"Регіонал" Олег Царьов спирається ліктем на крісло спікера в президії Верховної Ради. Розмовляє по мобільному. На годиннику — 9.10. Засідання має розпочатися за 50 хв. Із Олегом Царьовим у президії — колеги по фракції Дмитро Шенцев, Петро Цюрко, Владислав Забарський. Це ті нардепи, які беруть участь у парламентських бійках.
У четвер вони прийшли раніше, щоб не допустити блокування трибуни "бютівцями". На своїх місцях зранку сиділи вже близько 30 "регіоналів". Опозиціонерів не було.
О 10.00 у залу заходить керівництво парламенту. "Регіонали" дають їм сісти у крісла і йдуть у залу. Спікер Володимир Литвин пропонує обговорити постанову про подальшу роботу над законопроектом про недоторканність. До трибуни виходить "регіонал" Михайло Чечетов, 58 років.
— Прийшов час платити по політичних векселях, — каже російською. — Усі політичні сили, коли йшли на вибори, обіцяли скасувати депутатські пільги. Ми скасували безкоштовні путівки, проїзд і матеріальну допомогу. А опозиція не голосувала.
"Бютівець" 59-річний Володимир Бондаренко підносить руки до губ і викрикує: "Брешеш!".
— Сподіваюся, сьогодні в опозиції не здригнеться рука, як це було при голосуванні за скасування пільг, — червоніє "регіонал".
Керівнику фракції БЮТ-"Батьківщина" 46-річному Андрієві Кожем'якіну вмикають мікрофон.
— Наша фракція з НУ-НС зібрала 153 підписи для внесення альтернативного законопроекту про зняття недоторканності з усіх, — голосно каже.
Опозиціонери аплодують 30 с.
Депутати 384 голосами підтримують постанову про продовження роботи над законом про недоторканність. "Нунсівець" 51-річний Іван Стойко із журналісткою заносять до ложі преси на третьому поверсі згорнутий плакат. Вішають на балкон. На ньому напис "Займіться ділом, а не язиком!". Роздають листівки з зображенням чоловіка, який збирається вдарити по м'ячу і написом "Відфутбольте законопроект "Про засади державної мовної політики".
— Вони хочуть зробити російську другою державною, — пояснює Іван Стойко.
— Усі бойовики Партії регіонів готові до бою, — каже з трибуни "нунсівець" 43-річний В'ячеслав Кириленко. — Вони хочуть швидко натиском прийняти закон про знищення української мови. Усі люди, кому це не байдуже, уже йдіть під Верховну Раду.
— Підготовлено редакцію законопроекту, де під личиною захисту мов національних меншин вводиться норма про дозвіл введення другої державної мови на території, де проживає 10 відсотків носіїв мови національної меншини, — каже в кулуарах "бютівець" 69-річний Володимир Яворівський. — У більшості областей України, російська мова стане другою державною.
"Козирних карт у влади не залишилося"
Пристрасті навколо законопроекту про мови перебільшені, вважає політолог 56-річний Вадим Карасьов:
— Він не має фундаментального значення. Тільки юридично фіксує ситуацію з мовою в регіонах. Така ініціатива з'явилася через передвиборчу кампанію. Козирних карт у Партії регіонів не залишилося, тому вони дістають із колоди замацану. Цей закон поставить на паузу мовне питання в Україні. Потім якщо на парламентських виборах переможуть проукраїнські сили, українська буде єдиною державною в усіх регіонах не тільки де-юре, а й де-факто. В іншому випадку будуть думати, як на законодавчому рівні закріпити російську мову як другу державну.
Коментарі
12