Графіті з Тарасом Шевченком, Лесею Українкою та Іваном Франком змили з фасаду Інституту мовознавства на вул. Грушевського, 4, у Києві 2 вересня. Рішення знищити малюнки прийняв власник меблевого магазину "Експоріум" 46-річний Іван Доценко. Заклад орендує площу на першому поверсі інституту.
Три малюнки поетів в образах революціонерів створили 10 січня 2014 року під час протистоянь на Майдані. Портрети назвали "Ікони революції". Підписали рядками із віршів кожного з намальованих: "Вогонь запеклих не пече", "Хто визволиться сам, той буде вільний", "Наше все життя — війна". Революціонери називали зображення одним із символів Майдану.
— Не треба це трафаретне мистецтво підносити в ранг творів, — пояснює своє рішення Іван Доценко. — Це типове вуличне малювання. Час від часу подібне видаляють комунальні служби. Тому заспокойтеся і не робіть бурю у склянці. А хто хоче купити революційний трафаретний "живопис" — ідіть на будь-який лубочний базар. Там є Леся, Ваня і Тарас будь-якого розміру та форми.
3 вересня до магазину прийшли майже сотні учасників Революції гідності. На вітринах написали — "Тут був Майдан, і він буде вічно", "Повага до історії", "Пиз…й в лубочну Росію". Палили шини на сходах. Розбили скло на вхідних дверях крамниці. Того ж дня власник закладу оголосив про закриття "Експоріуму".
— У нашій країні вистачає людей, які не цінують народну революцію, — говорить художник і музикант, лідер гурту "От Вінта!" Юрій Журавель, 45 років. — Треба громадою подумати, як із цим боротися. Реакцію суспільства і розгром магазину можна зрозуміти. Можливо, крамниця так зробила, бо вважали, що клієнтам некомфортно заходити у заклад, що розташований у будівлі з такими малюнками. Можливо, це був наказ мерії.
Взагалі ми швидко забуваємо своє минуле. На Майдані прощалися з бійцями, а зараз тут відбуваються концерти й фестивалі. Може вирости покоління людей, які виконуватимуть накази чергових Януковичів.
Будинки №1, 2, 3 і 4 на вул. Грушевського внесли до реєстру пам'яток місцевого значення Києва. Відповідний наказ Міністерства культури з'явився 15 жовтня 2014 року. Такий статус будинкам присвоїли, бо розташовані у місцях, де відбувалися бойові дії і масово загинули громадяни під час акцій протесту в лютому 2014-го.
— Ці графічні картини мали в собі дух нашої боротьби. Шевченко, Леся, Франко — наші пророки — були з нами пліч-о-пліч на Майдані. Ми "рвали кайдани", а вони були нашими оберегами. Не знаю, чим керувалися ініціатори цієї "геніальної ідеї". І не можу уявити, в кого могла піднятися рука змити їх, — каже міністр культури 45-річний Євген Нищук.
Київська прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом нищення графіті. А бізнесменів з "Емпоріума" найближчим часом ретельно перевірять усі державні контролюючі органи, пообіцяв генеральний прокурор Юрій Луценко, 52 роки.
— Це — беззаконня, коли генеральний прокурор обіцяє перевірки. І дурість, — говорить інвестиційний банкір 35-річний Сергій Фурса. — Коли наступного разу виникне питання, чому в Україну не йдуть інвестори — шукайте причину в подібних діях. Бо в будь-який момент бізнес можуть знищити силовики.
Автор графіті, художник під ніком "Соціопат" у "Фейсбуку" пообіцяв відновити малюнки.
Коментарі