четвер, 23 листопада 2006 19:38

"Зварич товаришував з київським авторитетом Прищем"

Автор: фото: Руслан КАВАЦЮК
  Сергій Одарич розраховується за вечерю в ресторані ”Адріатика”, що в Черкасах. Поруч — його прес-секретар Марина Волошенко
Сергій Одарич розраховується за вечерю в ресторані ”Адріатика”, що в Черкасах. Поруч — його прес-секретар Марина Волошенко

У світлих джинсах, теплому піджаку, окулярах новообраний мер Черкас Сергій Одарич, 39 років, заходить на засідання територіальної виборчої комісії. Сідає на крайній стілець. Члени комісії його ніби не бачать. Минає кілька хвилин, і голова тервиборчкому бадьоро оголошує:

— Сергій Олегович, ви зареєстровані міським головою!

За півгодини до цього на запитання, чи прийде на засідання переможець виборів Сергій Одарич, одна з членів комісії відповіла:

— Він нам тут не треба! Хай його довірена особа приїде.

Міського голову обрали в Черкасах із третьої спроби. Дві попередні провалилися. У Верховній Раді депутати навіть створили комісію з розслідування черкаської ситуації.

Після реєстрації в тервиборчкомі Одарич пропонує "ГПУ" поїхати в ресторан "Адріатика". Дорогою розповідає про засідання ради партії "Батьківщина", в яку донедавна входив сам. Каже, обирали заступників Юлії Тимошенко. Але Микола Томенко відмовився від посади. Мовляв, вибирали не прозоро. Одарич припускає, що БЮТ розколеться на більш і менш демократичні табори. Перший може очолити Томенко.

У ресторані гарний інтер"єр — за перегородку служить довгий акваріум. Але Одарич іде в окрему кімнату. Там уже накритий стіл. На тарілках морепродукти — креветки, різна риба, соуси. Офіціантка наливає у келихи білого вина.

Одарич згадує, як перед парламентськими виборами формувалися виборчі списки БЮТу до Верховної Ради:

Турчинов чи Юля хвилин двадцять читали вголос 450 прізвищ

— Не пам"ятаю вже, чи Турчинов, чи сама Юля хвилин двадцять делегатам з"їзду читали вголос 450 прізвищ. Без вказування порядкових номерів. Я дізнався свій номер у списку аж на сайті Центральної виборчої комісії.

— Давайте за реєстрацію, — піднімає келих новообраний мер.

Як у 24 роки ви очолили президентську виборчу кампанію В"ячеслава Чорновола?

— 1991 року частина людей в Народному Русі орієнтувалася на Кравчука. Була пропозиція висувати Драча — непрохідний варіант. Але друга половина була за Чорновола. Я поїхав до нього. Він лежав з інфарктом у "Феофанії". Пояснював, що треба висуватися. А він сказав, що сам не буде йти, хіба що його висуне Рух. Я поспілкувався з головами обласних організацій. З"їзд 1 вересня переважною більшістю висунув Чорновола. Кампанію очолив я.

А вже за кілька років посварилися з Чорноволом через Романа Зварича?

— 1995-го чи 1996-го Чорновіл хотів прийняти Зварича в Рух й одразу зробити своїм замом. Зварич ішов на довиборах у Верховну Раду. Я підтримував його конкурента Олександра Чубатенка. Ми виграли, але результати визнали недійсними. Зварич почав боротися. Підпалювали офіси. Купа брехні. Апофеозом стало видання газети "Час". Її шеф-редактором був Чорновіл. На першій шпальті вийшла стаття про те, що Чубатенко зірвав вибори. Із групою народних депутатів я запитав Чорновола: як може ваша газета так поливати брудом? Він сказав, що не підписував її в друк і взагалі — "не чіпайте Зварича".

Я два місяці дітей з хати не випускав. Життя нашої родини було під загрозою, а Зварич товаришував на той час з Прищем — київським авторитетом, який контролював Троєщинський ринок. Прищ — здається, однокласник дружини Зварича.

Я розповів усе це Чорноволові. А він: " Ти що? Зварич — серйозна людина. Він обіцяв нам для Руху подарувати квартиру в центрі Києва". Я вийшов з Руху. А Зварич вибори таки програв.

Ви брали участь у створенні Конституції 1996 року?

— Ми за це з Бродським побилися і посварилися. У його кафе "Калина". Сперечалися, що краще — президентська чи парламентська республіка. Михайло казав, що сильний президент — єдиний шанс не пустити комуністів до влади. А я казав, що централізація влади в одних руках призведе до зловживань. Як зараз пам"ятаю, одна з останніх фраз була: "Міша, ти станеш першою жертвою цього". Ми зчепилися за грудки.

Наступного разу спілкувалися, коли Міша їхав по трасі з Житомирського СІЗО. Пройшло майже два роки. Його випустили з тюрми після обрання нардепом. Перший дзвінок зробив мені й сказав: "Серега, ты был прав!"

Чому 1999 року ви відійшли від політики?

— Достойних кандидатів не було. Але дуже не хотілося залишати Кучму на другий строк. Я прийшов до Мороза.

Крапкою став день голосування. На дільниці переді мною стояла поважна пара десь 50–55 років. Вагалися, за кого голосувати. Дружина пропонує за Кучму. А чоловік: "Він же злодій!" А вона: "Вже накрався!" І проголосували за Кучму.

Мене взяв розпач: я ризикую життям, дітям недодаю, грошей постійно не вистачає. І все, щоб розповісти людям правду про владу. А вони при цьому голосують за бандитів!

Офіціантка пропонує подавати гарячі страви. Заносить стейки з риб"ячого м"яса, філе під білим соусом, гарніри.

Ніякої дружби з Суркісом–Медведчуком

— За рік я повернувся в політику. Михайло запропонував новий проект — "Яблуко". Унікальні люди зібралися — всі зробили себе самі, дрібні або середні бізнесмени, молоді. Я сказав Михайлові: тільки ніякої підтримки Кучми і ніякої дружби з Суркісом–Медведчуком.

Вони всі зараз залишаються в політиці. Можливо, демократична частина БЮТу буде створюватися за участю основи колишнього "Яблука".

Ви кажете, її може очолити Микола Томенко. Чому не Михайло Бродський?

— Михайло не може бути першим номером. Бо йому тоді треба повністю помінятися. Він не має харизми лідера національного масштабу — надто конфліктний і прямий.

А Томенко має?

— Думаю, що Коля теж не має достатньої. Але почнемо працювати, з"являться і лідери.

Як вам нинішня парламентсько-президентська республіка?

— Хороші результати. Ключову роль у державі відіграє парламент.

Але зараз БЮТ, "Наша Україна", президент критикують політреформу...

— Абсолютно хороша реформа! Так, я не люблю Януковича. Не приховую. Але більшість голосів, які обрали цей парламент, віддали за Януковича!

Сім"я живе з вами у Черкасах?

— Це одна з причин, чому я боровся за крісло мера. Дружина мені пообіцяла, якщо стану мером, вона переїде до Черкас. Нині — з дітьми в Києві. Скаржаться, що рідко бачимося.

Як може мер Черкас поліпшити життя жителів міста?

— Інвестиції залучити. Знайти власників на заводи, які стоять. Бо для інвестора важливий не лише об"єкт, але й ситуація навколо. Коли людина довіряє владі, вона йде і працює. У мене є репутація, довіра людей, які мене знають. Також я хотів би максимально легалізувати заробітну плату в місті. 13% йтиме у міський бюджет. Люди готові платити податки, якщо знають, що не розкрадуть. Усі ж розуміють, що лікарні треба утримувати, пенсії платити, дороги будувати.

Каже, що Черкасам потрібен стратегічний план розвитку міста. Мовляв, зараз воно не знає, куди рухатися. Нарікає, що місто не розташоване на перетині транспортних ліній.

— Будемо будувати автобан по правому березі. Із Києва через Черкаси на Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Кіровоград, Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, — розповідає Одарич.

А що відчує на собі кожен міський житель?

— Будуть дороги. Електричний транспорт: тролейбуси і невеликі автобуси на акумуляторах, охайні вулиці, гаряча вода цілодобово, відсутність сміття.

Ще у нас стоятиме замкова вежа. Колись вона була, але зараз нічого не залишилося. Там буде гармата, яка стрілятиме о дванадцятій годині. Вежа стане символом міста.

Не захочете згодом балотуватися на міського голову Києва?

— Не виключаю.

26 червня 1967 року народився в Ніжині на Чернігівщині
1989 — будучи студентом-третьокурсником, створив у Київському університеті імені Т. Шевченка осередок Народного Руху. Змушений був залишити навчання
1990 — член Центрального проводу Руху, заступник голови секретаріату
1991 — керівник президентської виборчої кампанії В"ячеслава Чорновола
1994 — засновник та керівник аналітичного фонду "Українська перспектива"
1996 — засновник та головний редактор газети "Ми"
2002 — заступник голови партії "Яблуко"
2002 — гендиректор заводу "Черкаський ДОК"
2006, листопад — обраний міським головою Черкас
Одружений, має сина і доньку

Зараз ви читаєте новину «"Зварич товаришував з київським авторитетом Прищем"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути