У новій Верховній Раді може бути дев'ять фракцій, вважає директор Інституту глобальних стратегій 56-річний Вадим Карасьов. Окрім Партії регіонів, "Батьківщини", "Удару" та комуністів, шанс мають "Свобода" й "Україна — Вперед!". Ще три фракції можуть сформувати депутати-мажоритарники. Карасьов балотується до парламенту як кандидат від партії "Єдиний центр" по 217-му виборчому округу в Києві.
— Імовірно, це буде хаотичніша Рада, але вона стане жвавішою, активнішою і опозиційнішою до уряду, — говорить Вадим Юрійович. — Буде менш контрольована і зможе порушувати питання відставки уряду. Парламент доживе до 2014 року, а тоді його розпустять. Адже між ним та урядом відбуватимуться серйозні конфлікти. Зіткнення будуть і всередині Ради — між старими і новими політиками. Це неминуче заведе її в глухий кут.
Постійної більшості не формуватимуть. Створюватимуть лише ситуативні — для прийняття певних законів чи рішень.
Від чого залежатиме потрапляння до парламенту "Свободи" та "України — Вперед!"?
— "Свобода" має всі шанси. У неї добра кампанія з іміджевої, ідейної точки зору. Але чи пропустить її чинна влада, від якої багато що залежить? Революціонери — це опудало для влади. Тим паче теперішньої, яка має "революційну травму" 2004 року. Вона боїться не лише помаранчевих, яких остаточно розгромила, а й націонал-революціонерів. "Свобода" хоча й маленька партія, але може формувати відповідну атмосферу в парламенті. Тож робитимуть усе, аби "Свобода" не подолала виборчого порогу.
Щодо "України — Вперед!" питання поки що відкрите. Невідомо, чи ця партія змінить конфігурацію політичних сил у парламенті на користь влади. Показово, що сьогодні соціологічні центри не показують рейтингів "Свободи" та "України— Вперед!" понад 5 відсотків. Якщо влада захоче, щоб ці політичні сили були в Раді, незабаром з'явиться інформація, що вони долають 5-відсоткову межу. Щоб потім зробити їм усе тіп-топ.
Як працюватиме старий парламент ці два місяці до виборів?
— Сезон складатиметься із двох етапів: до виборів і після них. Усі процеси більш-менш активізуються лише у другій половині листопада. Адже і влада, і опозиція зараз заклопотані виборами. А є такі закони, на яких не дуже прорекламуєшся. Наприклад, Трудовий кодекс. Усі говоритимуть, що він жахливий, експлуатує людей. То ж приймати його невигідно. Реформаторські закони покладуть під сукно.
Яких несподіванок варто чекати від влади й опозиції?
— Усі козирі вже на столі. Влада принципово довела мовний закон до логічного завершення перед фіналом виборчої кампанії. Лідери у Верховій Раді з'являтимуться епізодично, бо будуть "у полях" — на зустрічах, мітингах. У парламенті сидітимуть ті, кому не пощастило із прохідними місцями, типу Юрія Кармазіна. Для них це буде ностальгічна пора: готуватимуться до життя після депутатства.
Якими будуть перші кроки наступного парламенту?
— Обиратимуть голову Ради. Це буде компромісна персона — хто не належатиме ні до влади, ні до опозиції, але має авторитет. Реальні шанси будуть у Володимира Литвина. Можливо, в когось із мажоритарників.
Коментарі
10