четвер, 06 липня 2006 20:23

"Ситуацію в "Нашій Україні" контролювали Порошенко, Третьяков, Жванія і Мартиненко"

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Володимир Філенко досі не знає, чому бандити не сіли у тюрми
Володимир Філенко досі не знає, чому бандити не сіли у тюрми

З польовим командиром помаранчевої революції Володимиром Філенком зустрілися у готелі "Київ". Як народний депутат він прожив тут 16 років. Зручно — через дорогу від Верховної Ради. Тепер довелося виселитися: на минулих виборах блок "Пора-ПРП" до парламенту не пройшов.

Екс-нардеп у світлому костюмі, жовтій з синім краватці й легких туфлях. Полудень. Філенко витирає хустинкою спітніле обличчя. Пропонує піти до Маріїнського парку — посидіти в тіні дерев.

— Щойно з Ради, — каже стомлено. — Стояв там на третьому поверсі. Чекав, про що домовляться. Знову нічого.

Філенко пояснює: Партія регіонів вимагає посади голів парламентських комітетів, бо це дає її нардепам вищий статус. А також змогу добре заробляти. Голова комітету користується службовим автомобілем, мобільним зв"язком і, головне, має прямий доступ до міністрів. Отож може лобіювати чиїсь інтереси. А це коштує досить дорого.

Лавки в тіні всі зайняті. Доводиться повертатися до готелю. На першому поверсі ювелірний магазин, де продають вироби з діамантами, і кав"ярня. Тут політики часто зустрічаються з прохачами. Ось виходить Нестор Шуфрич. За сусідніми столиками сидять Петро Ющенко та Лілія Григорович.

— Можна тебе на хвилину? — підскакує до Філенка якийсь чоловік.

— Та я зайнятий... — намагається пояснити той.

— У мене два питання: одне політичне й одне бізнесове, — переконує прохач.

Філенко бере його під руку й відводить убік. За кілька хвилин повертається.

Минулої осені ви говорили, що Петро Порошенко є політичним і моральним злочинцем. А зараз він кандидат на голову Верховної Ради. Як вам це?

— Можливо, Порошенко за час, що ми не контактували, зробив якісь висновки. Хоч, я думаю, "Наша Україна" могла попасти під його пресинг. Адже він контролює частину депутатів. Можливо, були розмови: "Якщо не так, то ми отак!" І "нашоукраїнці" змушені були його висувати. Але це мої припущення. Хоча Порошенко справді може бути ефективним спікером. І це був би шанс його політичної реабілітації.

Чи з часу помаранчевої революції у вас змінилося ставлення до Віктора Ющенка?

— Нам хотілося вірити, що Ющенко буде більш сильним і ефективним президентом. Поки що так не виглядає. Одна з ключових помилок — формування оточення. Можливо, отут слово почало розходитися з ділом: бандити не сіли у тюрми, багаті не поділилися з бідними, бізнес не зовсім був відділений від політики.

До речі — чому не сіли в тюрми? Адже під час революції і записи розмов з"явилися, і прізвища фальсифікаторів називалися.

— У мене немає відповіді на це питання. Я сам запитую: чому?

Чому з сепаратистів нікого не судили? Адже всі їх заяви знято на плівку.

— Немає політичної волі...

Вони володіють бізнесом і можуть вплинути на економіку?

— Так.

Ющенко боїться цього?

— Не думаю. Я досить віддалений від президента. А від людей, які з ним контактують, я відповіді не отримав. Не намагайтеся з мене її  вибити. Ключове — відсутність політичної волі. Сказав — і не посадив.

Литвин дуже хотітиме, а чи вийде — не знаю

Ми ще після президентських виборів пропонували створювати одну партію. А нам сказали входити по одному. Та ще й за принципом: того беремо, а того ні. Ситуацію в "Народному союзі "Наша Україна" контролювали "любі друзі": Порошенко, Третьяков, Жванія, Мартиненко. А Безсмертний і Єхануров відстоювали інші принципи. Але їхнє бачення проекту програло.

Остаточне рішення приймав Ющенко?

— Думаю, що він.

Хто з відомих політиків, які зараз поза парламентом, повернуться у велику політику?

— Плющ уже не захоче, я думаю. Литвин дуже хотітиме, а чи вийде — не знаю. Есдеки може щось нове придумають. З нуля. Не з фінансового — із цим у них якраз усе гаразд. Хоча їм також треба шукати ідею. Пинзеник дуже потрібен як фінансист. Кравчук, якби не зв"язувався з есдеками, мав би більший вплив.

1994 року ви були народним депутатом і програли вибори. І от зараз все повторилося. Коли було важче?

— 1994-го. Бо тоді я був за крок від перемоги. А мене на підтасовках в комісіях що називається "прокинули". По великих урнах я виграв. А по маленьких — що голосували вдома — програв.

Цього разу на виборах ми йшли проектом "Пора-ПРП" і знали,  що це ризиковано. Була внутрішня готовність, що можеш не бути депутатом.

ПРП перед виборами домовлялася про об"єднання з БЮТом. Які були умови?

— Ну, спочатку ми проводили переговори з "Нашою Україною". Але фактично блок був задуманий і здійснений як акціонерне товариство. Там певні особи мають свої акції і жорстко контролюють усе.

Потім ми справді були дуже близько до підписання угоди з БЮТом. Але на Тимошенко теж впливало її оточення. І їй нашіптували, що "Реформи і порядок" можна брати не як партію, а як окремих людей. Тобто, ми повинні були втекти з ПРП і піти до БЮТу. Умовно — могли мати близько 17 людей у першій сотні. А з урахуванням результату БЮТу ПРП зараз могла б мати у парламенті більше 20 депутатів.

В оточенні Тимошенко є свої "любі друзі"?

— Під час виборчої кампанії найактивнішу роль відігравали Турчинов і Михайло Бродський. Ми стикалися з ними на переговорах. Зараз це Турчинов і, здається, Томенко. Бродський, наскільки я розумію, відійшов.

Але частина ваших однопартійців таки перейшли до Блоку Юлії Тимошенко?

— Томенко, Терьохін, Яворівський. Ну, можливо, це й не подобалося. Але з другого боку, вони можуть сказати: "Ми ж вас попереджали!".

Ви шкодуєте, що не погодилися увійти до списку БЮТу?

— Знаєте, я вже досить дорослий, — сумно починає Філенко, а тоді збивається: — Бог дає все до кращого. А зараз, як не дивно, є притік нових людей. Дехто навіть каже: ви ж не здумайте ПРП закривати! Бо порядній людині подітися буде нікуди.

Якими були ваші головні помилки у виборчій кампанії?

— З огляду на результат — це рішення йти самостійно. Також за умов політреформи грали дуже серйозну роль вибори на місцях. Тому місцевий актив плюнув, м"яко кажучи, на центральну виборчу кампанію. Мовляв, ви там у Києві боріться за Верховну Раду, а ми поборемося за мера і так далі. Були ще й проблеми з фінансуванням.

А хто фінансував?

— Та ключових спонсорів не було. Це називалося з "миру по нитці". Дружній бізнес, який частково був представлений у списках. По 10–20 тисяч гривень. У сумі кілька мільйонів гривень. Левову частку коштів з"їла реклама.

Філенко має будинок у селі на Харківщині. Там живуть батьки. Бізнесу в нього немає.   Зате у колишнього нардепа є трикімнатна квартира на Оболоні.

Багато політиків, які не пройшли у Раду, вже знайшли собі "теплі місця". Яке у вас?

— Я поки що на громадських засадах пробуюся у невеличкому харківському банку "Базис", — у голосі знову пізнати смуток. — Працюю там віце-президентом. Але це посада клерка. Я не власник, не акціонер.

Використовуєте в інтересах банку свої зв"язки?

— Так. У зв"язках з громадськими організаціями і державними установами.

Народився 11 жовтня 1955 року в селі Шелудьківка Харківської області
1977 — закінчив Харківський державний університет
1979 — секретар Зміївського РК ЛКСМУ
1982 — заступник командира роти з політичної частини
1992 — голова Партії демократичного відродження України
1996 — перший заступник голови Народно-демократичної партії
1997 — радник прем"єр-міністра Валерія Пустовойтенка
1991, 1998, 2002 — обирався народним депутатом
2006 — керівник виборчого штабу блоку Пора-ПРП

Зараз ви читаєте новину «"Ситуацію в "Нашій Україні" контролювали Порошенко, Третьяков, Жванія і Мартиненко"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути