Біля входу до столичного палацу "Україна" чоловік років 35 у дублянці "Пума" і чорній плетеній шапці тримає прапор кримських татар. До будівлі заходять чоловіки в папахах, жінки — в хустках. У неділю тут проходив V всеукраїнський з'їзд мусульман України.
— Салам алейкум! — вітаються одне з одним делегати.
Прибуття до палацу 3,6 тис. делегатів фільмує міліція. Відеокамеру прикріпили до багажника припаркованого на тротуарі "уазика".
Центральне місце за столом президії займає муфтій України шейх Ахмед Тамім — у білій чалмі з червоним верхом. По ліву руку від нього сідає почесний гість — перший заступник муфтія Чечні Валід Куроєв, по праву — керівник інформаційного відділу Духовного управління мусульман України Рустам Гафурі. Збоку сидять шестеро членів жіночих комітетів. Сходи до сцени пильнують два кремезні чоловіки з охорони.
Член редакційної комісії з'їзду 23-річний Андрій Мандрик зачитує вітання від президента Віктора Януковича, Київської міської держадміністрації та львівського міського голови Андрія Садового.
Багато говорять про відкриття 2 грудня першої київської мечеті.
— Понад 100 років мусульмани Києва мріяли побудувати соборну мечеть, — каже голова Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі 55-річний Василь Костицький. — Це й місце молитви, і місце поширення добра. Сподіваюся, в ближчому майбутньому ви завершите будівництво ісламського університету.
Зал аплодує. Слово надають муфтію.
— Ислам учит распространять добро, и мы всегда осуждали злодеяния экстремистских движений. Мы выступаем и против их идеологии, — з акцентом говорить 55-річний Ахмед Тамім. Він, як і інші делегати, виступає російською. — Слава Богу, что Украина отличается от многих европейских государств, — виступ переривають оплески. — Здесь мусульмане сумели наладить хорошие взаимоотношения с обществом. Мы — граждане Украины. Это — наша Родина, а мы — часть украинского общества.
Під час перерви частина делегатів виходять на вулицю. Декілька десятків курять.
— Я возглавляю Мелитопольскую организацию мусульман, а зять у меня — русский, — розказує 70-річний Іса Азізов. Він — кримський татарин, власник готелю на 10 номерів. На зароблені гроші будує міську мечеть. — Ми говорим украинцам: "Мы вместе". У нас если один русский появляется — мы никогда не разговариваем на своем языке.
Після перерви зачитують резолюцію з'їзду російською. В ній ідеться про консолідацію українського суспільства, про необхідність створювати фонди допомоги нужденним і сиротам, засуджується політизація релігії.
За різними підрахунками, в Україні живуть від 500 тис. до 2 млн мусульман.
Коментарі
5