Печерський райсуд Києва скасував постанову Генпрокуратури про порушення кримінальної справи щодо екс-президента Леоніда Кучми. Його звинувачували в перевищенні влади та службових повноважень, що призвели до загибелі 2000 року журналіста Георгія Ґонґадзе.
— Судом встановлено, що єдиною підставою для порушення справи є аудіозаписи розмов (у кабінеті Кучми. — "ГПУ"), зроблені колишнім співробітником Управління держохорони Миколою Мельниченком, — зачитала рішення суддя Галина Супрун. — У контексті рішення Конституційного суду, яким роз'яснено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на даних, зібраних особою, не уповноваженою на здійснення такої діяльності, суд встановив, що Мельниченко не є особою, уповноваженою на здійснення такої діяльності.
Кримінальну справу проти Кучми завели 21 березня 2011 року. З того часу він був на підписці про не виїзд. Ходив свідчити в прокуратуру.
— Рішення суду — абсолютно прогнозоване, — вважає голова Центру політичних досліджень "Пента" 53-річний Володимир Фесенко. — Відкрите питання: чому взагалі порушували справу? Багато хто каже про особисту зацікавленність заступника генпрокурора Рената Кузьміна. Мовляв, він конкурує з гепрокурором Пшонкою й намагається за допомогою резонансних справ підготувати плацдарм для отримання посади шефа. Можливо, це інструмент захисту. Нібито Пшонка мав намір навесні посунути Кузьміна, а Кузьмін відкриттям резонансних справ страхувався від цього. Ходили версії, що хтось із оточення Януковича хотів відкриттям цієї справи спростувати тезу про "вибіркове правосуддя".
Микола Мельниченко у жовтні виїхав до Ізраїлю. Після того суд виніс постанову закрити його в СІЗО.
— За моїми близькими, адвокатами стежать. Навіть мінували будинок, — розповідає Мельниченко в телефонній розмові з кореспондентом "ГПУ". — Я вирішив виїхати. Вийти живим зі слідчого ізолятора буде нереально.
Коментарі