Президент Петро Порошенко пообіцяв до кінця червня завершити основну частину антитерористичної операції на Донбасі. Протягом тижня бойовикам дадуть можливість покинути територію України чи скласти зброю. З тими, хто залишиться, планують розібратися за два тижні.
— Триває процес припинення збройного протистояння на Сході. В найкоротші терміни приймуть мудрі рішення, і жителі Сходу житимуть у мирі, — каже виконувач обов'язків міністра оборони 58-річний Михайло Коваль.
Три варіанти врегулювання ситуації на Донбасі бачить 41-річний Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень:
— Перший — блискавичне завершення антитерористичної операції. Це з розряду фантастики. Змінювати формат операції треба з призначення адекватного керівництва Міноборони, МВС, антитерористичної операції. Наскільки відомо, в команді Порошенка немає авторитетних силовиків. Тим часом на Донбасі зараз тисячі добре озброєних бойовиків. Кордон із Росією за день чи два не закрити. А без цього операція може тривати нескінченно.
Другий варіант: продовження АТО з одночасними домовленостями з Путіним. Якщо той припинить підтримувати терористів, забере своїх найманців, то шанси на швидке завершення операції значно зростають. Але вірити Путіну може тільки наївна людина.
Третій варіант — "здача" Донбасу з прогнозованим перетворенням його на кримінальне квазідержавне утворення за типом Придністров'я під протекторатом Москви. Про це навіть думати не хочеться.
Завершити в заявлені президентом терміни воєнні дії на Донбасі нереально, вважає військовий експерт 38-річний Олексій Арестович:
— Навіть якщо залізно перекрити кордон із Росією, щоб не пройшла жодна душа, знадобиться ще два-три місяці на повну зачистку. Закриття кордонів — це теж дуже важкий і тривалий комплекс дій. Він має з Росією — 1200 кілометрів. Треба величезні гроші, яких у нас немає — десь мільярд двісті доларів. Крім того, необхідно від 30 до 50 тисяч резервістів, які здатні таке зробити. Це мають бути спеціальні групи, вертольоти, що постійно патрулюють кордон, війська, які знаходяться на території Донеччини й Луганщини, взаємодіють із СБУ, МВС та прикордонниками. Це все потрібно довго налагоджувати.
Порошенко має бізнесову схему мислення, яка називається "порішаємо". Сподівається домовитися з Путіним за паралельного тиску з боку Європи та США. Але цього не буде. У російського президента немає потреби виводити своїх людей із Донбасу.
— Припинити вогонь до кінця тижня нереально, — додає 63-річний Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова. — Це можна було зробити, коли процес контролювала Росія. Але зараз багато що на Донбасі вийшло з-під її контролю.
Стабілізація ситуації там залежатиме не від "хотілок" Порошенка. Їх потрібно залишити збоку й почати розробляти технології. Треба означити дії, потрібні для досягнення результату. Вони залежатимуть від п'яти напрямків. Перший — змусити Росію перестати підтримувати бойовиків, довести санкції до больового порогу. Поки що цього немає і починається нова хвиля їхніх військових навчань на кордоні. Чим усе завершиться — незрозуміло.
Друге: потрібно перекривати кордон, канали надходження до радикальних груп підмоги у вигляді зброї та найманців.
Третє: підвищити координованість дій силових структур. Поки що таке враження, що антитерористична операція погано спланована. Або план — хороший, але не виконується.
Четверте: запобігати проникненню радикально налаштованих сепаратистів у населення. Це завдання СБУ, міліції, спецорганів.
П'яте: треба розширити переговорну базу, показати радикальним елементам, що не їхня позиція головна. А основні переговорники — територіальні громади. В результаті децентралізації влади їхні повноваження суттєво зростуть.
Якщо п'ять чинників зійдуться, усе можна буде закінчити за місяць. Максимум — за рік. Якщо сепаратисти затешуться в мирне населення, то протистояння може тривати роками.
Коментарі