46-річний Юрій Луценко просить столичний Печерський райсуд долучити до його справи відео, відзняте телеканалом ТВі. У ньому йдеться про тиск Генеральної прокуратури на свідків у кримінальній справі проти колишнього міністра внутрішніх справ.
7 жовтня до столичного Печерського райсуду на допит мав прийти один із ключових свідків по справі Юрія Луценка — Валерій Мельник. Це колишній помічник екс-міністра. На основі його свідчень прокуратура звинувачує Юрія Луценка в незаконному прийомі на роботу, присвоєнні звань, наданні квартири і нарахуванні пенсії водію екс-урядовця Леоніду Приступлюку. На досудовому слідстві свідок сказав, що Юрій Віталійович особисто давав вказівку йому щодо прийому на службу Приступлюка.
Уранці перед початком засідання Валерію Мельнику зателефонували з Генпрокуратури. Сказали прийти на зустріч до головного входу в приміщення "Київміськбуду". Це — на сусідній від суду вул. Суворова.
На відео видно, як біля входу стоїть чоловік у костюмі з невеликою чорною сумкою в лівій руці. На лацкані — значок прапора України. Роззирається, ходить тротуаром вперед-назад. Праву руку кладе в кишеню. Це — начальник слідчого відділу розслідування кримінальних злочинів у сфері економіки Генпрокуратури Олександр Іщук. Він керував слідчою групою у справі Луценка.
За кілька хвилин до нього підходить Валерій Мельник. У руках — синя тека та футляр для окулярів. Прокурор представляється, виймає з лівої внутрішньої кишені посвідчення. Мельник продивляється його. Відходять праворуч на кілька метрів. Зупиняються.
— Дивіться, у чому проблема, — починає 32-річний Олександр Іщук. — Я, як начальник відділу, переживаю за кримінальні справи, які направлялися до суду.
— Так, — киває 63-річний Валерій Мельник.
— У тому числі справа, по якій ви йдете. Тоже вона направлялася моїм відділом, — дивиться вліво працівник Генпрокуратури.
— Олександр Сергійович, у мене таке питання. Ви розумієте, я вам чесно говорю, не помню, що я говорив. Зрозумійте мене правильно. Коли мене тоді допитували, я говорив, що я хворий, що в мене анемія, мені сложну операцію зробили. Можу я на суді попросити, щоб мені зачитали свідчення, протоколи? Те, що мені задавали, і шо я відповідав, — тре праве око Валерій Мельник.
— Ви повинні, конєшно. Так і зробіть.
— Ну у принципі я канву помню: що мене запитували, — продовжує.
— Ви такий один — із важливих свідків. Слідчий вам роз'яснював, що свідок несе відповідальність за дачу неправдивих показань і відмову?
— Знаю, знаю.
— Це саме основне, щоб ви пам'ятали. Так що згадайте, що ви давали.
— Я зрозумів.
Валерій Мельник прощається і йде до суду. Там просить показати йому протокол допиту.
— Чи підтверджуєте ви показання, що містяться в оголошених протоколах? — запитує його прокурор Віталій Клименко.
— Ні, — відказує свідок. — У протоколі багато моїх слів перекручено. У мене була підозра на онкологію. Я просив слідчого відпустити мене в госпіталь, щоб я міг прийняти лєкарства і уколи. Але, ваша честь, допитувати хвору людину з дев'яти ранку до дев'яти вечора — це знущання. За мною ходили в туалет, я міняв пов'язки. Я думав про одне: як вийти з цих кабінетів і прийняти лєкарства. Мені особисто Юрій Віталійович не давав вказівки трудоустроювати ілі вести за ручку Приступлюка. Він мені сказав: "Валерій Гордійович, треба оприділитися з місцем перебування водія". Я просто подзвонив у кадри. Спитав, як раніше приймалися водії на роботу. На що мені хто-то зі співробітників кадрових сказав, що всі працюють в оперативно-розшуковій службі. Тому що посада міністра обязиваєт те, що водій должен хранити державну таємницю. Ці свідчення, які я даю сьогодні — правдиві. Я готовий присягти.
Мельник був дев'ятим із 148 свідків, яких мають допитати. У вівторок дав свідчення 20-й викликаний. Станом на 19 жовтня екс-міністр Юрій Луценко 298 днів перебуває в Лук'янівському слідчому ізоляторі.
Коментарі
1