Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти українського олігарха Ігоря Коломойського. Про це заявив державний секретар США 5 березня.
— На посаді голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації України 2014‑го та 2015 року Коломойський брав участь у корупційних діях, що підривали верховенство права й довіру української громадськості до демократичних інститутів. Використовував офіційну владу для особистої вигоди. Також хочу висловити занепокоєння і поточними спробами Коломойського підірвати демократичні процеси й інституції в Україні. Це становить серйозну загрозу для її майбутнього, — сказав 58-річний Ентоні Блінкен.
Ігорю Коломойському, його дружині Ірині, доньці Анжеліці та сину Ізраїлю Цві заборонили в'їзд до США.
Американські правоохоронні органи підозрюють Ігоря Коломойського та його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова у придбанні нерухомості в Штатах за кошти, виведені з Приватбанку. Вони — його колишні власники. Справою займається Федеральне бюро розслідування. Вартість нерухомості міністерство юстиції США оцінює у понад $60 млн. Подало позови для конфіскації.
— Американська правоохоронна система, на відміну від нашої, працює незалежно від президента. США переслідуватимуть тих, хто відмиває гроші, — каже економіст 58-річний Володимир Дубровський.
— Президент Зеленський розійшовся із Коломойським давно. Андрія Богдана (екскерівник Офіса президента до роботи у владі був адвокатом Коломойського. — ГПУ), якого називали "смотрящим" від олігарха, звільнив. Певно, президент зараз радіє, що розійшовся вчасно, до санкцій. Не видаватиметься, що він кинув давнього партнера.
Ігор Коломойський не володіє такими стратегічними активами, як Рінат Ахметов. Той може залишити Україну без електрики або без зв'язку, бо контролює Укртелеком. Коломойський має депутатську групу (журналісти-розслідувачі з "Бігус інфо" повідомляли, що майже 70 народних депутатів працюють на Коломойського. — ГПУ), але вона — далеко не більшість.
Якби Зеленський позбавив Україну олігархів, це було б дуже популярно. Хоча сумнівно, що так станеться. Президенту потрібна опора в цій боротьбі. Логічно знайти її поза Україною. Треба вибудувати зважену політику, яка перетворила б олігархів на бізнесменів. Усіх разом. Що обере Зеленський — важко сказати.
— США руйнують міф про Ігоря Коломойського, який склався 2014 року. Тоді інтереси певних олігархів збіглися з інтересами українського суспільства, — говорить публіцист Віталій Портников, 53 роки.
— Олігархи розуміли — якщо буде російська окупація, вони втратять бізнес, прибуток. Але ці олігархи не відмовлялися від стилю керування країною, якій вони завдячують своїми мільярдами. Певно, США мають чітку інформацію про це. Й Україна теж має дивитися на це з відкритими очима. Очевидно, Коломойський міг використовувати посаду голови Дніпропетровської ОДА для збагачення. Тоді це була наша ціна за збереження територіальної цілісності.
Корупція в Україні дозволяє зберегти демократичний лад. Інакше був би авторитаризм. Як у Білорусі Лукашенка чи Росії Путіна, де корупція державно впорядкована. Українська — різноспрямована, керується клановими інтересами. Тому тут і не вдається встановити авторитарне правління. Це показав приклад Януковича і його крах. На жаль, українська корупція — мати української демократії. Дії Коломойського 2014 року — ще один доказ. Як і те, що президентом став Володимир Зеленський. Бо якби не було спонсорованих олігархами телеканалів, їхніх інтересів боротися з Порошенком, то не сталося б і зміни влади.
США закликають Україну не бути корумпованою. І це такий тест. Нам кажуть — ваш олігарх, який впливає на президента і його оточення, корумпований. Зеленський мав би обрати підтримку США, а не співпрацю з Коломойським. Та президент намагатиметься вдавати, що нічого не відбувається. Навіть не згадує прізвище олігарха.
Ситуація із санкціями розставляє всі крапки над "і". Олігархічно-корумповану державу не підтримуватиме цивілізований світ. Корупція має перестати бути фундаментом держави.
Першим під обмеження потрапив Медведчук
Із 2014 року під санкціями США перебуває нардеп від "Опозиційної платформи — За життя", кум російського президента Путіна Віктор Медведчук — за підрив безпеки, територіальної цілісності й демократичних інституцій України.
З вересня 2019-го американські санкції оголосили проти нардепа Андрія Деркача за спроби вплинути на президентські вибори у США. Деркача назвали російським агентом, який підтримує тісні зв'язки зі спецслужбами РФ.
У січні цьогоріч під санкції США потрапив нардеп від "Слуги народу" Олександр Дубінський (колишній ведучий телеканалу Коломойського "1+1". — ГПУ) й екснардеп Олександр Онищенко. Вони є частиною мережі іноземного впливу, що пов'язана з Росією і має стосунок до Деркача, повідомило міністерство фінансів США.
Колишніх посадовців Приватбанку підозрюють у розтраті
У грудні 2016 року уряд націоналізував Приватбанк. Аби втримати його дієздатним, держава вклала 155 млрд грн. Фінустанова подала позов до американського суду на колишніх власників Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова й заявила про відмивання ними майже $800 млн у США.
23 лютого цьогоріч детективи Національного антикорупційного бюро разом із Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою повідомили ексголові правління Приватбанку Олександру Дубілету та ще двом колишнім високопосадовцям установи про підозру в розтраті понад 136 млн грн. За версією слідства, підозрювані за день до визнання банку банкрутом за неправдивими документами виплатили цю суму страховій компанії, що пов'язана з бенефіціарами (тими, хто отримує прибуток. — ГПУ) фінустанови.
22 лютого колишнього першого заступника голови правління Приватбанку Володимира Яценка затримали в аеропорту "Бориспіль". Він планував покинути Україну на приватному літаку в напрямку австрійського Відня.
Коментарі