У ніч на 22 липня на залізничній станції Брянськ російські прикордонники відмовили у в"їзді до Росії українському правозахисникові 61-річному Василю Овсієнку. Він прямував на міжнародний громадський форум "Пилорама" за запрошенням музею історії політичних репресій у селі Кущино Сумського району Пермської області.
— Музей діє в тюрмі, у тому лагері, де я був ув"язнений 1981–1985 року, — каже Василь Васильович. — Я є навіть членом ради музею. Їздив туди, починаючи з 1995 року. Останній раз був 2005-го. Також їздив 2006-го на 30-річчя московської Гельсінської групи — ніяких інцидентів не було.
За яких обставин ви дізналися про заборону в"їзду?
— Я мав рано приїхати в Москву й далі пересісти на літак до Пермі. У Брянську була перша станція в Росії. прикордонники перевіряли паспорти, дивилися на обличчя, заглядали у свій зошит. Раптом кажуть: "Вам не можна їхати, ви є у списку осіб, в"їзд яким заборонено". Я не став чинити опору, бо я законослухняний громадянин, хоча в Радянському Союзі був особливо небезпечним рецидивістом.
Прикордонники пояснили причину?
— Вони відмовилися відповідати. Ми зійшли. Прикордонники стояли зі мною. Я показував їм альбом фотографій із табору в Кущино. Вони з інтересом приглядалися, розпитували, а за годину спровадили мене до зворотнього поїзда. Паспорт віддали начальнику потяга.
Як поясните причину заборони?
— Я працюю в Харківській правозахисній групі, беру інтерв"ю в політв"язнів. Певне, що колишні політв"язні дають багато негативних характеристик російському імперіалізму. Крім того, я іноді вдаюся до публіцистики. Очевидно, російські спецслужби відстежують публікації українських правозахисників і складають списки "нев"їзних". Це при тому, що президент Медведєв днів 10 тому сказав, що списки ліквідовують.
Із вами траплялося подібне раніше?
— Ні. Правда, щороку Інститут національної пам"яті споряджає експедицію на Соловки та Сандармох. І от люди, які їздили того року, казали, що з їхнього автобуса всіх вивели на вулицю, обшукували із собаками. Певне напруження вже було.
Будете опротестовувати відмову?
— Звертатимуся до міністерства закордонних справ Росії та посольства за поясненнями.
Чому присвячений громадянський форум "Пилорама", на який прямували?
— Я там мав узяти участь у дискусії "Розпад СРСР: плюси та мінуси, трагедія русской деревни, "Какая нам нужна правозащита", "Мир несвободы и культуры". Також мала відбутися концертна програма за участі російських співаків. Сцена стоїть просто на пилорамі.
Коментарі