Олексій Гарань, 54 роки, професор політології університету "Києво-Могилянська академія":
— Важливою причиною став Вільнюський саміт Україна — Євросоюз, що має відбутися у листопаді. Одна з вимог ЄС — перевибори. Спочатку влада хотіла призначити їх на 22 грудня. Тоді час оскарження рішень окружкомів припадав би на новорічні свята. У цей час неможливо зібрати членів виборчкомів та політиків. Весь післявиборчий процес загубився б.
Провести вибори чесно влада не хоче й не може. Якби вони відбувалися до саміту, додали б негативу для іміджу України. Тому погодилися на 15 грудня. Для опозиції це вимушений компроміс, бо найзручніший час — вересень. Позитивно, що вибори не призначили на округах Балоги та Домбровського. Це означало б піти на порушення Конституції.
Кость Бондаренко, 44 роки, директор Інституту української політики:
— Ні у влади, ні в опозиції раніше не було бажання починати цю гру. Розуміли, що в них не достатньо сил, ключові розстановки в парламенті вже відбулися. Опозиція наполягала на даті перед самітом. Потім представила різні неузгодженості як системні правопорушення й ударила б по владі. Але вони дістали сигнал від Брюсселя, що там без розуміння ставляться до такої тактики.
У Києві боротьба йтиме жорсткіше через зосередження в столиці фінансових ресурсів. Є інформація, що значна частина тих, хто йшов 2012 року, цього разу не підуть. Хтось розчарувався, комусь не вистачає терпіння, інші не мають грошей або вирішили — досить. Може бути й таке, що результати знову не визнають. Все залежатиме від того, хто і як працюватиме на округах. Не виключаю, що додадуть три округи — Домбровського, Балоги й Маркова.
Володимир Фесенко, 54 роки, директор Центру політичних досліджень "Пента":
— Вибори будуть конфліктними. Але й ситуація буде відмінною від минулорічної, бо опозиції дуже важко стільки часу утримувати протестні настрої. Влада була зацікавлена, аби виборці заспокоїлися. З'являться багато нових кандидатів. Буде чимало відомих людей — колишніх нардепів, місцевих впливових діячів. Це може позначитися на розподілі симпатій. Для розпорошення опозиційного електорату буде досить кількох псевдоопозиційних кандидатів.
22 мільйони гривень треба на вибори у п'яти округах, говорить заступник голови ЦВК Андрій Магера. Уряд виділятиме гроші, а парламент затверджуватиме суму.
Коментарі
3