Понад 70 відсотків українців підтримують вступ України до Північноатлантичного союзу
— НАТО — це наш захист, — каже 46-річна Оксана Зусь із міста Обухів на Київщині. — Ми зараз голі та босі, бо Янукович нас повністю обеззброїв. А з палками та кулаками проти Росії не підеш.
— Україні не дають зброю, бо ми не в НАТО, — підтримує землячка 55-річна Віра.
Жінки прийшли до столичного офісу партії "Батьківщина". Тут збираються понад 2 тис. людей. 5 вересня організували громадські збори, щоб розпочати офіційний процес підготовки до референдуму щодо вступу до Північноатлантичного альянсу. Пропонують провести в день парламентських виборів — 26 жовтня. Присутні підходять до партійних наметів і ставлять підписи "за". Їм роздають футболки з написами "Садок вишневий коло НАТО", "НАТО проти ВАТИ" та прапори Альянсу, Євросоюзу, України.
О 14.00 присутніх пропускають на подвір'я партійного офісу. Тут встановили сцену. За кілька хвилин територію заповнюють люди — натовп стоїть за воротами, уважно слухає кожне слово.
На сцену виходить ведучий. Пропонує обрати головою зборів народного депутата, колишнього міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Присутні підтримують.
До трибуни виходить лідер "Батьківщини" 53-річна Юлія Тимошенко:
— Наша країна шукає шлях миру, шлях припинення війни. Частина українців вважають, що сьогодні потрібно максимально посилити армію, ввести воєнний стан. Зробити Україну настільки сильною, щоб могли силою духу, зброї, патріотизму зупинити ворога. І це правильно.
Усі аплодують. Юлія Володимирівна оголошує хвилину мовчання за загиблими на війні.
— Частина нашої нації вважає, що шлях до миру — в переговорному процесі з окупантами, — продовжує. — Ми добре знаємо: будь-які домовленості з агресором носять сумнівний характер. Вони настільки хиткі, що не можуть бути основою стратегічного миру.
Тимошенко пропонує розпочати процес вступу до НАТО — провести референдум:
— НАТО сьогодні — це мир. Тому що багато держав, які об'єдналися для захисту від військових зазіхань, сьогодні на порядок сильніші від будь-яких самотніх агресорів. НАТО — це демократичні стандарти, правильна організація суспільства, привабливий інвестиційний клімат, свобода, спокій і мир людей. І це єдине, що може в стратегічній перспективі назавжди захистити Україну від будь-яких зазіхань Кремля.
Присутні знову аплодують.
— Народ отруєний совецкой пропагандой, — махає рукою в натовпі 67-річний Валерій Бардюг із Чернігова. — Ще треба пояснювать, що НАТО — це добре.
Тимошенко наголошує: Україна має стати членом НАТО, оскільки позаблоковість — це відкритість країни для подальшого знищення з боку Кремля:
— Один з елементів так званих мирних переговорів — це повернення до позаблокового статусу України, нератифікування Угоди про асоціацію з Єврсоюзом. Багато місяців після підписання Угоди її ніхто не ратифікує. Я знаю: українські політики почнуть заявляти, що НАТО нас не чекає, що вони не бачать Україну своїм повноправним членом. Це не так. Декілька днів тому генеральний секретар НАТО Расмуссен зробив публічну заяву, що двері для України відкриті. Також казатимуть, що не треба референдуму, якщо країна вирішила йти до НАТО, то хай Верховна Рада, президент, уряд вирішують і роблять відповідні кроки. Історичні, доленосні рішення мусять прийматися не в кабінетах політиків, а ухвалюватися на всенародних референдумах.
Тимошенко запитує у присутніх, чи підтримують вони проведення референдуму. Ті погоджуються.
— Критики заявляють, що частина країн Європейського Союзу не готова нас там бачити, — продовжує. — Можливо, на цю хвилину це так. Але коли країни Балтії готувалися до вступу в НАТО, так само говорили, що їх не чекають, що колишній Радянський Союз хоче зробити все, аби перешкодити цьому шляху. Та потрібно проходити всі етапи приєднання. Починати цю роботу.
Юлія Володимирівна розповідає, що з Центральної виборчої комісії їй прийшов документ про де-факто заборону проведення референдуму. Рішення ухвалив Окружний адміністративний суд Києва.
— Ми такі документи пам'ятаємо ще з часів диктатури, — каже Тимошенко. — Скажіть, будь ласка, як міг абсолютно нікому не відомий суддя Аблов ухвалити таке принизливе для українців рішення?
— Падлов! Новий Кірєєв! — гуде натовп.
— Це говорить про те, що бюрократи й чинуші, владні постаті, які увійшли сьогодні у високі кабінети, продовжують бути п'ятою колоною Кремля в Україні і продовжують зупиняти нас на шляху її історичного розвитку, — каже лідерка. — Думаю, наша команда в парламенті невідкладно розпочне процес звільнення цього Аблова з посади судді.
— Правильно! — вигукують.
— Ми з вами не допустимо, щоб після другої революції знову через суди принижували українців, забирали їхні права, можливості й бажання жити по-іншому. Наша з вами боротьба поки що не завершена, бо коли подивилися, за чиїм поданням зроблений цей суддівський "пасквіль", то дізналися, що подання зробила партія "Союз". Це політична сила колишнього "регіонала" Льва Миримського, що, по суті, є партією Кремля в Україні. І тоді виникає запитання: як так сталося, що абсолютно проросійська партія "Союз" разом з українською новою владою зупиняє рух нашої країни до проведення референдуму щодо НАТО?
Юлія Володимирівна завершує виступ. Спускається до людей. Стає поруч із ними біля сцени.
До трибуни у військовій формі виходить депутат Київради, боєць батальйону "Айдар" 35-річний Ігор Луценко:
— Три дні, як повернувся з передової біля Донецька. Я вам скажу: Україна, що там воює, давно в НАТО. Вони, не чекаючи своїх начальників, політиків уже давно стоять там разом з нами. Для того, щоб перемогти, потрібно, щоб передова і тил були разом. Казатиму прямо: не варто очікувати від наших нинішніх правителів того, що хочемо ми. Негайного вступу в Європу, на жаль, не бачимо. Не бачимо рішучих кроків для того, щоб наблизитися до НАТО на міжнародному рівні. Ми тут, у тилу, маємо воювати своїми способами. Референдум — це один із потужних ударів по Путіну. Те, що Путін ненавидить НАТО, його зводить з розуму. Де є реальна готовність бути в НАТО, там не буде жодного Путіна.
— Молодець! Молодець! — кричать люди, аплодують.
Захід завершуються за 2 год. Зі сцени оголошують, що за проведення референдуму проголосували 2 626 людей. Грає гімн України. Після Юлія Володимирівна говорить, що для проведення референдуму потрібно зібрати щонайменше 3 млн підписів.
— Буде більше, ніж три мільйони, — каже.
— Референдум треба, бо Порошенко чогось тягне різіну, — розповідає киянин 68-річний Броніслав Сітницький.
— Якби ми були в НАТО, то сьогодні спокійніше жили б, — підтримує його киянка 62-річна Людмила Кущ. — Треба роз'яснять людям про НАТО. Бо не всі розуміють, що воно таке.
"Процес вступу до НАТО займе три роки"
Партія "Батьківщина" робить правильно, запускаючи процес референдуму щодо НАТО. Так вважає політолог 48-річний Костянтин Матвієнко.
— Без цього парламентські вибори не мають сенсу, — пояснює. — Бо пройдуть за старим законом, і в парламенті знову сидітимуть політики, за якими плаче в'язниця.
Які шанси України щодо вступу в НАТО?
— Поширений такий забобон, що, мовляв, НАТО не приймає до себе країни, у яких є територіальні проблеми. Це не так. Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен сказав, що двері для України відчинені. Жодна країна з нових членів Євросоюзу — це країни Балтії, Угорщина, Польща, Болгарія, Румунія — не вступила в Євросоюз раніше, ніж до НАТО. Вони вступали до НАТО, або одночасно зі вступом в Євросоюз, або спочатку до Альянсу, а потім — до Євросоюзу. Бо альтернативи НАТО, як блоку безпеки, немає. Якщо Україна на державному рівні проголошує свою мету вступу до Євросоюзу, то немає жодних підстав відмовлятися від НАТО.
Коли можливий вступ до Північноатлантичного альянсу, якщо проведемо референдум?
— Процес вступу займе три роки.
Які реформи для цього необхідні?
— Усі ті, що потрібно провести для членства в Євросоюзі. Додавши військову реформу. Також маємо прийняти стандарти демократії, що вимагає Європейський Союз.
Що отримаємо, вступивши в НАТО?
— Безпеку. Перестанемо бути сиротами у світі.
Коментарі
1