, щоб батьки лікувалися одночасно, — каже Шкоденко. — А як тільки жінка пролікується, а чоловік десь скочить у гречку, так знову й приходять до мене.
Коментарі