53-річна Ніна Непомняща з Кримського дослідного господарства "Чорноморське" 25 років займається штучним осіменінням вівцематок.
— У цьому році осіменила 1190 голів. А було й по шість тисяч на рік, — розказує. — І вихід ягнят у нас гарний — є двійні, трійні. Вирощуємо овець цигайської породи. У нас в Криму вона цінується, бо дає гарну довгу шерсть. З одного барана або вівцематки настригають по сім-вісім кілограмів.
Непомняща каже, що штучне осіменіння вигідне:
— У нас є відібрані барани, якими ми розмножуємо цигайську породу. Від одного барана при вільній злучці осіменяється 80–100 вівцематок. А при штучному — 500–600.
На 24-му загальноукраїнському конкурсі операторів штучного осіменіння, який відбувався 12 вересня в Полтаві, Ніна Іванівна посіла друге місце серед техніків осіменіння овець. За це їй вручили премію — тисячу гривень.
Конкурс проходив у три етапи. Перший — теоретичний. Учасники витягали білети, як під час екзамену. 10 хв. готувалися до відповіді. Другий — лабораторний, що включав приготування робочих розчинів, інструментів та роботу зі спермою. І третій — практичний з осіменіння тварин.
Головний суддя змагань Григорій Харута з Білої Церкви на Київщині пояснює, що оцінюватимуть результати роботи, які конкурсанти показали у своїх господарствах, знання інструкції й технологій осіменіння.
— Їх є кілька видів, — зауважує. — А оператори повинні знати всі технології й володіти ними. Практичний етап буде оцінюватися за ефективністю виконання — чи є погрішності. Такими вважаються неправильна підготовка інструменту, помилка у визначенні стану тварини: чи готова вона до введення сперми, чи ні. За кожен етап виставляють бали.
Ніна Непомняща витягає білет N13. У ньому два питання. Відповідає без підготовки. Далі переходить до другого етапу — лабораторного. Набирає скляним шприцом заморожену сперму барана. Розводить її спеціальним розчином. Капає на предметне скельце, досліджує під мікроскопом. Каже, що активна, тож її можна вводити. Довгий скляний шприц протирає спиртом, промиває у чотирьох розчинах. Перевіряє, щоб не було повітря. Повільно набирає баранячу сперму. Підходить до першої вівцематки. Та брикається.
— Не готова, — коментує Непомняща.
Підходить до другої. Говорить, що ця "в охоті". Вводить шприцом матеріал. Суддя спостерігає за процесом. Стежить, чи дотримується оператор інструкції. Виставляє бали.
50-річна Лідія Швидя з Глобинського району Полтавської області осіменяла свиней. Вона посіла перше місце у своїй категорії. Їй вручили 2 тис. грн. Найбільшу премію за осіменіння великої рогатої худоби одержала Алла Санкевич із Житомира — 2,5 тис. грн.
Коментарі