— Хоча б стрілочки розвісили, куди йти. А то з першого разу і не зрозуміти, — каже жінка в коридорі Оболонської райдержадміністрації в столиці.
20 березня тут зібралися кілька десятків людей. Хочуть проголосувати на виборах президента не за місцем реєстрації, а в Києві. Багато молоді, є переселенці. Деякі прийшли з дітьми. З 9:00 біля кабінету реєстру виборців заповнюють заяви про зміну виборчої адреси. Вписують дільницю, на якій хочуть проголосувати. Подають документи.
Працівниця збирає заяви. Повертається у кабінет, за 30 хв. виходить із посвідченнями про тимчасову зміну місця голосування. Роздає по черзі під розписку. Другий працівник збирає нові заяви.
Вибори відбудуться 31 березня. 29,94 млн громадян можуть взяти участь у голосуванні.
— До відділів Державного реєстру виборців можна звернутися до 25 березня. Їх є 690 по Україні, — говорить координатор виборчих програм громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська, 37 років.
— Потрібні підтвердження, чому громадянин змінює місце голосування. Для внутрішньо переміщених осіб достатньо паспорта з реєстрацією на окупованій території. Для решти — угоди оренди квартири, довідка з місця роботи, документ про відрядження чи пасажирський квиток на дату виборів або переддень.
Такі відділи переважно розташовані у райдержадміністраціях. Їхні адреси можна знайти на сайті drv.gov.ua.
— Місце голосування вже змінили майже 100 тисяч людей. Це небагато, — каже голова Комітету виборців України 46-річний Олексій Кошель.
— Потрібно змінювати механізми реєстрації. Зараз вони нагадують радянську прописку. Слід зробити, як у Канаді чи Німеччині — звертаєшся до місцевої влади і за 5 хвилин отримуєш посвідчення про місце реєстрації, позначку в паспорті. Без жодних довідок.
Понад два мільйони українців — переселенці, трудові мігранти, ті, хто не мають місця реєстрації, не зможуть голосувати. Ще мінімум три мільйони — перебувають на заробітках за кордоном, вони теж не прийдуть на дільниці. Тобто за скромними підрахунками не зможуть взяти участь у волевиявленні понад п'ять мільйонів громадян.
Коментарі