"Якщо ти патріот, то маєш боротися за енергетичну безпеку держави — це тема для всіх, гуманітаріїв і виробничників", — звернувся Юрій Єхануров, 57 років, до міністрів і губернаторів учора на розширеному засіданні уряду, що було присвячене питанню ефективного використання енергоносіїв.
У короткому виступі Єхануров укотре "поховав" підприємства, які найближчим часом не почнуть модернізації. Прем"єр повідомив, що після тривалих дебатів уряд все-таки прийняв рішення про утворення Національної агенції з питань ефективного використання енергетичних ресурсів. Він представив керівника цієї структури — Євгена Сухіна, 56 років.
Той почав із того, що розповів, як в Україні нераціонально використовуються енергоресурси. Сухін навів численні приклади застарілого обладнання, котлів з низьким коефіцієнтом корисної дії.
— Потрібно вже від слів переходити до діла, — підсумував чиновник.
Потім говорив Борис Патон, 88 років, президент Академії наук. Він мав представити пропозиції науковців. Літній академік у своєму 10-хвилинному виступі доповів, що механізми і технології, які зараз використовуються в Україні, не тільки неефективні, але й не можуть такими бути в принципі. Навів приклади із закордонного досвіду, де вже десятки років не використовуються, наприклад, мартенівські печі. Вихід із енергетичної кризи Патон бачить у залученні науки до вдосконалення українських заводів.
Нове паливо пропонують виготовляти із цукрової тростини за принципом перегонки спирту
Євген Червоненко, 45 років, голова Запорізької облдержадміністрації, майже всю нараду слухав у холі, де на столах виставили каву й печиво. Губернатор ходив коридором, курив. До зали не поспішав.
— Мій підхід простий: якщо ти платиш, ти маєш отримати товар. Саме життя і ціна стимулює без будь-яких нарад впроваджувати енергозбереження. От на "Запоріжсталі" одразу після підняття ціни придумали використовувати вугільний пил і скоротили використання газу на 28%. Сама економіка всіх змусить. Наші заводи купують газ по 145 доларів за тисячу кубометрів. І поки що жоден не зупинився.
Арсеній Яценюк, 31 рік, міністр економіки, застеріг, що зараз для зниження ціни на газ не варто розраховувати на традиційні методи – такі, наприклад, як зміна валютного курсу. Потрібно звільнити від оподаткування роботи з переобладнання підприємств і звільнити від мита закупівлю нового обладнання. Оскільки ціни на газ і нафту зростатимуть і надалі, Яценюк не бачить іншого виходу, як почати впроваджувати біологічні енергоносії – такі, як біоетанол. Його виготовляють із цукрової тростини за принципом перегонки спирту.
Останнім говорив секретар РНБО Анатолій Кінах, 51 рік. Енергозбереження, за його словами, стало зараз настільки актуальним, що тепер ця проблема стосується вже і його відомства.
Коментарі