середа, 13 травня 2015 05:25

Порошенко передав вітання Фірташу у Відень

Президент 49-річний Петро Порошенко обіцяє покласти край монополіям в Україні. В першу чергу — в електроенергетиці та шахтарській галузі. Йдеться про те, щоб олігархи відійшли від впливу на ключові для економіки сектори й не годувалися за рахунок держави.

— Гарантую, що ніхто більше не потрапить у рейтинг "Форбс" (самого Порошенка у світовому рейтингу немає. Зате він є у списку найбагатших українців — посідає восьме місце, за рейтингом цього ж журналу. Його статки оцінюють у $750 млн. — "ГПУ"), — каже президент. — Хочу, щоб це почули всюди: і в Києві, і у Відні. Україна вже не буде для них дійною коровою.

Процес деолігархізації розпочався з березневого конфлікту за Укртранснафту й Укрнафту з Ігорем Коломойським, пояснює 58-річний Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:

— Тепер зайнялися енергоринком. Держава намагається зменшити монопольний вплив групи Ахметова. Додаткової інтриги сюди додав суд у Відні щодо екстрадиції олігарха Дмитра Фірташа у США. Після його одкровень багато хто вимагав від президента публічних поясненень: навіщо він літав до Фірташа і про що домовлявся напередодні президентських виборів? Порошенко зробив це в такій формі.

Процес деолігархізації має на меті не знищення бізнесів Ахметова, Фірташа чи когось іншого. Йдеться про перетворення їх із тих, хто хоче впливати на рішення влади, на великих бізнесменів. Процес має бути всебічним, щоб замість олігархів вугілля та сталі не прийшли аграрії. Промисловість скорочується, основним локомотивом української економіки стає аграрний сектор. Замість Ахметова, Фірташа, Коломойського, Пінчука можуть прийти Олег Бахматюк (голова ради директорів агрохолдингу "Авангард". — "ГПУ") та Юрій Косюк (власник "Миронівського хлібопродукта". — "ГПУ"). Цього не можна допускати.

Питання енергобезпеки стало принциповим для подальших відносин України з Євросоюзом, вважає політолог 50-річний Володимир Цибулько:

— Тому президент вирішив привести Україну до норм європейського енергопакету. Тепер Ахметову реально є чого боятися. Бо його компанія ДТЕК — монополіст. Порошенко намагається змусити найпотужніших економічних гравців потіснитися і сформувати умови для входження в Україну міжнародних іменитих компаній. Це повинно цивілізувати вітчизняний ринок. Для президента конфлікт із Фірташем зараз, після суду у Відні, вигідний. На його прикладі буде простіше ставити на місце інших.

— Поведінка президента може бути сигналом олігархам: насувається перерозподіл ринку, тому приходьте домовлятися, — припускає політолог 44-річний Ярослав Чорнозуб. — Якщо його не почують, глава держави може застосувати свої важелі — Генпрокуратуру і Службу безпеки.

Зараз ви читаєте новину «Порошенко передав вітання Фірташу у Відень». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути