четвер, 01 лютого 2007 16:29

"З Януковичем мене познайомив Ринат Ахметов"

Автор: фото: PHL
  Під час бійок депутатів у Верховній Раді 11 липня 2006 року Мустафа Джемілєв стоїть біля піджаків ”нашоукраїнців” та БЮТівців
Під час бійок депутатів у Верховній Раді 11 липня 2006 року Мустафа Джемілєв стоїть біля піджаків ”нашоукраїнців” та БЮТівців

Народний депутат із фракції "Наша Україна" 63-річний Мустафа Джемілєв очолює Меджліс кримськотатарського народу. Розмовляємо в його чотириповерховому будинку в Бахчисараї. Робочий кабінет Джемілєва на третьому поверсі. На столі хаотично розкидані папери. Народний депутат грає у якусь гру на комп"ютері. Пропонує сісти за журнальний столик біля телевізора. Закурює. Розмовляємо російською. Розпочинаємо з того, що торік у серпні Джемілєв став радником прем"єр-міністра Віктора Януковича.


З яких питань радите?

— Про те, що у прем"єра має бути радник із Меджлісу, говорили давно. Коли в Бахчисараї почастішали сутички між кримськими татарами і слов"янами, приїхав Янукович. Ми тоді зібралися з силовиками у кабінеті прем"єра автономії, і я ще раз завів про це мову. Він одразу запропонував цю посаду мені.

У кабінет заходить дружина Джемілєва Сафінанр, у фартуку з підносом. На ньому кава по-татарському — з молоком.

Як на це відреагували в "Нашій Україні"?

— Я обговорював пропозицію Януковича з президентом Віктором Ющенком. Він сказав, що варто погодитися. І що будучи радником, я через Кабмін міг би сприяти вирішенню питань Секретаріату президента і "Нашої України".

Давно знайомі з Януковичем?

— Нас познайомив 2002-го Ринат Ахметов. Він тоді створив у Криму Партію мусульман України, аби розколоти кримських татар і відбити на виборах якомога більше голосів. Ми з Рефатом Чубаровим тоді їздили до Ахметова в Донецьк на переговори. Він нас прийняв у себе в резиденції в Ботанічному саду. У нього там така розкіш... На всю стіну акваріум з рибками, — захоплено розводить руками. — Нам удалося його переконати, що вкладені в партію гроші не окупляться голосами. Та партія проіснувала рік, і він її розпустив.

Мустафа Джемілєв збиває попіл у попільничку і продовжує:

— Я тоді назад не міг вилетіти до Бахчисарая. Ринат великодушно надав мені свого літака. У нього невеличкий "Фоккер".

Чому супроводжували Януковича під час його візиту до Туреччини?

— Там майже двомільйонна кримськотатарська діаспора. Туреччина сильно впливає на  вирішення кримськотатарського питання у Криму. Власне, з нашим і турецьким прем"єрами ми про це говорили.

Тимошенко керується виключно власними інтересами

Як сприйняв тоді Янукович смерть Кушнарьова?

— Під час прес-конференції йому принесли записку. Він її прочитав і завмер. Кілька секунд не реагував на запитання. Потім вибачився. Сказав, що загинув його близький друг, і попросив повторити. Турецький журналіст запитав, від чого помер його друг. Янукович відповів: "Мой друг умер от пули". У присутніх був шок. Щойно говорили про стабільність і процвітання України, а тут таке... — сміється. — Але Янукович нічого не став пояснювати. Це зробив турецький прем"єр Ердоган. Сказав, що це нещасний випадок.

Можливе таке, що на наступні вибори ви підете у списках Партії регіонів?

— Можливо. Ми ще не знаємо, з ким підемо в списках. Для Меджлісу головне — мати представництво у Верховній Раді. Тому ми будемо вести переговори з тими, хто точно подолає тривідсотковий бар"єр. Ми проти "регіоналів" нічого не маємо. Але вони зараз у коаліції з комуністами, а для нас це недопустимо. Точно не підемо на вибори з БЮТом. Тимошенко керується виключно власними інтересами.

Джемілєв каже, що на минулих парламентських виборах Меджліс приніс "Нашій Україні" 67 тис. голосів кримських татар із можливих 90.

Чому в кінці 1980-х ви вирішили повернутися в Україну?

— Я завжди хотів повернутися. Під час заслання єдиним задоволенням кримських татар було ходити в гості одне до одного. Були строгі обмеження: не дозволялося виїжджати далі чотирьох кілометрів за територію. Коли дорослі збиралися, завжди говорили про Крим і називали речі своїми іменами. Я пам"ятаю 1953 рік, коли помер Сталін. Ми про це дізналися вранці по радіо. Першою реакцією мого батька було: "Здох, нарешті, собака". У школі нас зібрали на лінійку, й завуч плачевним голосом почав говорити промову. Не закінчив її, розплакався і побіг. Я подумав, що він мене, скотина, обманює, і пішов за ним. А він зайшов у порожній клас, б"ється головою об стінку і плаче. От такий був психоз. Усі навколо плакали, а ми — ні. До нас підбіг друг сім"ї Рішат Бекманбетов і каже: "Я приніс цибулину, давайте закапаємо очі і будемо плакати. Інакше нас арештують".

За що вас уперше засудили?

— Тоді політичних в"язнів судили зазвичай за двома статтями. Одна — це антирадянська пропаганда й агітація з наміром підриву радянської влади. За неї давали від 7 до 15 років ув"язнення. Засуджених садили до окремих таборів. У Мордовії таких було три. А 1966-го ввели ще одну статтю — наклеп на радянський лад. За неї давали до трьох років. Мене судили за нею сім разів. Удома я завжди мав готову валізу із зубною щіткою й одягом. У камері таких, як я, завжди садили з кримінальниками — щоб більше нас товкли. Але мені щастило, бо я відразу обростав потрібними знайомствами й досконало володів "фенею" (жаргон злочинців. — "ГПУ"). У кримінальному світі політв"язнів поважали. Ми завжди мали проблеми з адміністрацією тюрми, тому потенційно не були "стукачами". Також у багатьох засуджених були правові проблеми: написати скаргу, подати протест. Я добре в цьому розбирався, за що отримав кличку "Прокурор".

З багатьма злодіями у законі познайомилися?

— Ні. Останній свій термін я мотав у Магадані. Там посварився з начальником в"язниці. Мене посадили в ізолятор. Я туди зайшов і відразу зрозумів — тут сидять останні негідники. Врятував злодій у законі Ґоґа, який наказав мене не чіпати. Тоді проти мене відкрили ще одну кримінальну справу, за якою могли тримати за ґратами довічно. Треба було якось передати на волю інформацію. Навпроти в камері сидів чоловік, який трохи знав англійську. Він мені й допоміг. Тоді саме мав звільнятися цей Ґоґа. Лист я написав на сигаретному папері. Скрутив його в кульку. Витягнув з трусів резинку. Кульку прив"язав до нитки, яку витягнув зі шкарпеток. Зробив рогатку і перекинув йому.

До кімнати заходить чоловік. Спілкуються татарською. Джемілєв каже, що нам краще піднятися на четвертий поверх. Заходимо у велику кімнату, заставлену всілякими сувенірами, кубками, медалями. На стіні ялинкою висять старовинні мечі. Показує той, який йому подарував колишній прем"єр Юрій Єхануров. Під ними на стелажах лежать кинджали.

— Тут дружина вирішила створити мій музей. Я їй кажу, що ще живий. А вона жартує, що дуже довго доведеться чекати, — сміється.

Каже, що відвідати музей зможе будь-хто.

У Києві Джемілєв проживає у двокімнатній квартирі. Отримав її як народний депутат. Його син працює у Бахчисараї в компанії мобільного зв"язку "Life:)", яка належить туркам і Ринату Ахметову. Донька — викладач фізики та математики. Зараз не працює, бо доглядає двох дітей.

Мустафа Джемілєв стверджує, що власного бізнесу не має. Живе на 30 тис. грн у місяць. З них двадцять — зарплата депутата, решта — пенсія.

У Бахчисараї є слов"янські та кримськотатарські квартали. В одному з останніх розташований православний монастир. Його охороняють чоловіки у бронежилетах, з палицями й пістолетами. Називають себе козаками. У кореспондентки "ГПУ" цікавляться, чи вона в місті сама. Мовляв, слов"янці у кримськотатарському районі ходити небезпечно. Один береться провести до слов"янського району...

1943, 13 листопада — народився у с. Айсерез Судацького р-ну в Криму
1965 — закінчив Ташкентський інститут інженерів іригації та меліорації сільського господарства
1959 — електрослюсар Мирзачульського ремонтно-механічного заводу Ташкентської області
1961 — керівник відділу Союзу кримськотатарської молоді у Ташкенті
1966 — уперше ув"язнений. Усього має сім судимостей, провів за ґратами 15 років
1991 — голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент Фонду "Крим"
1998 — обраний народним депутатом від Народного руху України
2002 — обраний народним депутатом від блоку Віктора Ющенка "Наша Україна"
2006 — обраний народним депутатом від блоку "Наша Україна"
Одружений, має доньку й двох синів

Зараз ви читаєте новину «"З Януковичем мене познайомив Ринат Ахметов"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути