На початку листопада під час візиту президента України Петра Порошенка до країн Перської затоки Об'єднані Арабські Емірати оголосили про скасування віз для українських туристів. ОАЕ стали 121-ю країною, з якою Україна має безвізовий режим. Менше ніж за рік до цього списку додалися 34 держави. Експерти запевняють, що їхня кількість зростатиме й надалі.
144 безвізові реформи
Україна йшла до безвізу з ЄС майже 10 років, але лише за останні три зробили всі необхідні реформи. У Плані дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України, представленого ще 2010-го, було майже 60 пунктів із вимогами. Однак тодішня влада не мала бажання їх виконувати.
— Уряд Януковича не давав розвиватися фактично жодному напряму: чи то біометричним паспортам, чи то протидії корупції. До боротьби з дискримінацією ніхто навіть не ставився серйозно, — згадує керівник ГО "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко.
Ситуація кардинально змінилася після Революції гідності. Безвізовий режим та Асоціація України з ЄС були ключовими вимогами українців. Реформи та євроінтеграція стали основною політичною стратегією нової влади. Як стверджують джерела в Адміністрації президента, Петро Порошенко постійно порушував питання безвізу під час зустрічей із європейськими політиками. І в деяких випадках сам брав участь у розробці необхідних для безвізу законопроектів. За словами глави держави, для отримання безвізового режиму з ЄС втілили 144 реформи. Результат роботи президента та його команди отримав найвищий бал від ЄС — "відмінно".
Найважливішими змінами стали запровадження біометричних внутрішніх і закордонних паспортів, поява системи електронного декларування державних службовців і створення низки антикорупційних органів: Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного агентства з питань запобігання корупції та Агентства з повернення активів.
— Протягом останніх трьох років ми створили такі антикорупційні органи, яких не було в інших країнах світу, — зазначає Петро Порошенко. — І зараз антикорупційні органи, що арештовують міністрів, мають повну незалежність.
Як зауважують політологи, ухвалення деяких законів стало можливе лише після довгих перемовин і безпосереднього втручання глави держави.
За словами європейських політиків, Україна отримала не просто скасування віз із країнами Європи. Більшим досягненням для кожного українця є власне проведені президентом реформи й нові держоргани, яких бракувало від початку незалежності. На думку експертів, ці зміни зміцнили позиції України на міжнародній арені. Підтвердженням цьому є й успішна ратифікація Угоди про Асоціацію України з ЄС, і нові дипломатичні та економічні домовленості із Заходом та Сходом.
Нові партнери і перспективи
Політологи переконані, що маховик змін, запущений безвізом із ЄС, рухатиме нашу країну й далі. Попередні досягнення стимулюватимуть президента до подальшого втілення реформ. Сьогодні Україну підтримують найсильніші країни світу — Франція, Німеччина, США, Канада та інші держави. Із деякими ми вже маємо безвізовий режим, з іншими — плануємо здобути.
Не варто сприймати безвіз як остаточну мету. Це не самоціль, а лише один з етапів реалізації Стратегії сталого розвитку "Україна-2020", яку Порошенко затвердив 2015 року. Серед цілей Стратегії — структурні реформи, гарантування безпеки, євроінтеграція й розширення соціально-культурної та економічної ролі України у світі.
— Безвіз, окрім фундаментальної свободи пересування, також є важливим в економічному аспекті. Він є стимулом для пожвавлення авіа-, залізничних перевезень, розвитку туризму, бізнесу, — переконана голова комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко.
Сьогодні український паспорт посідає 32-гу сходинку у світовому рейтингу "найсильніших" паспортів. Президент заявив, що працює над безвізовими перспективами із Канадою, Великою Британією, а також країнами Латинської Америки та Азії.
Українська влада вже розпочала діалог, щоб пом'якшити британську візову політику. Нещодавно перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко звернула увагу британських урядовців на часті випадки безпідставних відмов у візах українцям. Водночас Канада й Україна тісно співпрацюють над формуванням завдань, що допоможуть просунутись у візових питаннях.
За понад чотири місяці безвізу з ЄС перевагами нового режиму скористалися майже 300 тис. українців. Побоювання європейців не справдилися — реформи не скасували, а українці не стали масово втікати до Європи. Натомість почали більше цікавитися європейською практикою у різних сферах життя і переймати її. Це і досвід сортування сміття, і енергоощадні технології, й ефективна децентралізація, і підходи до освіти, і методи виробництва.
Коментарі