На Сорочинський ярмарок у Миргородському районі Полтавщини президент України 60-річний Віктор Янукович приїхав на 20 хв. раніше запланованого часу. Вісім автомобілів і "швидка" кортежу були на місці о 10.25. Через це церемонію відкриття ярмарку почали на чверть години раніше — о 10.45.
— Добрий день. Що, жіночки, натопили тут? — втирає піт із чола. Надворі парить.
— Віктор Федорович, чого без вишиванки? — вигукують із натовпу.
Президент мовчить. Одягнений у білу сорочку з короткими рукавами без краватки, чорні брюки. На руці годинник з чорним шкіряним ремінцем.
— Ющенко так до людей не ходив. Стане під солом"яною стріхою, побалакає з кимось, — говорить із натовпу відвідувач.
— А мене через Януковича з роботи вигнали. "Проффесор" зробив, щоб викладачами працювали тільки з дипломами спеціаліста, а я не довчився, — ображено відповідає сивий чоловік поряд.
— Зате красівий який! — зітхає жінка у бежевому сарафані.
Янукович зачитує промову на головній сцені:
— За короткий період нам удалося спрямувати економіку до впевненого розвитку. Влада почала працювати. Зріс валовий продукт, інфляція тримається на нижчому рівні, ніж планувалося.
Президент проходить рядами швидко, оточений трьома колами охоронців. Їх десь півсотні. Купує керамічну статуетку-"куму". Коштує 50 грн. Його охоронець дає 100 грн.
— Забери здачу, — сміється президент. — Або на ці гроші візьми ще товару.
В іншій ятці купує картину з бурштину за 1,5 тис. грн. За 2,3 кг докторської ковбаси платить 400 грн, хоч її ціна 130 грн. Скрізь розраховуються його охоронці. Тільки в павільйоні полтавської торгової марки "Живий хліб" Янукович витягає з кишені чорний гаманець і платить 100 грн за хлібину "Дарунок" із чорносливом, курагою, горіхами, родзинками та насінням. Решти не бере. Буханка на ярмарку коштує 25 грн.
Далі оглядає промислові павільйони.
— Дивіться, технікою цікавиться, — говорять про президента в юрбі. — Ющенко тільки в горшки заглядав.
Крізь охорону пробивається жінка років 30. Називається Людмилою і питає:
— Віктор Федорович, чого такий великий податок беруть із підприємців?
— Це тимчасово, з Нового року буде все по-другому, — неохоче відповідає.
— Я вам краще поясню, — виходить наперед 53-річна Світлана Свищева, керівник проекту "Сорочинський ярмарок" і заступник голови Держкомпідприємництва. — В Україні близько 14 мільйонів пенсіонерів і мільйони людей, які працюють, але нічого не сплачують до державних фондів. Тому поступово прийдемо до того, що підприємці, незалежно від того, яку форму обрали, будуть утримувати пенсіонерів. Матимете ще питання, підходьте. Розкажу детальніше.
Президент тим часом втирає хустиною піт із чола. Делегація йде далі. З натовпу гукають:
— А шо то за жінка, міністр якийсь? Куди до неї йти? Хоч би телефон дала.
— Ага, я для себе все зрозуміла, — бурмотить під носа Людмила. — Малий бізнес піде в тінь.
За годину Янукович їде з ярмарку.
— Та везіть його вже звідси, — кричать люди з юрби, коли той сідає в машину. — Будемо по-людськи ярмаркувати.
"Нас, чорних, міліція грабує серед вулиці"
На Сорочинський ярмарок приїздять чимало іноземців. Цього року — з 18 країн. Ми спитали, яким вони бачать політичне життя в Україні.
Махатадзе Мераб, 58 років, вірменин грузинського походження. Продає кераміку:
— І Ющенко, і Янукович однакові. Андрійович із Грузією дружив тільки для камер, насправді нічого між країнами не змінилося. Янукович сильніший, але в його команді багато олігархів. Будуть обдирати народ.
Хітоші Накамура, 42 роки, японець, майстер чайної церемонії:
— У країні помітні позитивні зміни з приходом Януковича. Відремонтували дороги, краще їздить транспорт. Погано, що президентові дорікають кримінальним минулим. Про людину потрібно судити за її вчинками.
Сусант Гамаге, 35 років, шріланкієць, торгує чаєм:
— Україні до демократії дуже далеко. Це видно по ставленню міліції до іноземців. Нас, чорних, міліція грабує серед вулиці — забирають гроші, цінні речі. Навіть якщо є документи. Куди скаржитися? Я спробував легально вести бізнес. Але адвокат порадив платити хабарі міліції та санстанції.
Коментарі