Потрібно ламати корупційну систему
На останньому засіданні Кабінету Міністрів прем'єр Арсеній Яценюк сказав, що Україна має двох головних агресорів — Росію та корупцію. Єдність допоможе нам ефективно протистояти цим ворогам. Утім, схоже, що єдності немає всередині владної команди. Зокрема, в питанні протидії корупції.
У середу громадські активісти звернулися до спікера Олександра Турчинова з вимогою якнайшвидше зареєструвати закон про створення Національного антикорупційного бюро. Про нього не один місяць говорять і уряд, і президент. Мовляв, так боротимуться зі зловживаннями серед високопосадовців. Закон внесений до парламенту як невідкладний, однак понад тиждень його не реєструють. Активісти припускають, що відкладають умисно — посадовці бояться, що він вдарить по них.
У щирості намірів влади побороти корупцію сумнівається й опозиційний народний депутат 54-річний Сергій Тігіпко, лідер партії "Сильна Україна":
— У влади немає політичної волі діяти рішуче. Якби хотіла, то ми давно стали б свідками того, що було свого часу в Грузії, Гонконгу, Сінгапурі. Там ключові державні діячі, політики дійшли згоди, що корупції не місце в їхній країні. Вони свідомо відмовилися від захисту своїх бізнес-інтересів, від тіньових схем, що існували за попередників. Були встановлені прозорі правила гри, і їх дотримувалася, насамперед, владна верхівка. Такі дії мали шалену підтримку суспільства. Тому й успіх був.
Зараз ми стаємо свідками того, як у нас цю серйозну хворобу намагаються лікувати зеленкою. Замість того, щоб зруйнувати корупційні схеми, створені за Януковича, зробити більш жорстким покарання за корупційні дії, закрити шпарини для корупції, деякі політики просувають абсолютно популістську ідею люстрації. Замінивши колишніх "смотрящих" на нових, проблему не вирішити. Потрібно ламати корупційну систему.
Про це ви говорили, коли були у виконавчій владі. Чому нічого не зробили?
— Я можу прозвітувати за сфери, за які відповідав на посаді віце-прем'єра з питань економіки, міністра соціальної політики. В економічний площині мені вдалося "протиснути" рішення, що спрощували роботу бізнесу й позбавляли чиновників можливості наживатися, використовуючи складну й заплутану регуляторну систему перевірки підприємств. У Міністерстві соціальної політики вдалося відійти від тендерів на оздоровлення чорнобильців та забезпечення візками інвалідів, через які з бюджету вимивалися колосальні гроші. Люди ж при цьому залишалися незадоволеними тими послугами, що отримували від держави. Ми зробили систему прозорою, запровадивши ваучери на купівлю візків та путівок, щоб людина сама могла обрати те, що їй підходить. Та коли я пішов із Мінсоцполітики, там знову повернулися до старих схем.
Зараз ви є лідером партії "Сильна Україна", що, за даними соціологічних опитувань, проходить у парламент. Яких антикорупційних ініціатив чекати від вас і колег у Верховній Раді?
— Насамперед будемо добиватися тотального скорочення контролюючих органів і функцій контролю, якими зараз наділене навіть Державне космічне агентство. Такі функції слід забрати в усіх міністерств, що мають сьогодні право контролювати господарську діяльність, крім МВС. Крім того, необхідно наполовину зменшити кількість самих контролерів, які псують життя бізнесу. Вдумайтеся: щороку на утримання перевіряльників держава витрачає 24,7 мільярда гривень — це майже вдвічі більше, ніж чинний уряд зміг зекономити, заморозивши соціальні стандарти.
Необхідно запровадити ризик-орієнтований підхід до проведення перевірок підприємств, коли перевіряються не всі підряд, а ті, що мають очевидні порушення закону. При цьому контролери мають нести персональну відповідальність за обґрунтованість і законність перевірки.
Окрема тема — це боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади. Але тут визначальним буде консенсус можновладців, політична воля. Життєво необхідно налагодити контроль процесу з боку громадськості.
Коментарі
1