— "Левых" не кормить. На еду скинулись 300 человек. Приехало в два раза больше. Поесть должны те, кто давал деньги. Прежде, чем давать еду, проверяйте номерки талончиков, — каже під парламентом одна з організаторів мітингу жителів Кривого Рогу — міста на Дніпропетровщині.
22 грудня вранці близько півтисячі людей приїхали в столицю вимагати перевиборів. 15 листопада в другому турі вибори міського голови з розривом у 752 голоси виграв представник "Опозиційного блоку", колишній "регіонал" Юрій Вілкул. Його опонент від "Самопомочі" Юрій Милобог поразку не визнав. Щонеділі криворіжани виходили на віче.
Киянин 27-річний Всеволод черпаком перемішує гречану кашу в польовій кухні. Раніше працював у одному зі столичних ресторанів. Його найняли варити їжу. Скільки пообіцяли заплатити — не каже.
— Вже зварили 30 кілограмових пачок гречки. Добавили 30 банок свинячого й курячого м'яса в консервах. Закип'ятили 15 літрів води для чаю, — розповідає.
Два помічники витягають із пакета нарізні батони. В одноразові стаканчики розкладають пакетики чорного чаю "Ліптон". Заливають кропом.
Протестувальники тримають національні прапори з написами "Кривий Ріг". Транспаранти "Вибори мера Кривого Рогу — це нахабний реванш Партії регіонів", "Вілкул — геть!", "Когда у народа отбирают все его права, у него остается право на восстание".
Метрів за 30 від польової кухні стоїть дерев'яна шибениця.
— Вона вже тут півтора тижні. За цей час умовно перевішали всіх депутатів і чиновників, — каже киянин 32-річний Олександр Рекутній. Ховає руки в кишені.
— Вілкуляку — на гіляку! Банду — геть! — чути.
— Вибори мера Кривого Рогу були сфабриковані. Хочемо чесних. Було б ідеально переобрати і мера, і міськраду. Бо туди пройшла стара банда, — говорить 48-річна Валентина Василівна, підприємець із Кривого Рогу. Махає синьо-жовтим прапорцем.
— Їхали сімома двоповерховими автобусами. Помогли бізнесмени й народні депутати. Були тут о 7.30. Люди добиралися також поїздами, своїми автомобілями. Грошима скидалися, хто скільки може. Я на їжу дала 50 гривень. Назад вертаємося ввечері, — говорить криворіжанка 53-річна Людмила Білуха. Переходить дорогу до Маріїнського парку. — Голосувала за Милобога в обох турах токо шоб протів Вілкула. До Вілкула раніше на прийом не можна було попасти. А в перші два мєсяца, як почалася война, вообщє шукали в городє. Постоянно на больнічном. Вілкула обрали за счот голосів у депресивному й найбіднішому мікрорайоні. За три дня до виборів у больниці полягало 200 чоловік. І всі проголосували за Вілкула.
— Ви гранату хочете, чи що, бл…дь? Відкрийти двері нах…й! — кричить нардеп від "Самопомочі" 38-річний Єгор Соболєв.
Проривається в будівлю Верховної Ради. Хоче провести туди учасників мітингу й бійців АТО. Починається штовханина.
Кількох людей пропускають всередину. Вони слідкують за засіданням із ложі помічників народних депутатів.
— Требуем, чтобы банда ушла. Чтоб Вилкул убрался, — говорить 39-річна Алла Киричик. — Банду геть!
— Банду геть! — підхоплюють люди.
Киянин 63-річний Микола Дмитрович натискає на кнопки старенької "Нокії". З-під куртки виглядає синя краватка у червоний горох:
— Подзвонив друг із Кривого Рогу. Попросив вийти сьогодні, підтримати. Зараз зателефоную йому. Зустрінемося. Після Революції гідності мають проходити чесні вибори. А в Кривому Розі знову нав'язали владу Партії регіонів. Не хочемо "регіоналів".
76-річний Анатолій Жуков — найстаріший серед криворіжан, що приїхали під Верховну Раду. Тримає плакат із гербом міста. Одягнений у тонкий осінній плащ. Тупцює від холоду.
— Вилкул прихватизировал все в городе. Не отступает, хотя проиграл. Я работал в комиссии на выборах в Коминтерновском районе. 70 процентов проголосовали за Милобога. Он — молодой, кандидат наук, преподаватель вуза, — каже Жуков. Поправляє окуляри з грубими лінзами. — Я приехал, потому что не могу терпеть бандитскую власть.
Поруч курить 29-річний Гарік Коваленко:
— Бюджетников в большинстве купили, угрожают увольнениями. За Милобога выступают частные предприниматели, художники, музыканты. Интеллигенция, в общем. Мы против Партии регионов. Вилкул розвалил жэки, — цокотить зубами від холоду. — В момент, когда зарождалась ЛНР-ДНР, в городе собирали людей. Формировались автобусы на Донбас, которые охранялись местной милицией. Молодежь не дала проводить сепаратистские митинги и собирать людей на Донбас. А Вилкул на это никак не реагировал. Если Верховная Рада не проголосует за перевыборы мэра, сюда приедет еще больше людей.
Близько половини прибувших із Кривого Рогу залишаються в Києві. Ночують у Міжнародному центрі культури й мистецтв, що раніше називався Жовтневий палац. Чотирьох жінок до себе додому забирає віце-спікер Оксана Сироїд.
У середу 239 надепів призначають позачергові вибори мера Кривого Рогу на 27 березня 2016 року.
Половина криворіжців працюють на заводах, комбінатах
Кривий Ріг є найдовшим містом у Європі. Має 126 км протяжності. Це найбільший населений пункт України без статусу обласного центру.
Проживають 645 тис. людей. Половина з них є робітниками металургійних заводів, гірничо-збагачувальних комбінатів, кар'єрів із видобутку руди. Найбільший завод — "АрселорМіттал", працевлаштував 22 тис. осіб.
25 жовтня відбулися місцеві вибори. В першому турі Юрій Вілкул від "Опозиційного блоку" набрав 45,13% голосів, а його опонент від "Самопомочі" Юрій Милобог — 10,7%. Кандидати вийшли до другого туру. За інформацією ЦВК, перший отримав 50,21%, другий — 49,79%. Різниця становить 752 голоси.
Коментарі