—?Привіт, двічі народний депутат, — чоловік простягає руку 29-річному Юрієві Левченку. Той на останніх парламентських виборах переміг у столичному виборчому окрузі №223 в Києві, де "результати не вдалося встановити".
Чоловіки стоять у залі столичного Будинку художників. З'їзд "Свободи" має висунути Левченка єдиним кандидатом від опозиції на перевиборах 15 грудня. Приїхали 330 делегатів із 335 запрошених.
—?Понесу завтра документи в ЦВК, — розказує Левченко. — У Раді працюватиму по економічному напрямку. Вже рік усі економічні законопроекти, що пропонує "Свобода", підготовлені мною.
Із ним прийшла невисока білявка в чорній сукні з чорними нафарбованими нігтями. На лацкані значок "Свободи". Сідають у другому ряду. Беруться за руки. Попереду розсідаються нардепи-"свободівці".
—?Можливо, доведеться боротися, щоб наступні президентські вибори відбулися, — біля трибуни починає виступ лідер партії 44-річний Олег Тягнибок. — Влада може разом із комуністами й "тушками" змінити Конституцію і президента обирати в парламенті.
Уперше йому аплодують на 12-й хвилині, коли представляє Левченка. Розказує, що виборчою кампанією того керуватиме нардеп Андрій Іллєнко.
—?Київ має відчути, що таке "Свобода". Нам потрібен 38-й депутат у фракції, — закінчує промову Тягнибок.
В останньому ряду спить чоловік. Коли його хочуть сфотографувати, інші делегати затуляють.
—?Не треба! Людина 5 годин їхала в автобусі й не виспалася, — тихо каже делегатка.
Одноголосно висувають Левченка кандидатом у народні депутати й підтримують чотирьох інших представників опозиції.
Олег Тягнибок пропонує затвердити склад уряду національної альтернативи. На політраді перед з'їздом обговорювали кандидатури. Прем'єр — нардеп-"свободівець" 49-річний Олександр Сич. Той виходить до трибуни.
—?Ми відслідковуватимемо діяльність чинного уряду Азарова. Зокрема, соціальну політику, корупцію і лобізм у його рядах, розподіл коштів, — читає з аркуша. — Відомо, що на кілометр дороги в Донецькій області виділяють у сім разів більше грошей, ніж на такий самий відрізок на Західній Україні.
Виступає 9 хв. Запитань йому не ставлять. Сідає біля Тягнибока на сцені. Той продовжує оголошувати "тіньових" урядовців. Левченка рекомендує віце-прем'єром з економіки та міністром фінансів.
З'їзд завершують за 2 год. Домовляються зібратися в грудні.
—?Я застала комуністичні часи й не хотіла ще раз бачити "одобрямс", — каже делегатка з Києва Світлана Кузькова, 50 років. Вона — співголова громадської організації "Спілка власників житла". — Дуже важливим є питання концепції економічного розвитку України. Левченко сказав, що хоче знищити монополії. Не хотілося його позорити при всіх і питати: а якими механізмами це зробить? Люди повинні бути підготовленими, коли йдуть на такі посади — і досвідом, і життям. Треба було обговорити кандидатури і з нами. Можливо, були б і кращі.
Депутат Черкаської міської ради від "Батьківщини" 60-річний Микола Булатецький підкурює цигарку біля столичного офісу партії. Він у сірому костюмі та шарфі. За годину повинен розпочатися закритий з'їзд "Батьківщини" і затвердити його кандидатом у народні депутати в окрузі №194 в Черкасах, де він балотувався торік.
—?Об'єднана опозиція мала б страхуватися запасними кандидатами, — розказує журналістам. — Пропонують, щоб зі мною йшов мій син Максим. Але він категорично не хоче. От у Київській області висувається Романюк (проти Віктора Романюка порушили кримінальну справу. Він виїхав до Італії. — "ГПУ"). А міг би ще бути Остап Семерак.
—?Я про себе сам можу розказати, — підходить колишній нардеп 41-річний Остап Семерак. — Мою кандидатуру розглядали як можливість запасного висування, бо існувала юридична проблема реєстрації Романюка. Зараз вона знята.
За 40 хв. на ґанок виходить 42-річний Олег Кравець. Показує посвідчення голови Жовтневої районної організації "Батьківщини", що на Миколаївщині:
—?Мене і ще близько десятка чоловік тільки що без причин виключили з партії. А у нас в області з вересня призупинили своє членство 20 тисяч людей. Я делегований, щоб повідомити про це. Однак мені слова не дали.
У партії кажуть, Кравець їздив по районах Миколаївщини й агітував проти опозиціонера Аркадія Корнацького.
У цей час всередині офісу висувають кандидатами в депутати Миколу Булатецького, Леоніда Даценка, Аркадія Корнацького та Віктора Романюка. Останній спілкувався з присутніми через інтернет і пообіцяв вести кампанію з Італії. Також підтримують балотування "свободівця" Юрія Левченка.
З'їзд триває годину. На брифінгу керівник фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк розказує, що з партії вигнали "зрадників".
—?Ви знаєте, що по округу Левченка зібрався йти колишній депутат Юрій Гримчак? — запитують у заступника лідера "Батьківщини" 49-річного Олександра Турчинова.
—?Сподіваюся, він не піде, — відказує.
—?Левченко вже програв вибори, — говорить телефоном 47-річний Юрій Гримчак. — Нехай передасть привіт керівникам своєї партії, які його "злили". Тому я й вирішив протистояти тому, щоб у Верховну Раду не зайшов ще один представник влади.
Всього в перший день реєстрації кандидатами у нардепи до Центрвиборчкому понесли документи 18 осіб.
Коментарі
1