Із початку минулого тижня активісти євромайдану у Львові один за одним почали отримувати повістки на допит до прокуратури. Їм закидають розпалювання міжнаціональної ворожнечі та протидію правоохоронцям.
Першим затримали фотографа 33-річного Олега Панаса. 9 грудня правоохоронці в цивільному скрутили його посеред вулиці в центрі міста й одразу відвезли до Києва. Звинувачують за п'ятьма статтями: умисне знищення майна, масові заворушення, захоплення державних будівель, опір представникам влади і правоохоронним органам, погроза або насильство щодо працівників правоохоронних органів. Понад сотня львів'ян, а також мер Андрій Садовий написали заяви, що готові взяти Олега на поруки, якщо його відпустять під заставу. Але фотографа взяли під варту на 60 діб.
— Справжньою причиною затримання Панаса є його професійна діяльність. Він зафіксував, як "Беркут" бив студентів-мітингувальників 30 листопада. Олегові фотографії розійшлися по світових інформагенціях. Його арешт — це помста за оприлюднення фотодокументів злочинів підрозділів МВС, — говорить один зі знайомих Панаса 23-річний Андрій.
Слідом повістку отримав 23-річний Василь Молдаван, координатор львівського майдану. Його викликали як свідка у справі про розпалювання міжнаціональної ворожнечі зі сцени.
— Казали, наче мають заяву якогось аноніма. Де сказано, що зі сцени 8 грудня лунали заклики, що могли розпалити ворожнечу. Заяви ніхто не показав. За цим же фактом викликали голову прес-служби майдану Отара Довженка, активіста Андрія Поробка, народного депутата Ірину Сех та директора музею "Територія терору" Тараса Чолія. Всіх допитували по півтори години. Розмова була коректною, але по суті незрозумілою — за що і чого хочуть. Зараз чекаю повістку у справі перекриття дороги в Гамаліївці, — говорить Молдаван.
26 листопада трасою Київ — Чоп їхала колона автобусів на столичний Євромайдан. Біля села Гамаліївка в Пустомитівському районі її зупинили працівники ДАІ. У водіїв перевіряли документи кілька годин. Пасажири перекрили дорогу. Активістам майдану приходять повістки, наче вони навмисне заблокували рух транспорту.
— Даїшники забирали кілька разів документи у водіїв. В автобусі хтось відкрутив номерні знаки. Люди хотіли вплинути на ситуацію, перегородили трасу. Коли я приїхав, дорога вже була перегороджена. Звинувачення, що мені висувають, — дуже дивні. Я намагався врегулювати конфлікт, — розказує 25-річний Андрій Шевців, начальник управління внутрішньої політики Львівської міськради. Його звинувачують в організації блокування. У п'ятницю в його справі відбулося перше судове засідання.
— Усі ці виклики до прокуратури стосуються мене особисто. Я зі сцени наголошувала, що треба бойкотувати товари компаній, що належать "регіоналам", що потрібен імпічмент президенту і відставка уряду. Закликала до страйку, — каже 42-річна Ірина Сех. Вона фігурує у справі як свідок. — Це міжпартійна ворожнеча, а не міжнаціональна чи расова.
Коментарі