У суботу, 1 лютого, на вулицях центральної частини німецького Мюнхена патрулюють багато поліцейських і охоронців.
Вони оточили квартал довкола готелю "Баєрішер Хоф", не пропускають нікого, окрім власників перепусток на 50-ту Мюнхенську конференцію з питань безпеки. Мають прибути держсекретар США Джон Керрі, єврокомісар Штефан Фюле, президент Ради Євросоюзу Герман ван Ромпей та інші високопосадовці з різних країн.
— О, ви з України, — радісно вигукує охоронець при вході у прес-центр, перевіряючи мій паспорт. — Я із Сербії. Чув, що ваш президент потрапив у лікарню. Може, усе само вирішиться, — усміхаючись, повертає документ.
10.00
Під час дискусії на тему "Європа" генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен каже російському міністрові закордонних справ Сергієві Лаврову:
— Україна має право вільно вибирати, що вона хоче, і тиск сусідніх країн неприпустимий.
Лавров відповідає:
— Не треба нав'язувати Україні свою європейську точку зору. Не розумію, чому європейські політики підтримують протести, що придушили б у своїх країнах. Який стосунок до демократії мають радикали, неонацисти й антисеміти.
Політична культура не дозволяє присутнім заперечувати. Расмуссен нервово постукує пальцями по коліну, німецький міністр закордонних справ Штайнмаєр слухає, підперши підборіддя рукою. Врешті російського міністра засуджує публіка — йому, на відміну від усіх інших політиків, не аплодують.
11.30
У протилежній частині центру Мюнхена біля міських воріт "Зендлінґер Тор" зібралися кілька сотень людей із жовто-блакитною символікою. Тамтешні українці влаштували триденну акцію на підтримку співвітчизників, яка має збігтися у часі з Мюнхенською конференцією.
— На першому нашому Євромайдані не було місцевих журналістів, а тепер багато. Нас починають чути і розуміти, — розповідає співорганізатор Євромайдану в Мюнхені Андрій Хомуленко. — Всі ми сподівалися, що Янукович зрозуміє ситуацію, але це не так. Я побоююся найгіршого — в Україні можуть розпочатися бойові дії. Тому робимо тут усе, що можемо.
Мітингувальників пригощають гарячим чаєм.
12.30
— За кілька хвилин до нас завітає Арсеній Яценюк, — оголошують зі сцени.
Присутні аплодують і вигукують: "Вітаємо!" Із машини, що під'їхала, швидко проходить на сцену лідер фракції "Батьківщина".
— Я не впевнений щодо моєї німецької. Можу українською або англійською говорити? — питає Яценюк. — Нам потрібен "план Маршалла". Тобто кредит МВФ, макрофінансова підтримка Європейського Союзу, значне фінансування, щоб утримати українську економіку. І нам також потрібні гарантії внесення змін до Конституції, щоб знищити в Україні диктатуру. Треба 15 мільярдів доларів кредиту, щоб сплачувати поточні заборгованості.
— У вас лично здоровья и сил хватит, чтоб дожать их? — літній чоловік у натовпі впритул підступає до Арсенія Яценюка, коли той сходить зі сцени.
— Зі здоров'ям важкувато, а от сил хватить, — відповідає той і повертається шукати свій шалик, який забув на сцені.
13.00
Майже два тижні в Мюнхені перебуває один із лідерів Автомайдану Сергій Коба. В Україні його розшукує міліція. Сергій сідає у свій помаранчевий "Фольксваґен Ґольф" і запрошує взяти участь у Автомайдані.
— Виїхав з України як тільки дізнався, що мене хочуть посадити на 15 років. Арештували все майно, але машину не змогли забрати, бо вона опускається дуже низько, — Сергій витягає пульт ліворуч від керма й натискає кнопку. Авто опускається, ніби на надувному матраці.
Коба в Європі продовжує організовувати автомайдани. Щойно повернувся з Відня, перед тим їздив на пікети українців на економічний форум у Давосі.
— Як тільки матиму гарантії, що мене в Україні не посадять і життю нічого не загрожує, одразу повернуся. Може за півроку, а може, й раніше. Тут також можна багато чого зробити, і це дієво.
Учасники Автомайдану збираються на одній із вулиць за межами центру Мюнхена. У колоні понад 30 машин. Сергій прищіпає пасок безпеки та вмикає пісню "Лєнта за лєнтою" гурту "Плач Єремії". Посигналивши, колона рушає.
— Наші опозиціонери нічим не ліпші за Януковича і його оточення. Так само нікого до себе не підпускають, — розповідає Сергій. — Не хочуть долучити громадськість до переговорів чи прийняття рішень. Я намагався і з Яценюком, і з Кличком зконтактувати, але нікому цього не треба.
У Коби вібрує телефон. Вмикає, щоб подивитись повідомлення.
— О, прислали нові фотографії Булатова, — показує знімки, де покатований активіст Автомайдану лежить на ліжку в лікарні. — Я шокований, що з ним зробили. З того, що з нами всіма роблять. Мирно це вже не вирішиться.
Зустрічні автомобілі сигналять на знак підтримки Автомайдану, пішоходи фотографують прикрашені українськими прапорами машини.
17.00
На Конференції з питань безпеки розпочинається обговорення ситуації в Україні. Політики нервують, бо на сцені немає міністра закордонних справ Леоніда Кожари. Вирішують почати без нього, проте той займає своє місце за кілька хвилин.
— Я не є нейтральним до подій в Україні, чого більшість із вас очікують. Висловлюю велетенське захоплення хоробрістю українського народу. Вони стоять на морозі, під снігопадами два місяці за незалежність, свободу та демократію. Я вітаю їх та захоплююся ними, — розпочинає дискусію колишній держсекретар США Збіґнєв Бжезинський. — Українська опозиція має бути політично визначеніша. Щоб українці чітко знали, чого вона прагне. На мій погляд, має бути один лідер цього руху. Не обов'язково найважливіший з опозиціонерів, але лідер. Він зобов'язаний організувати рух так, щоб він показував демократичну єдність усіх українців. Європейський Союз мусить тісніше вести переговори з Україною, але так само — і з Російською Федерацією. Потрібно знайти формулу, що допоможе Україні, не шкодячи російським інтересам.
Віталій Кличко переказує коротко німецькою мовою події в Україні. Потім наголошує, що діяти треба вже, бо потім може бути запізно. Оголошує вимоги української опозиції.
— Україна дуже різноманітна, треба враховувати інтереси всіх її мешканців, — каже Кожара. — Як до європейської інтеграції мали б поставитися росіяни, які живуть в Україні? Я думаю, їм це не було б до вподоби. Різні частини належали колись до різних імперій. Навіть слово "майдан" походить із турецької мови. У нас також мусульмани є.
Міністр закордонних справ Угорщини Янош Мартоньї закликає Кожару перестати згадувати колишні імперії. Головне завдання сьогодні — зберегти Україну такою, як вона є, і запобігти громадянській війні.
Кличко показує фото "беркутівців", які б'ють людей та кидають коктейлі Молотова. По завершенні дискусії Кожара з Кличком розминаються, не глянувши один на одного.
19.00
На Євромайдані на сцену виходить співачка, активістка Майдану Руслана Лижичко. Вона приїхала в Мюнхен, щоб разом з опозиціонерами зустрітися з держсекретарем США Джоном Керрі.
— Сьогодні найбільший аншлаг тут влаштував Кличко, — розповідає Роман із Мюнхена. — Говорив небагато, але чітко. Всі хотіли з ним сфоткатись, тому те, що він говорив, було не таке важливе.
20.00
Після акції кілька українців залишаються на ніч. Надворі нульова температура.
Коментарі