Українського кінорежисера 41-річного Олега Сенцова етапують до найпівнічнішої в Росії колонії суворого режиму в селищі Харп Ямало-Ненецького автономного округу в Сибіру.
Про це він написав 17 вересня у листі до правозахисниці 58-річної Зої Свєтової. Лист перечитав інспектор із перевірки кореспонденції. Потрапив до адресата в Москву 29-го числа.
"У мене все нормально. Їду. Вивезли різко з Якутії та везуть у Ямало-Ненецький автономний округ. А там лише одне місце для відбування покарання — легендарний Харп. Як там було, і як там є, я думаю, що ти знаєш краще за мене. Нічого хорошого від цього відрядження не чекаю. Проїхавши іркутський і омський централи, маю уявлення про те, як буває погано, і не лише з розповідей, — написав Олег Сенцов. — Фізично мене ніхто не чіпає. Але ти прекрасно розумієш, ця система може викривлено карати та знущатися, не застосовуючи грубу силу".
Олега Сенцова арештували 12 травня 2014‑го в Сімферополі працівники російської Федеральної служби безпеки. Звинуватили в тероризмі. Начебто вночі 9 травня планували підірвати пам'ятник Леніну. 25 серпня 2015 року у військовому суді в Ростові-на-Дону Сенцов отримав 20 років в'язниці. У лютому 2016-го його етапували до в'язниці міста Якутська.
9 вересня цьогоріч вивезли з СІЗО в Іркутську. Відтоді ні рідні, ні адвокат не знали про його місце перебування. Режисер пише вкрай рідко. В якутській колонії йому місяцями не віддавали листи, що надсилали друзі, родичі та незнайомі люди з усього світу. Видали перед від'їздом.
"Стежив у міру можливостей за подіями в Україні та Росії, — пише Олег Сенцов. — Нічого хорошого сказати не можу — звідси погано видно, можливо. Україні тяжко, але дряпається в потрібному напрямку. Росія остаточно загрузла у глухому куті".
Коментарі