Біля входу до готелю "Київ", де поселили нардепів, стоять мажоритарники 49-річний Валентин Королюк та 32-річний Юрій Вознюк. Вони приїхали з Рівного на перше засідання новообраної Верховної Ради в середу, 12 грудня. З-під пальт видно чорні светри із фото екс-прем'єра Юлії Тимошенко за ґратами.
— Я поселився на восьмому поверсі у вівторок, — розповідає Королюк. Він середній на зріст, худорлявий. — Хто сусіди, ще не знаю. Поки що перевезти сім'ю проблематично. Спочатку самі обживемося.
— У мене кімната на 13 метрів. Жити можна, — додає Вознюк.
Переходять через дорогу до комітетів Верховної Ради на засідання фракції. Простують повз будівлю парламенту. Над входом чоловік на тросах лопатою згрібає сніг із ліпнини-тризуба.
На машинах один за одним під'їжджають "регіонали". Вони з 8.30 були на службі в Києво-Печерській лаврі. Їх благословили на роботу в парламенті.
На другому поверсі біля столів реєстрації — довгі черги. Реєструються понад годину. 37 "свободівців" у вишиванках фотографуються навпроти картини "Державотворення".
За рогом збираються "ударівці". Оточують лідера партії 41-річного Віталія Кличка.
— Ви на всі засідання ходитимете? — цікавляться журналісти у нього.
— Я лідер фракції. Усі з мене беруть приклад, — насуплюється. — Не можу собі дозволити не бути присутнім. Ми прийшли працювати, а не відбувати час.
"Ударівці" уважно слухають. Усміхаються. Із сесійної зали чути крики. Хтось різко відчиняє двері лівого входу. "Свободівець" 36-річний Ігор Мірошниченко хапає ззаду за піджак мажоритарника від Об'єднаної опозиції 34-річного Андрія Табалова. Виштовхує в спину. Вириває теку з текстом присяги і шматує.
— Це тушка! Не пускати! — волає на весь коридор.
Інші "свободівці" пхають у спину батька Табалова 55-річного Олександра. Він пройшов за списком Об'єднаної опозиції. Напередодні батько і син відмовилися входити до фракції "Батьківщини". Тому її керівництво у вівторок забажало, щоб ті здали мандати.
Табалови стоять під дверима у коридорі. "Свободівці" залишаються в залі.
— Вам краще сюди не вертатися, — каже їм депутат від "Батьківщини" 36-річний Андрій Шевченко.
Табалови йдуть на центральні двері. На вході стоїть новообраний лідер фракції "Батьківщини" 38-річний Арсеній Яценюк.
— Ви не зайдете, — каже й дивиться зверху вниз крізь окуляри.
Табалови підбігають до третіх дверей, у які зазвичай заходять комуністи й "регіонали". Зсередини вхід перегороджують два десятки депутатів ""Батьківщини" та "Свободи". Табалови прямують до дверей в урядову ложу. Однак і там зайти не можуть.
— Привів Табалових Яценюк. Син був, до речі, головою "Фронту змін" у Кіровоградській області. Тобто це не просто так людей на вулиці підхопили. З батьком удвох вони мають чималий бізнес — продукти, хліб, — розповідає депутат від "Батьківщини" 70-річний Володимир Яворівський.
У залі спікер Володимир Литвин відкриває перше засідання. Просить привітати виконувача обов'язків прем'єра Миколу Азарова. Той сидить у ложі уряду. Із ним члени його відставленого Кабміну.
— Ганьба! Ганьба! — кричать представники Об'єднаної опозиції.
Вони всі в чорних светрах. На спинах напис червоним "Свободу політв'язням!".
Азаров криво посміхається. Литвин оголошує перерву, щоб новообрані депутати підписали текст присяги і отримали картки для голосування. Ті піднімаються на третій поверх. Там знову тиснява. Підписують понад годину.
— Це вже п'ятий раз. Дай Бог, щоб не останній, — усміхається "регіонал" 61-річний Ярослав Сухий, спускається на другий поверх до столів реєстрації. Віддає папірець і взамін отримує картку для голосування та інструкцію.
— Увечері будемо з друзями святкувати, — говорить "регіонал" 45-річний Нестор Шуфрич.
Яценюка у кулуарах обступають журналісти.
— За Табалових відповідальність лежить персонально на мені. Моя вина в тому, що я повірив цим людям, які клянуться на Біблії, своєю сім'єю. Вони не депутати за Конституцією, бо не підписали текст присяги, — розказує.
О 12.00 найстарший нардеп-"регіонал " та старожил Ради 79-річний Юхим Звягільський зачитує текст присяги. Литвин оголошує, що зареєструвалися депутатами 444 особи. Комуніст Євген Мармазов хворіє, складе присягу пізніше. П'ятьох депутатів не обрали, бо на округах будуть перевибори.
— Табалови не прийняли присягу! — кричить із кінця зали Мірошниченко.
— Тушки — геть! — хвилину вигукують опозиціонери і свистять.
Литвин натискає на дзвоник. Каже, хай із цим розбереться апарат Ради. Депутати розходяться до 16.00, щоб сформувати фракції. Президент до парламенту не прийшов. Обіцяли відеозвернення, яке теж не показали.
— То, что мы не вошли во фракцию, ничего не значит. Мы определяемся. Пока не идем ни к кому, — каже журналістам Андрій Табалов.
У буфет спускається нардеп від Об'єднаної опозиції Юрій Одарченко з двома колегами. Замовляє рибу в томаті з пюре за 30 грн і три чарки коньяку "Тиса" по 50 г — 21 грн. Також три бутерброди з червоною рибою по 14 грн.
Офіціантка наливає алкоголь у кавові чашки. Депутати стають за круглий столик. П'ють, не цокаючись, їдять.
У кутку за столом із двома жінками сидить мажоритарник 40-річний Олег Ляшко. Куштує тістечко з вишнею.
— Перший день у парламенті має бути солодкий, — усміхається й відкушує шмат.
За 2 год. у буфеті практично порожні полички. Є лише кілька тарілок з апельсинами, шаронами та виноградом, шматок смаженої риби.
Активи оцінювали у понад 31 мільйон доларів
55-річний Олександр Табалов — голова правління групи компаній "Формула смаку". Це шість хлібозаводів у чотирьох областях Центральної України. "Формулі смаку" належать тепличне господарство й підприємства, що працюють у галузях тваринництва і рослинництва, забезпечуючи повний цикл аграрного виробництва. Входить до 200 найбагатших українців. Позаторік активи підприємця оцінювали у понад $31 млн.
Його син 34-річний Андрій Табалов закінчив Брайтонський університет у Великій Британії. Генеральний директор групи компаній "Формула смаку". Під час президентської кампанії 2010-го був координатором напрямку "Заможне село" кандидата Арсенія Яценюка.
На виборах переміг в окрузі в Кіровограді. Був депутатом Кіровоградської міськради від "Фронту змін".
Коментарі
34