Офіс Нестора Шуфрича займає весь верхній поверх високого будинку поруч із Київським академічним театром оперети. Господар зустрічає гостей спиною — оглядає центр Києва з висоти пташиного польоту.
— Ну, поїхали! — пропонує він.
Уночі Шуфрич прилетів із Криму, де проводив переговори про створення коаліції у місцевій Верховній Раді. Під час розмови його не впізнати: зазвичай емоційний і епатажний політик зараз дуже зосереджений і серйозний.
Торік прогнозували створення під вибори блоку Януковича. Коли ви зрозуміли, що його не буде?
— Це був кінець жовтня — початок листопада. Ми отримали рішення Партії регіонів, що вони відмовляються від створення блоку Януковича. Мені й багатьом моїм товаришам запропонували балотуватися за списками Партії регіонів. Але я розумів, що в хвилину "ч", яка настала для СДПУ(о), без Шуфрича їм було б значно важче.
Чому блок "Не Так!" набрав на виборах голосів менше, ніж є офіційних членів СДПУ(о)?
— Ми не захистили голоси. тривідсотковий бар"єр подолали, а от частину наших голосів украли. Але вирішили не судитися. Не зуміли відстояти свої голоси — самі й винні.
Як збираєтеся повернутися у вищу лігу політики?
— Через вибори до парламенту.
Аж через п"ять років?
— Я не переконаний, що це будуть п"ять років. Будь-яка коаліція, яку створять зараз, не проіснує й року. А потім — Партія регіонів у більшості. Якщо вона там не буде з самого початку. І тоді багато кого, в тому числі й соціал-демократів, запросять у виконавчу владу.
Якщо ні, то що будете роботи найближчі п"ять років?
— Планував займатися бізнесом, але відмовився від цієї ідеї, — Шуфрич говорить повільно, обдумує кожне слово. — Як один із лідерів партії, буду сприяти тому, щоб не було погіршення ситуації в Україні. На жаль, тепер менше можу впливати на те, щоб далі було добре. Але незалежно від того, депутатом якого рівня я є, мої дії викликатимуть увагу. Я не говорю повагу — але увагу вам гарантую, — усміхається.
Кучма притягнув до себе Медведчука, щоб той не був проти нього
У вас чимало вільного часу з"явиться. Сім"ю не хочете створити?
— Безумовно хочу! Але це не можна спланувати. Воно приходить миттєво. Хоча відчуваю себе готовим у будь-яку хвилину. Зараз маю стабільні взаємини з однією людиною.
На запитання про особисті минулі стосунки з Юлією Тимошенко Нестор Шуфрич відрізав:
— Давай далі.
Він має машину "Мерседес-кубик" і квартиру площею 200 кв. м у центрі Києва — за дві хвилини ходи від офісу. Таку ж квартиру залишив своїй першій дружині з сином.
— Між іншим, я принципово відмовився від депутатської квартири і компенсації за неї, — хвалиться.
Але у вас є успішний бізнес...
— Окремі наші депутати, інформацію про доходи яких друкує "Форбс" (американський журнал, який щороку публікує список найбагатших людей планети. — "ГПУ"), брали компенсацію за квартири, — не розгублюється Шуфрич. Однак прізвища назвати відмовляється.
То як справи з вашим сімейним бізнесом?
— Дуже багато перевірок. Вони тривають. Але наші менеджери працюють стабільно. Все переведено у нормальні правові процедури. Проводять слідчі дії. Поки що довести нічого не змогли. Я не відмовив жодному слідчому, давав пояснення. Хоча як народний депутат маю недоторканність.
Раніше у вас все майно було переписано на матір. Як тепер?
— Те, що було спірне і скандальне, — переписав на себе. А на членів своєї родини — ще 1998 року.
Що зараз робити тим потужним політикам, які не потрапили до парламенту: Медведчуку, Литвину, Кравчуку?
— Леоніду Макаровичу точно нічого не треба робити. Він залишається першим президентом України. Медведчук зараз багато аналізує й прийме рішення. Яке б воно не було, я Віктора підтримаю. Знаю його потужність. А про Литвина не хочу говорити. Не люблю, коли зраджують. А він, я вважаю, зраджував нас, потім — "помаранчевих". У мене більше поваги викликають Роман Зварич, Микола Катеринчук, Володимир Стретович, та ж Юлія Тимошенко й її оточення, аніж такі люди, як Литвин. Хоча я їм опоную, але й поважаю. А Литвин навіть... не цікавить мене така постать.
А чия зрада вас вразила найбільше?
Запала пауза секунд на п"ятнадцять. Шуфрич зосереджено дивився вбік.
— Зінченка і Балоги.
Вони були вашими друзями?
— Безумовно. Ну, Зінченко, Порошенко і Балога, — розширює список зрадників. — Усі троє свого часу були серед верхівки СДПУ(о), потім вийшли з партії. Петро Порошенко не так багато, але все одно зобов"язаний Медведчуку особисто. Я міг би розповісти, як вирішувалися питання приватизації окремих об"єктів для Порошенка, коли вони були спірними і потрібен був певний адміністративний тиск. Усе це забезпечувалося. А про Зінченка й Балогу взагалі нема що говорити. Якби не Медведчук, вони б нічого не мали. Але подивіться: майже всі з них так чи інакше вже заплатили свою ціну.
Про Литвина говорити не хочу — не люблю, коли зраджують
Але ж Балога — міністр...
— Поки що, — усміхається.
Назвіть своїх трьох ворогів.
— Порошенко! Порошенко! Порошенко! — як заклинання повторює Шуфрич. Потім додає: — Він — ворог суспільства.
Чи бачите когось із молодих політиків, хто в майбутньому може стати одним із державних лідерів?
— Ще рано про це говорити. Досить молоді теперішні лідери. Все буде залежати від них самих — Януковича, Тимошенко, Ющенка. Якщо вони себе знищать, то з"явиться хтось новий. Не треба забувати про Тігіпка. Він не так далеко пішов. З"являється цікава фігура — міністр економіки Арсеній Яценюк.
А у вас в партії хіба нікого не виховали?
— Ну чому, — трохи знічується Шуфрич. — Володимир Заєць — сорок із гаком років. У нас багато людей, які вміють працювати.
На виборах у 2004 році перемогла людина, яку не підтримував тодішній президент. У чому була головна помилка Кучми?
— Дуже хотів залишитися на третій термін. І не встиг дати можливість розвиватися людям, які його підтримували. Тобто він їх задавив. А коли зрозумів, що сам не піде, вже дуже важко було готуватися наступнику. Хоча, як на мене, то Янукович виграв. Але він був для Кучми не найближчою людиною.
А хто був такою?
— Литвин. А потім десь Медведчук. Але в мене завжди було враження, що Кучма притягнув до себе Медведчука, аби той не був проти нього.
Боявся?
— Дуже. Там, повірте мені, Медведчук з його системністю, з його відповідальністю... — Шуфрич раптом зупиняється, а тоді несподівано завершує: — Він дуже цікава людина.
Чого ж Кучма так боявся?
— Якби тоді Медведчук хоча б зайняв нейтральну позицію, Кучма перестав би бути президентом ще в 2002 році. Саме голос Медведчука був 226-м за Литвина під час обрання головою Верховної Ради. Це змінило ситуацію в Україні. Позитивно вплинуло. 2002— 2004 роки — коаліція, обмеження де-факто влади Кучми — на цьому наполягав Медведчук.
Мова зайшла про можливість парламентської коаліції "Нашої України" й Партії регіонів.
— Для Ющенка особисто — це кінець як політика, — каже Нестор Шуфрич. — Принаймні, без перспектив після 2009 року, наступних президентських виборів. Але ще питаннячко — чи добуде він нинішній президентський строк у разі об"єднання з Партією регіонів? Утім, можу припустити, що до 2009-го вони його потерплять. Але потім Ющенку наступить політичний кінець.
А якщо коаліцію створять "помаранчеві" — хто буде прем"єром?
— Тільки Тимошенко. Інакше вони не об"єднаються! Знаючи характер Тимошенко, я стверджую: вона не візьме на себе відповідальність, не маючи змоги контролювати дії коаліції й уряду.
Народився 29 грудня 1966 року в Ужгороді
1992 — закінчив історичний факультет Ужгородського університету
1997 — член СДПУ(о)
1998 — депутат Верховної Ради України
1998 — член політради СДПУ(о)
2005 — заступник голови СДПУ(о)
2006 — депутат Верховної Ради Криму
Коментарі