24 лютого Російська Федерація розпочала широкомасштабну агресію проти України.
Українці мужньо боронять рідну землю на фронті, і в тилу, волонтерячи. На дипломатичному фронті Україна згуртувала цивілізований світ у боротьбі зі злом.
Водночас війна показала зрадників і колаборантів. Gazeta.ua нагадує про таких.
Колишній "опоблоківець" Балицький
У березні стало відомо, що колишній народний депутат від Партії регіонів, депутат Запорізької обласної ради від "Опозиційного блоку" Євген Балицький на базі свого телеканалу "МТВ-Плюс" ретранслював канал "Россия 24", співпрацював з російськими окупантами.
У травні окупанти на Запоріжжі поставили Балицького "головою адміністрації". У червні "гауляйтер" хвалився, як відправляють товарний потяг із краденим зерном до тимчасово окупованого Криму.
Служба безпеки України оголосила йому підозру. Встановила зрадників, які допомогли росіянам вкрасти понад 650 тис. т українського зерна.
Балицький організовував псевдореферендум. Потім з'явився у Кремлі з президентом РФ Володимиром Путіним та іншими колаборантами. Тоді підписували "приєднання" до РФ.
У 2012–14 роках Балицький був членом фракції Партії регіонів у Верховній Раді. Голосував за "диктаторські закони 16 січня".
Поширював російську пропаганду на антиукраїнському телеканалі "Наш" колишнього "регіонала" Євгенія Мураєва.
Зустрічав заступника адміністрації Путіна
У квітні народний депутат від "Слуги народу" Олексій Ковальов заявив, що поїхав у Херсонську область, частину якої захопили росіяни.
Після цього партія попросила силовиків "ретельно і всебічно" розслідувати факти та обставини його перебування на тимчасово захопленій території і його спілкування із окупаційними військами. Згодом нардепа виключили з фракції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колишнього нардепа Деркача можуть посадити на 30 років
У червні на Facebook-сторінці Ковальова з'явився допис про підтримку російських окупантів.
Нардеп заявив, що "відвідав дуже важливий захід" за участю першого заступника керівника адміністрації президента РФ Сергія Кірієнка. Також заявив, що "обговорювали статус Херсонської області".
Правоохоронці повідомили йому про підозру, оголосили в розшук.
Того ж місяця стало відомо про підрив автомобіля Ковальова. Згодом російські пропагандисти виклали відео, де Ковальов лежить у лікарні. Права рука колаборанта була перебинтована.
Окупанти зробили його так званим "віцепрем'єром з питань сільського господарства".
У серпні депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань заявив про смерть Ковальова у Залізному Порту. Натомість журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що Ковальов отримав смертельні ножові поранення у власному будинку.
Нардеп помер у Голій Пристані від двох вогнепальних поранень, однак, не виключене інсценування, повідомили згодом ЗМІ.
Державне бюро розслідувань заявило, що немає підтвердження інформації про смерть нардепа.
Ковальов обирався до Верховної Ради від "СН" по 186 округу на Херсонщині, став членом Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Торік у грудні придбав "4 канал".
"4 канал" вартістю у понад 18,5 млн грн передали в управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Згодом майно передали до Державного агентства України з питань кіно.
Кива втік у Росію
Народний депутат від тепер вже забороненої партії "Опозиційна платформа – За життя" Ілля Кива 28 лютого з'явився у програмі кремлівського "Первого канала".
Там повторював тези Путіна про "нацизм" в Україні. Напередодні широкомасштабного вторгнення Кива в ефірі російського телеканалу закликав Путіна "звільнити Україну".
До 24 лютого втік в Іспанію, а пізніше опинився у Росії. Кива міг оселитися в котеджному містечку Agalarov Estate у Підмосков'ї, з'ясували журналісти.
У березні йому оголосили підозру в державній зраді. Верховна Рада позбавила мандата.
Кива очолював Соцпартію, яку також заборонили. Був радником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Ексрегіонал Сальдо
У березні колишній народний депутат від Партії регіонів Володимир Сальдо у Херсоні збирав мосовку на підтримку російської агресії проти України.
Потім засідав у так званому "Комітеті порятунку миру та порядку". Прокуратура розпочала провадження за фактом створення псевдооргану влади.
У квітні окупанти поставили його "головою обладміністрації". У червні Сальдо взяв російський паспорт.
Влітку "гауляйтер" зліг у лікарню. Організовував псевдореферендум, СБУ повідомила йому про підозру.
Сальдо тричі був мером Херсона. Коли був нардепом, голосував за "диктаторські закони".
Антивакцинатор Стремоусов
Колаборант Кирило Стремоусов до повномасштабного вторгнення був прокремлівським провокатором.
Організовував пробіжки "Спасибо за победу" у Херсоні, очолював осередок Соціалістичної партії, головою якої був Кива. Противник карантину, антивакцинатор і поширювач усіх можливих фейків про коронавірус.
Говорив про "біолабораторії США в Україні" (цей фейк також розкручували медіа Медведчука), закликав не носити маски і не дотримуватись обмежень.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 92-метрову яхту Медведчука пустять з молотка
Із Сальдо входив до створеного окупантами псевдооргану. Прокуратура відкрила щодо Стермоусова кримінальноме провадження.
Колаборант також організовував псевдореферендум. СБУ повідомила про підозру.
Після того, як у Херсоні масово почали з'являтися листівки, у яких була оголошена нагорода в пів мільйона гривень "за голову" Стремоусова, втік з Херсона до тимчасово окупованого Донецька.
9 листопада російські ЗМІ повідомили про смерть Стремоусова у ДТП в районі Генічеська. А 11 листопада повідомили, що колаборанта поховали у тимчасово окупованому Сімферополі.
РПЦ в Україні
Восени СБУ провела контррозвідувальні заходи на об'єктах Російської православної церкви в Україні.
На території єпархій знайшли російські паспорти, георгіївські стрічки, символіку ОПЗЖ і "методички" голови РПЦ Кирила Гундяєва щодо поширення ворожої пропаганди.
Тим часом журналісти "Слідство.Інфо" розповіли про митрополита Ізюмського і Куп'янського Єлисея (Олега Іванова), який виявився колаборантом.
У червні Єлисей їздив в РФ "брататися" з російськими церковниками. А в серпні благословляв "голову адміністрації" окупантів на Харківщині Віталія Ганчева "на добрые дела".
Єлисей втік до Росії, пишуть журналісти.
В Україні заборонили низку прокремлівських партій. Серед них – "Наші", "Блок Володимира Сальдо", "Ліва опозиція", "Партія Шарія", "Союз лівих сил", ОПЗЖ, "Прогресивна соціалістична партія України", Комуністична партія.
Низка нардепів з колишньої фракції ОПЗЖ під час війни втекли з України.
Коментарі