Фракція "Батьківщина" зможе відкликати свого голову двома третинами складу — 64 голосами. Цю норму депутати затвердили на засіданні фракції 16 квітня на пропозицію голови Арсенія Яценюка. Раніше для відкликання керівника потрібна була половина складу — 48 голосів.
Півтора місяця тому Арсеній Яценюк заявляв, що його намагатимуться звільнити з керівництва фракції. І це — "вказівка президента Віктора Януковича".
Проблеми недовіри Арсенієві Петровичу немає, запевняє член фракції 60-річний Володимир Бондаренко:
— Нещодавно ми голосували вотум довіри Яценюку. Двоє утрималися. Решта підтримали. Положення про відкликання лідера двома третинами голосів — правильне.
Посилення гарантій залишитися на посаді — погана ознака для Яценюка. Так вважає політолог 47-річний Андрій Золотарьов:
— Це свідчить про слабкість його позиції. В опозиції є незадоволення його керівництвом. Це вже не секрет. У фракції "Батьківщина" існують кілька незадоволених груп. Перш за все це послідовний відкритий опозиціонер Анатолій Гриценко. Також є група депутатів, які не виказують свого невдоволення: люди, які були наближені до Тимошенко, бізнесмени дніпропетровської групи. Вони скоріше орієнтуватимуться на договірні стосунки з Адміністрацією президента, ніж ставитимуть під загрозу власний статок. Між ними та Яценюком можуть бути приховані конфлікти. Це розхитує позиції фракції. Є політичні, особисті протиріччя й бізнесові інтереси. Усе це не працює на єдність. Крім того, останні події із невдалими голосуваннями опозиції — яскраве свідчення того, що в її лавах є глибокі протиріччя. Ці групи у критичній ситуації можуть скинути Яценюка.
Лідер фракції має такі функції: збирає на засідання своїх депутатів, відвідує Погоджувальну раду з правом ухвального голосу, від імені фракції може виступати в сесійній залі, ходити на переговори до спікера. Має більшу зарплату, ніж рядові депутати, — це 18-20 тис. грн. Рядові нардепи отримують 13-15 тис. грн.
У Яценюка просять вигнати шістьох депутатів
Київська міськорганізація "Батьківщини" звернулася до своєї фракції у Верховній Раді з проханням виключити зі свого складу шістьох нардепів. Вони 19 квітня не проголосували за відставку уряду Миколи Азарова. Це — Микола Мартиненко, Віталій Данілов, Денис Дзензерський, Сергій Фаєрмарк, Андрій Павелко та Леонід Сергієнко.
Для відставки уряду забракло 36 голосів.
— Не можна теоретично бути в опозиції до президента і уряду, а практично ховатися під час принципового голосування, — аргументує нардеп із фракції "Батьківщина" 48-річний Микола Томенко. — Краще таке рішення прийняти вже сьогодні, а не відкладати на потім.
Ці шестеро залишаться в "Батьківщині", прогнозує політолог 43-річний Сергій Таран:
— Їх виключення може загострити боротьбу у фракції. Постане питання про відповідальність тих, хто їх рекомендував у список. Ідеться переважно про людей із "Фронту змін", — пояснює. — Але якщо ці депутати системно не голосуватимуть за важливі питання, буде конкретна реакція.
Ольга МОСКАЛЮК
Коментарі
4