В обмін на публічну підтримку в другому турі президентських виборів Юлія Тимошенко збирається віддати посаду глави уряду та половину міністерських портфелів Сергієві Тігіпку. Він має закликати своїх виборців проголосувати за неї. Про це розповідають у політикумі.
— Тігіпко отримав третій результат, але публічно він не підтримуватиме жодного з фаворитів, — вважає політолог Михайло Басараб, 32 роки. — Соціологія, яка проводилася до завершення виборчої кампанії, показувала, що електорат Тігіпка з мінімальними коливаннями розподіляється навпіл між Януковичем і Тимошенко. Нікому з них він суттєво не додасть.
А виборці Яценюка та Ющенка?
— Основна частина — це потенційні прихильники Юлії Тимошенко. Хоча це стосується переважно виборців Віктора Ющенка.
В Ющенка та Яценюка разом приблизно 12 відсотків. Ці голоси можуть суттєво допомогти Тимошенко в другому турі.
— Більша частина виборців Ющенка та значна частина прихильників Яценюка проголосують за Тимошенко. Вона очевидно сподівається, що за рахунок їхніх голосів зможе нівелювати розрив між нею та Януковичем. А от виборці Петра Симоненка в основній своїй масі проголосують за Віктора Януковича. Хоча, безумовно, він отримає не всі відсотки Симоненка. А десь, наприклад, у межах трьох процентів. Не виключаю, що і сам Петро Миколайович, як вірний партнер російського бізнесмена Костянтина Григоришина, визначився зі своїм кандидатом — Віктором Януковичем. Тому мабуть поїде в агітаційний тур. Формально казатиме, що всі — олігархи, але ж така ситуація в країні, що маємо підтримати Януковича.
Як вчинять майже 2,5 відсотка виборців Литвина?
— Його електорат теж десь порівну розділиться між Януковичем і Тимошенко. Це не дасть жодному з фіналістів якоїсь переваги. Виборці Тягнибока та Гриценка значною мірою відійдуть до Тимошенко.
У нас виходить така картина, що Тимошенко та Янукович матимуть практично рівні шанси в другому турі. Якщо між ними і буде відставання, то в межах 1–3 відсоткі. Скоріше за все, на користь лідера Партії регіонів.
Хоча не треба виключати й того, що за рахунок технологічних кроків та мобілізаційних ефектів, прем"єрка знайде додаткові аргументи для виборців. Теоретично у неї звичайно ж залишаються шанси позмагатися з Януковичем навіть за перемогу.
Загалом невеликий розрив між лідерами спонукатиме їх до того, щоб не визнавати результати голосування. Скільки триватиме ця тяганина — сьогодні можемо лише припускати. Такого Майдану, як у 2004 році, не організує жоден кандидат. Основне протистояння навколо узаконення результатів виборів проходитиме у кабінетах судів, ЦВК, силових відомств та сесійній залі парламенту.
Коментарі
11